• <
BOTA_2023

RVO wkrótce otworzy przetarg na badania geotechniczne dla farm wiatrowych Nederwiek II i III

rk

25.01.2023 13:11 Źródło: RVO
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas RVO wkrótce otworzy przetarg na badania geotechniczne dla farm wiatrowych Nederwiek II i III

Partnerzy portalu

RVO wkrótce otworzy przetarg na badania geotechniczne dla farm wiatrowych Nederwiek II i III - GospodarkaMorska.pl
RVO

Holenderska Agencja Przedsiębiorczości (Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) zaprasza zainteresowanych by od 15 marca tego roku składali ofert na badania geotechniczne na terenie II i III strefy morskiej farmy wiatrowej Nederwiek.

Rząd Holandii wyznaczył trzy nowe obszary morskiej energetyki wiatrowej i potwierdził dwa wcześniej wyznaczone obszary na Morzu Północnym w marcu ubiegłego roku. Trzy nowe obszary energetyki wiatrowej to Nederwiek, Lagelander i Doordewind, a dwa potwierdzone obszary to północna część IJmuiden Ver i południowa część Hollandse Kust West.

Nowe obszary o łącznej mocy 10,7 GW podwoją łączną planowaną moc morskiej energetyki wiatrowej w kraju do około 21 GW do 2030 roku.

Zaplanowane zamówienie zostanie podzielone na dwie części. Część pierwsza obejmuje przeprowadzenie badań dna morskiego, w tym badań penetracyjnych stożka dna morskiego i temperaturowego znajdującego się do 60 metrów ppm. Obejmie również wykonanie morskich badań wibroskopowych do głębokości 6 metrów ppm wraz z towarzyszącymi im badaniami laboratoryjnymi. Część druga obejmie wykonanie morskiej kampanii otworowej wraz z badaniami laboratoryjnymi. Przedsięwzięcie będzie się składać z odwiertów o docelowej głębokości 60-80 metrów ppm, które mogą obejmować pobór próbek wraz z towarzyszącymi mu kolejnymi badaniami i analizami. Całą operację zaplanowano na 2024 rok, z wyprzedzeniem dla części pierwszej i jej startem w końcu br.


Gospodarka Morska
RVO

W czerwcu 2022 roku holenderski rząd ujawnił terminy przetargów i lokalizacje dla dziewięciu projektów morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 13,4 GW, które oprócz nowych obszarów obejmują również wcześniej zidentyfikowany obszar. W jego ramach projekt Nederwiek Zuid I o mocy 2 GW ma zostać sprzedany na aukcji w drugim kwartale 2025 roku, z planowanym uruchomieniem do 2030 roku. Z kolei działki pod morskie farmy wiatrowe Nederwiek Noord II i III o mocy 2 GW mają zostać wystawione na aukcji w 2026 roku, a ich uruchomienie  jest planowane w latach 2030-2031

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.