• <
mewo_2022

Paulina Hennig-Kloska nowym ministrem klimatu i środowiska. Jakie podejmie działania?

gm

14.12.2023 11:12
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Paulina Hennig-Kloska nowym ministrem klimatu i środowiska. Jakie podejmie działania?

Partnerzy portalu

Fot. Kancelaria Prezydenta

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, dotychczasowa minister klimatu i środowiska, przekazała resort nowemu kierownictwu ministerstwa. Obejmująca urząd minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska otrzymała raport podsumowujący 8 lat działalności MKIŚ.

Paulina Hennig-Kloska jest absolwentką politologii. Ukończyła studia licencjackie w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku w 1999 r., a następnie w 2001 r. uzyskała magisterium na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2005 r. ukończyła także studia podyplomowe w zakresie analizy finansowej i controllingu na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Przez kilkanaście lat zajmowała kierownicze stanowiska w branży bankowej, pracując m.in. jako dyrektor oddziału banku i dyrektor centrum biznesowego.

Od 2019 r. posłanka na Sejm Rzeczpospolitej Polski VIII, IX i X kadencji. W trakcie prac w Sejmie zainicjowała powstanie parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Pojezierzy Wielkopolskich. Ponadto w sejmie IX kadencji należała do Komisji Zdrowia, Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.

Paulina Hennig-Kloska, nowa szefowa resortu otrzymała od dotychczasowej minister podsumowanie 8 lat działalności ministerstwa. Raport zawiera bilans działań i zestawienie najważniejszych realizowanych projektów w obszarach: klimat, energia i środowisko, których kontynuacja jest kluczowa w kolejnych latach.

Przygotowanie strategii dojścia Polski do neutralności klimatycznej, przeglądy ostatnich decyzji oraz konkursów rozpisywanych przez NFOŚiGW - to według nowej minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski najważniejsze działania, jakie podejmie resort.

- Na pewno pilnie zrobić trzeba przegląd programu reform realizowanych przez NFOŚiGW, który w naszej ocenie, patrząc z zewnątrz działa przeciętnie efektywnie - powiedziała minister. Według niej, są "ogromne pieniądze na transformację energetyczną i cele środowiskowe z ogromnym opóźnieniem realizacji". Należy się zastanowić jak przyspieszyć, ale i podnieść efektywność wydawania pieniędzy - zaznaczyła.

W dalszej perspektywie MKiŚ ma się zająć aktualizacją polityki energetycznej do 2040 r., przygotowaniem strategii dla ciepłownictwa, gdzie oczekiwania sektora są bardzo duże, oraz przygotowaniem strategicznego dokumentu o dojściu Polski do neutralności klimatycznej, "w określonych ramach czasowych, ze wskazanymi źródłami finansowania". Jak zauważyła, nie ma obecnie oficjalnego rządowego dokumentu wyznaczającego termin osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Paulina Hennig-Kloska zaznaczyła, że cele środowiskowe są "dość dobrze określone" w umowie koalicyjnej i wśród nich jest np. "przywrócenie społecznej kontroli nad lasami". "W niektórych miejscach na pewno trzeba zatrzymać piły, w innych poszerzyć obszary chronione, zastanowić się jak zmniejszyć eksport drewna" - wyjaśniała.

Wskazała też na problem składowisk toksycznych odpadów. Stworzenie planów postępowania z nimi oraz znalezienie źródeł finansowania ma być także priorytetem na pierwsze miesiące nowego rządu.

Źródła: gov/PAP

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.