• <

Wynik wyszukiwania - "kupno" - Wiadomości

O dwóch takich co opłyną świat

Mikołaj Nowak i Daniel Krzyżański to dwójka młodych żeglarzy, którzy już w październiku wyruszą w rejs dookoła świata. Rejs Ku Marzeniom potrwa około półtorej roku i odbędzie się na zmodernizowanym jachcie Water Lily. Mieliśmy okazję porozmawiać z jednym z uczestników wyprawy Mikołajem Nowakiem, na temat planowanej podróży i tego jak obecnie wyglądają przygotowania do rejsu.
08.05.2024

Norweska gwiazda piłki nożnej inwestuje 1,5 mln euro w akcje armatora Hoegh Autoliners

Napastnik Manchesteru City i reprezentacji Norwegii Erling Haaland rozpoczął inwestowanie na giełdzie w Oslo kupując za 1,5 miliona euro akcje znanego armatora Hoegh Autoliners.
23.10.2023

OceanScore i RWE łączą siły, aby zmniejszyć ryzyko emisji dzięki rozwiązaniu do zarządzania systemem EU ETS w żegludze

Zintegrowane rozwiązanie umożliwiające operatorom statków zarówno zarządzanie zobowiązaniami związanymi z emisjami, jak i handel uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla w ramach nadchodzącego reżimu EU ETS dla żeglugi zostało uruchomione przez firmę OceanScore, specjalizującą się w danych morskich.
31.08.2023

Intensywny ruch w inwestycjach tonażowych. Analiza rynku tonażowego (tydzień 18-23/2023)

Obiecujące, ale również bardzo mieszane obecnie warunki rynku spowodowały wzrost ruchu inwestycyjnego w tonażu masowym oraz zbiornikowcowym. Obserwowano dużo transakcji zarówno na rynku jednostek używanych, jak i w nowych zamówieniach. Niewiele było za to złomowań.
21.06.2023

UNCTAD alarmuje. Żywność drożeje. Czy zmaleje popyt na zboża, przeładunki w portach i transport morski?

Dochód krajów rozwijających się zmaleje w najbliższym czasie o 800 mld dolarów. Problem może dotyczyć zarówno biednych, jak i bogatych. W najnowszym opracowaniu UNCTAD alarmuje, że po dekadzie wzrostu kraje rozwijające wpadły w dół zadłużenia. To sygnał alarmowy dla operatorów portów i statków zajmujących się transportem zbóż i żywności.
15.05.2023

Wzbudzają podziw i ciekawość. Unikatowa wystawa podwodnych pojazdów w Narodowym Muzeum Morskim

Wystawa polskich pojazdów podwodnych, prezentowana w głównej siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, stanowi jedyny w swoim rodzaju zbiór unikatowych maszyn i narzędzi do badań głębin, skonstruowanych przez Polaków w okresie PRL i w pierwszych latach po jego końcu. Fascynujący świat pod powierzchnią mórz i oceanów polscy nurkowie poznawali dzięki pojazdom o malowniczych nazwach: „Delfin I”, „Delfin II”, „Grześ”, „Manta” czy „Koral”.
05.05.2023

Zbliża się wielka fala złomowań kontenerowców. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 11-15/2023)

Ostatnie tygodnie to przede wszystkim elektryzujące środowisko żeglugowe informacje na temat około 400 statków kontenerowych, które szykowane są do wysyłki na złom. Według shipbrokera Braemar 175 z tych jednostek ma być wysłanych na żyletki w 2023 roku, natomiast kolejne 220 statków tego typu w kolejnym. Taki wolumen tonażu może spowodować znaczące poprawienie sytuacji na rynkach frachtowych przewozów kontenerów.
25.04.2023

Ostatni rejs ORP Kondor. Były okręt opuszcza Port Wojenny Gdynia. Co dalej z siłami podwodnymi dla polskiej Marynarki Wojennej?

Służący pod biało-czerwoną banderą w latach 2004-2017 okręt podwodny typu Kobben ex-ORP Kondor (297) został 14 kwietnia br. o godzinie 14.00 odholowany do Basenu Prezydenta przy Nabrzeżu Kutrowym w Gdyni.
15.04.2023

Nowoczesny zakład produkcyjny na terenie Portu Gdynia do wynajęcia lub kupna

Spółka w restrukturyzacji – Vistal Offshore – poszukuje od 01.07.2023 r. nabywcy lub dzierżawcy nieruchomości produkcyjnej na obszarze Portu Gdynia. Wynajem blisko 3,5 ha terenu wraz z zabudowaniami będzie możliwy po opuszczeniu tego terenu przez dotychczasowego użytkownika – stocznię Karstensen Shipyard Poland.
10.04.2023

Czy szósta próba sprzedaży ST³ zakończy się sukcesem?

Czy dynamiczna transformacja energetyczna, rozwój sektora offshore wind w Polsce i budowa terminala instalacyjnego w Świnoujściu wpłynęły na wzrost atrakcyjności zakładu? Syndyk ST³ informuje, że kolejnej szansy na kupno całej fabryki może już nie być.
28.02.2023

RVO wkrótce otworzy przetarg na badania geotechniczne dla farm wiatrowych Nederwiek II i III

Holenderska Agencja Przedsiębiorczości (Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) zaprasza zainteresowanych by od 15 marca tego roku składali ofert na badania geotechniczne na terenie II i III strefy morskiej farmy wiatrowej Nederwiek.
25.01.2023

Kontenerowce na złom, czyli jak armatorzy powinni przygotować się przed falą nowych dostaw tonażu kontenerowego w 2023 roku. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 46-49/2022)3

Rynek frachtowy i czarterowy dla jednostek kontenerowych dał się we znaki. W ostatnich tygodniach obserwowało się coraz więcej decyzji dotyczących złomowań tego typu jednostek. Szczególnie dotyczy to mniejszego tonażu. Widoczne są również pewne tendencje co do zmniejszenia zamówień nowego tonażu, który do tej pory był zamawiany bez względu na sygnały płynące z rynków frachtowych i czarterowych. Zauważalnie mniejszy jest również poziom transakcji jednostkami używanymi.
25.12.2022

W zarządzie PKN Orlen Iwona Waksmundzka-Olejniczak i Robert Perkowski

Rada nadzorcza PKN Orlen powołała w czwartek do zarządu tej spółki Iwonę Waksmundzką-Olejniczak - od kwietnia tego roku prezes PGNiG, oraz Roberta Perkowskiego, od marca 2019 r. wiceprezesa ds. operacyjnych PGNiG. Oboje obejmą oficjalnie stanowiska w zarządzie PKN Orlen z dniem 3 listopada.
27.10.2022

Radio Zet: Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych zamówiła węgiel. Do polskich portów nie przypłynął ani jeden statek

W maju premier Mateusz Morawiecki wydał polecenie zamówienia węgla dla gospodarstw domowych. Surowiec miał dotrzeć drogą morską. Jak podaje Radio Zet, nie przypłynął dotąd ani jeden statek.
26.09.2022

USA - czołowym eksporterem LNG w pierwszej połowie 2022. Polska ważnym odbiorcą o rekordowych wzrostach

Stany Zjednoczone stały się największym eksporterem skroplonego gazu ziemnego (LNG) w pierwszej połowie br. informuje amerykańska Energy Information Administration (EIA), powołując się na dane CEDIGAZ. To efekt wzrostu cen oraz zwiększenia dostaw LNG do Europy w celu wsparcia UE, która ograniczała import LNG z Rosji po napaści tego kraju na Ukrainę. Azjatyckie ceny LNG osiągają najwyższy poziom od początku wojny, Korea Południowa i Japonia zwiększają wysiłki na rzecz zakupu LNG – alarmuje Bloomberg.
28.07.2022

Jak bezpiecznie kupić jacht? Radzą eksperci

Nabycie jachtu motorowego lub żaglowego, nowego lub używanego, może stanowić spore wyzwanie. Jacht nie tylko powinien być piękny i realizować Twoje marzenia. Jego stan powinien odpowiadać cenie, a sama transakcja powinna być po prostu bezpieczna i przewidywalna.
14.07.2022

Coraz więcej nowych zamówień i coraz wyższe ceny. Analiza rynku tonażowego (tydzień 23-26/2022)

Jak pokazują dane z rynków tonażowych z ostatnich tygodni wzrasta aktywność w zakresie kontraktowania nowych jednostek. Szczególne wzrosty były zauważalne między innymi w segmencie gazowców do przewozu LNG, co wprost wynikało z sytuacji rynkowej i politycznej, występującej na świecie. Większemu zainteresowaniu nowymi jednostkami towarzyszy równolegle ogólny wzrost cen nowych statków. Z kolei w złomowaniach jednostek nadal stagnacja.
05.07.2022

Oficjalnie: Euroafrica ma nowy prom

Spółka Euroafrica Services z siedzibą w Szczecinie nabyła prom ro-pax Epsilon. Jednakże na polską linię prom wejdzie najwcześniej w 2023 roku.
13.06.2022

Baltic Surveyor - nowy nabytek Baltic Diving Solutions gotowy na pracę w polskim offshore [ZDJĘCIA]

Baltic Surveyor to nowa technologicznie zaawansowana jednostka na stanie Baltic Diving Solutions. To wyspecjalizowane pływające laboratorium hydrograficzne, w którym można przeprowadzać badania sondażowe, pomiarowe i środowiskowe. To tylko jednak część jego wielu możliwości.
09.06.2022

PGNiG na Gazterm 2022: kolejny długoterminowy kontrakt na dostawy LNG z USA

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło z amerykańską firmą Sempra Infrastructure porozumienie określające postanowienia 20-letniego kontraktu kupna-sprzedaży 3 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie.
27.05.2022

Zełenski miał rację – rosyjski statek z ukraińskim zbożem widziany w Syrii

Rosyjski frachtowiec Matros Pozynich przewożący ukraińskie zboże, którego obsługi na początku maja odmówili Egipcjanie, był widziany w Syrii.
14.05.2022

Zełenski: Rosja próbuje sprzedać za granicą zboże skradzione w Ukrainie

Rosja zajęła ukraińskie porty i próbuje sprzedać za granicą zboże skradzione w Ukrainie – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla telewizji SkyNews, zrelacjonowanym w niedzielę przez media ukraińskie.
08.05.2022

Wysokie ceny statków. Zamieszanie na rynku wyhamowuje inwestycje żeglugowe. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 12-15/2022)

Ze względu na dobrą koniunkturę na rynku frachtowym a także spadającą już od pewnego czasu podaż tonażu, wartości statków niemal wszystkich segmentów mocno wzrastają. Uśrednione dane dla ostatnich 3 miesięcy wskazują, że zmiany wynoszą około plus 12 proc. Dodatkowo wzrosty cen stali, powszechna niepewność tego, jak zachowa się rynek, nie dają podstaw do przeprowadzania bezpiecznych i dużych zakupów, czy też zamówień bez gwarancji pokrycia kontraktowego.
21.04.2022

Litwa. Sejm wezwał rząd do wycofywania się z importu ropy i gazu z Rosji

Sejm Litwy wezwał we wtorek rząd swego kraju do jak najszybszego wycofywania się z importu ropy naftowej i gazu ziemnego z Rosji.
22.03.2022

Gaz na europejskich rynkach we wtorek podrożał o ponad 2,8 proc.

Kontrakty na gaz na kolejne miesiące w holenderskim hubie TTF we wtorek wyceniano na 99 euro za MWh. To wzrost o 2,8 proc.
22.03.2022

Prezes PKN Orlen: portfel kontraktów zabezpiecza dostawy ropy z różnych kierunków

Dostawy ropy dla PKN Orlen są zabezpieczone dzięki umowom z różnymi dostawcami - oświadczył w poniedziałek prezes spółki Daniel Obajtek. Jak dodał, Orlen analizuje z Saudi Aramco nowy projekt petrochemiczny i niewykluczone, że powstanie on w Gdańsku.
14.03.2022

PRS wyśle powerbanki na Ukrainę. Pomaga PŻB i Nauta

W odpowiedzi na potrzeby walczących Ukraińców, Polski Rejestr Statków na wniosek pracowników, zainicjował kupno powerbanków.
10.03.2022

Analiza rynku tonażowego (tydzień 6-9/2022)

Po wybuchu wojny ukraińsko-rosyjskiej sytuacja zarówno na rynku frachtowym, czarterowym jak i tonażowym stała się jeszcze bardziej dynamiczna i nieprzewidywalna. Obarcza to niewątpliwie inwestycje tonażowe dodatkowym ryzykiem, ale też szansą. Nikt bowiem nie wie jak sytuacja będzie wyglądała za jakiś czas.
09.03.2022

BGK i KUKE rozszerzają współpracę. Chcą wspierać eksporterów

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i KUKE podpisały umowę o rozszerzeniu współpracy. Przedsiębiorcy będą mieli teraz więcej możliwości finansowania swojego eksportu i rozwoju.
16.02.2022

Używane kontenerowce horrendalnie drogie

Domniemana transakcja sprzedaży używanego kontenerowca rozpaliła do czerwoności rynek.
02.02.2022

Chiński potentat meblowy ma dość kongestii

Loctec, chińska spółka zajmująca się produkcją mebli, ma po dziurki w nosie kłopotów z dostawami spowodowanych kongestiami w portach i innymi przypadłościami dotykającymi łańcuchów dostaw. Aby rozwiązać część problemów spółka postanowiła nabyć własny statek.
02.02.2022

Francja potwierdza sprzedaż trzech fregat Grecji

USA przedstawiły propozycję na sprzedaż Grecji czterech fregat, podczas gdy podobną umowę z tym krajem finalizuje Francja. W sobotę Paryż, informując o propozycji Waszyngtonu, ujawnił, że definitywną umowę z Atenami już podpisał.
12.12.2021

Bezpieczniej na torze wodnym Szczecin-Świnoujście. Wkrótce wymiana zasilania na znakach nawigacyjnych

Nowe wozy ratowniczo-gaśnicze, pojazdy elektryczne i wymiana elementów zasilania na znakach nawigacyjnych wzdłuż toru wodnego Szczecin-Świnoujście - to wszystko przewidują umowy dofinansowania podpisane w poniedziałek (6 grudnia) w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim między Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, a Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej oraz Urzędem Morskim w Szczecinie. Wartość inwestycji to blisko 2,5 mln zł.
07.12.2021

KUKE zwiększa zakres wsparcia eksporterów na 30. urodziny

Wspieranie polskich firm w finansowaniu inwestycji w Polsce i zagranicą, umożliwianie bezpiecznej wymiany handlowej i świadczenia usług, przyciąganie zagranicznych inwestorów - to najważniejsze elementy nowego systemu wsparcia krajowych eksporterów, zaprezentowane w 30. rocznicę powstania Korporacji Ubezpieczeń i Kredytów Eksportowych (KUKE).
29.09.2021

Po raz pierwszy w Polsce. Biegnij po terminalu

Pięć kilometrów pomiędzy kontenerami i portowymi suwnicami. Jeśli jesteś zapaleńcem biegowych wyzwań i doceniasz niestandardowe trasy, to wydarzenie wydaje się punktem obowiązkowym.
04.08.2021

DCT Gdańsk i Port Gdańsk gotowi na Baltic Hub 3. Terminal za 2 miliardy złotych w 2024 roku [WIDEO]

Rozpoczęcie budowy nowego terminala, Baltic Hub 3, zaplanowano na drugą połowę 2022, a jego uruchomienie - w połowie 2024 roku. Dzięki inwestycji wartej 2 mld zł (około 450 mln euro), DCT Gdańsk stanie się jednym z największych terminali kontenerowych w Europie, a na terenie Portu Gdańsk powstanie trzecie nabrzeże głębokowodne o długości 717 m, głębokości 18 m oraz plac o powierzchni 36 hektarów.
26.07.2021

Jeszcze ostrożnie przed euforią. Analiza rynku tonażowego (tydzień 23-26/2021)

Jak pokazują statystyki ostatnich tygodni ilość złomowań statków na świecie zaczęła wreszcie wzrastać. Wolumeny statków przekazywanych do okrętowego recyklingu nie są jednak oszałamiające. Jak pokazują statystyki średnia spadków złomowań dla całego świata wynosi 2%, przy czym mocno tracą tradycyjne azjatyckie lokalizacje na rzecz innych. Sprzyjają temu rekordowe ceny stali (w Bangladeszu oferuje się aktualnie cenę 580 USD za tonę statku pustego).
14.07.2021

Zgoda na pierwszy odwiert na koncesji Equinora i PGNiG na Morzu Norweskim

Norweski urząd koncesyjny wydał zgodę na wykonanie pierwszego odwiertu rozpoznawczego na koncesji PL939 na Morzu Norweskim. 70 proc. udziałów w tej koncesji ma norweski Equinor, pozostałe 30 proc. - PGNiG Upstream Norway.
02.06.2021

Rok burzliwego transportu morskiego

Pandemia koronawirusa silnie uderzyła w 2020 roku w światowy rynek logistyki. Niektóre skutki będą odczuwalne jeszcze przez kilka miesięcy tego roku, inne – nawet przez kilka lat. Mogą się zmienić łańcuchy dostaw, czyli może ulec korekcie produkcja przemysłowa na świecie.
15.02.2021

2020 rokiem rynku magazynowego

Pomimo trwającej pandemii Covid-19 sektor przemysłowo-logistyczny okazał się najbardziej odporny na jej skutki i z całego rynku powierzchni komercyjnych w Polsce jako jeden z nielicznych może uznać ostatnie 12 miesięcy za udane. Firma AXI IMMO postanowiła wstępnie przeanalizować jakie trendy kształtowały sektor magazynowy i co ciekawego wydarzyło się w całym 2020 r.
15.12.2020

Tajwan kupuje amerykańskie drony i przygotowuje się na możliwy atak Chin

Tajwan kupuje amerykańskie drony oraz inną broń o łącznej wartości 4,8 mld dol., która ma pomóc Tajpej przygotować się na możliwy atak ze strony Chin - informuje dziennik "Financial Times". Drony MQ-9B Sea Guardian są wykorzystywane m.in. w Iraku i Afganistanie.
04.11.2020

Morawiecki: Nord Stream pozwala Rosji na kupno broni za pieniądze Europy

Premier Mateusz Morawiecki ocenił w piątek w trakcie rozmowy online zorganizowanej przez amerykański think tank Atlantic Council, że gazociąg Nord Stream pozwala Rosji na kupno broni za europejskie pieniądze.
31.07.2020

Damen zbuduje dwa holowniki dla Portu Antwerpia

Damen Shipyards wygrało kontrakt z portem w Antwerpii na budowę dwóch holowników typu RSD 2513.
30.07.2020

PGNiG ma wyłączność negocjacyjną ws. przejęcia Taurona Ciepło

AURON udzielił Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu wyłączności negocjacyjnej w sprawie nabycia segmentu ciepłowniczego katowickiego koncernu. Decyzja oznacza zakończenie trwającego od 22 listopada etapu due dilligence.
16.06.2020

Raport ING: luzowanie ilościowe NBP pomaga gospodarce, ale niesie ryzyko

Luzowanie ilościowe prowadzone przez NBP w ramach przeciwdziałania gospodarczym efektom pandemii koronawirusa pomaga gospodarce i utrzymaniu miejsc pracy, ale niesie ze sobą także ryzyko walutowe - ocenia raport ING dot. tego instrumentu na rynkach wschodzących.
09.06.2020

400 tys. zł na ratownictwo wodne w sezonie letnim

Umowy na dofinansowanie gotowości i prowadzenie działań ratownictwa wodnego na Pomorzu Zachodnim podpisał wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc z czterema organizacjami pozarządowymi - poinformowało w piątek Centrum Prasowe Wojewody. Do beneficjentów trafi łącznie 400 tys. zł.
15.05.2020

Odfjell Terminals pozyskało 250 mln dolarów pożyczki

Odfjell Terminals US (OTUS), będą własnością Odfjell SE i kanadyjskiego Northleaf Capital Partners, pozyskała 5-letni kredyt o wartości 250 mln dolarów.
25.03.2020

Niemiecki armator z 11 nowymi statkami we flocie

Niemiecka spółka żeglugowa United Heavy Lift (UHL) przejęła flotę dziewięciu ciężarowców F900 i zakupiła dwie dodatkowe jednostki o nośności 12 tys. dwt.
26.01.2020

Indonezja: Prezentacja wojskowego drona i plany kupna fregat oceanicznych

Prezentacja prototypu indonezyjskiego wojskowego drona zbiegła się w czasie ze wzrostem napięcia między Indonezją a Chinami, ale nabycie takiego sprzętu od Chińczyków byłoby dla Dżakarty tańsze - uważa cytowany przez dziennik "South China Morning Post" wojskowy ekspert.
08.01.2020

Coraz więcej Polaków popiera zakaz sprzedaży żywych karpi

Większość Polaków nie wyobraża sobie wigilijnego stołu bez karpia. W ubiegłym roku do konsumentów trafiło ok. 16,5 tys. ton karpi, z czego większość kupiono w grudniu. Choć jeszcze do niedawna najczęściej kupowaliśmy żywego karpia, to coraz więcej osób jest temu przeciwnych. Również kolejne sieci handlowe wycofują żywe ryby ze sprzedaży. – Samo wyjęcie na 30 sekund ryby z wody powoduje 10-krotny wzrost kortyzolu i obumieranie komórek – podkreślają eksperci Stowarzyszenia „Otwarte klatki”. Transportowanie ryb w foliowych to
23.12.2019

Iran podwyższa ceny paliwa

Władze Iranu podjęły decyzję o racjonowaniu benzyny i o podwyżkach cen paliw - podała w piątek telewizja publiczna. Środki uzyskane z podwyżek będą przeznaczone na pomoc dla 18 mln najbardziej potrzebujących rodzin - oświadczył Mohammad Bagher Nobakht z rządu.
15.11.2019

Szwed: Wzrost minimalnego wynagrodzenia będzie pozytywnie skutkował na całą gospodarkę

Wzrost minimalnego wynagrodzenia będzie pozytywnie skutkował na całą gospodarkę – powiedział w środę PAP wiceminister resortu rodziny Stanisław Szwed. Podkreślił, że wzrost płac jest i będzie priorytetem dla rządu.
18.09.2019

„WSJ”: Trump sondował pomysł zakupienia Grenlandii

W rozmowach z doradcami prezydent USA Donald Trump z mniejszą i większą powagą sondował pomysł zakupienia przez Stany Zjednoczone należącej do Danii Grenlandii - pisze w piątek dziennik "Wall Street Journal".
16.08.2019

BOA Galatea w drodze do nowego właściciela

BOA Galatea, specjalistyczny statek służący do poszukiwania podmorskich złóż ropy naftowej lub gazu, opuścił Gdynię. W ostatnią sobotę, w asyście holownika wyruszył do Kristiansand. Jak informowaliśmy w maju, nowym właścicielem jednostki będzie norweska firma SeaBird Exploration PLC.
23.07.2019

Szijjarto: Węgry chcą kupić 25 proc. udziałów w terminalu LNG na wyspie Krk

Węgry zaproponowały Chorwacji nabycie 25 proc. udziałów w planowanym terminalu gazu skroplonego na chorwackiej wyspie Krk – poinformował w piątek minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.
12.04.2019

Węgry chcą kupić 25 proc. udziałów w terminalu LNG na wyspie Krk

Węgry chcą kupić 25 proc. udziałów w planowanym terminalu gazu skroplonego na chorwackiej wyspie Krk – poinformował we wtorek węgierski dziennik "Magyar Nemzet", powołując się na chorwackiego ministra środowiska i energetyki Tomislava Ćoricia.
09.04.2019

Źródło: Gazprombank zamroził konta wenezuelskiego koncernu naftowego PDVSA

Rosyjski Gazprombank postanowił zamrozić konta wenezuelskiego państwowego koncernu naftowego PDVSA i wstrzymać transakcje z tą firmą, by uniknąć objęcia amerykańskimi sankcjami wymierzonymi w PDVSA - poinformował w niedzielę Reuters za źródłem w banku.
17.02.2019

Węgry: Szef MSZ rozmawiał w USA o dywersyfikacji dostaw gazu

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto rozmawiał z amerykańskim ministrem energetyki Rickiem Perrym o możliwościach dywersyfikacji dostaw gazu na Węgry. Powiedział o tym w czwartek sam Szijjarto agencji MTI.
07.02.2019

Media: Węgry i Słowenia chcą zbudować dwustronne połączenie gazowe

Węgry i Słowenia złożyły do UE wspólny wniosek o uznanie połączenia gazowego między nimi za projekt będący przedmiotem wspólnego zainteresowania, dzięki czemu mogłyby dostać na niego unijne dofinansowanie – podał w poniedziałek dziennik „Magyar Hirlap”.
04.02.2019

Skrubery nie tak atrakcyjne jak ekologiczne paliwa?

Grecki armator masowców, Diana Shipping, nie uważa skruberów (płuczek spalin) za atrakcyjną inwestycję dla swojej floty, mimo wchodzących nowych przepisów o zawartości siarki w paliwach.
23.01.2019

Irański wiceminister: mimo sankcji USA mamy nowych potencjalnych nabywców ropy

Mimo presji USA wywieranej na nasz rynek ropy mamy nowych potencjanych nabywców - oświadczył w sobotę irański wiceminister ds. ropy Amir Hossein Zamaninia. Dodał, że kraje, którym USA pozwoliły na kupno pewnej ilości tego surowca, przestrzagają ograniczeń.
05.01.2019

PGNiG z ostateczną zgodą na objęcie udziałów w norweskim złożu Tommeliten Alpha

Norweskie Ministerstwo Ropy i Energii wydało zgodę na objęcie przez PGNiG Upstream Norway AS ponad 42 proc. udziałów w złożu Tommeliten Alpha. Dzięki transakcji Grupa Kapitałowa PGNiG zwiększy wydobycie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym o 0,5 mld m3 rocznie.
17.12.2018

Kolejna dostawa spotowa amerykańskiego LNG do Świnoujścia

PGNiG odbiera w Świnoujściu dostawę gazu skroplonego od Centrica LNG Company Limited. Jest to trzecia dostawa spotowa sprowadzona w tym roku do Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
13.12.2018

Straż Graniczna podpisała umowę na zakup śmigłowca

W czwartek w Komendzie Głównej Straży Granicznej podpisana została umowa na dostawę śmigłowca dla straży granicznej – poinformowała PAP rzeczniczka prasowa komendanta straży granicznej por. SG Agnieszka Golias. Będzie to jednosilnikowy tłokowy Robinson R44. Koszt zakupu to 3 173 400 złotych.
30.11.2018

Diana Shipping: Skrubery nie tak atrakcyjne w tym momencie

Grecki armator masowców, Diana Shipping, nie uważa skruberów (płuczek spalin) za atrakcyjną inwestycję dla swojej floty, mimo wchodzących nowych przepisów o zawartości siarki w paliwach.
27.11.2018

PGNiG kupuje udziały w złożu gazu w rejonie Ekofisk w Norwegii

PGNiG Upstream Norway AS, spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG, kupiła od norweskiej firmy Equinor (dawniej Statoil) udziały w złożu gazowo-kondensatowym Tommeliten Alpha, zlokalizowanym w południowej części Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. Transakcja jest kolejnym elementem realizacji strategii Grupy Kapitałowej PGNiG i pozwoli na znaczny wzrost wydobycia gazu ziemnego poza granicami Polski.
18.10.2018

Kurz: Europejscy partnerzy zainteresowani realizacją Nord Stream 2

Europejskie państwa-uczestnicy projektu Nord Stream 2 są zainteresowane jego realizacją i w pełni popierają budowę tego gazociągu - oświadczył w środę kanclerz Austrii Sebastian Kurz po spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem w Petersburgu.
03.10.2018

Ekspert: Po kryzysie z 2008 r. wzmocniono nadzór finansowy; dziś zagrożeniem kryptowaluty

Kryzys światowy, który wybuchł w 2008 r. po upadku Lehman Brothers, doprowadził do wzmocnienia nadzoru finansowego w UE. Dziś rynki są bardziej bezpieczne. Ludzie maja jednak krótką pamięć, powstają nowe "bańki", a taką mogą być współcześnie np. kryptowaluty - mówi ekspert Bruegel Gregory Claeys.
14.09.2018

Zainteresowanie kryptowalutami wśród Polaków rośnie. Kupuje je już prawie co dziesiąty z nas

Połowa Polaków wie, czym są kryptowaluty, a 16,5% tej grupy nawet je kupuje, zwykle bitcoina (85%), ethereum (40%) i ripple (35%). Najczęściej kryptowaluty nabywamy w celach inwestycyjnych (62%), do płacenia w internecie (56%) i do mikropłatności (43,5%). Co jeszcze wynika z badania „Co Polacy sądzą o kryptowalutach”?
30.07.2018

PGNiG szacuje roczne wydobycie gazu ze złoża pod Rzeszowem na 20 mln m sześc.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo szacuje, że wydobycie z nowego złoża pod Rzeszowem może wynieść ok. 20 mln m sześc. wysokometanowego gazu rocznie - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.
10.05.2018

„Kommiersant”: Syria może wkrótce otrzymać rosyjskie systemy przeciwlotnicze S-300

Rosja może w najbliższym czasie rozpocząć przekazywanie Syrii w ramach pomocy zestawów rakietowych S-300 Faworit, aby na ich podstawie utworzony został system syryjskiej obrony przeciwlotniczej - podał w poniedziałek "Kommiersant”.
23.04.2018

KRD: Ponad 480 mln zł wynoszą długi rolników, leśników i rybaków

Zadłużenie rolników, leśników i rybaków wynosi 484 mln zł, z czego 84 proc. przypada na gospodarstwa zajmujące się uprawą roli i hodowlą zwierząt – wynika z udostępnionych PAP danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej . Najwięcej rolników-dłużników mieszka na Mazowszu.
16.04.2018

Wardacki: Kupno niemieckiej Compo Expert przez Grupę Azoty możliwy na przełomie kwietnia i maja

Grupa Azoty, która w połowie lutego złożyła niewiążącą ofertę wstępną objęcia 100 proc. udziałów w spółkach niemieckiej grupy Compo Expert, liczy, że do finalizacji transakcji dojdzie na przełomie kwietnia i maja - poinformował PAP Biznes prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki.
22.03.2018

Struzik: Kupno przez Orlen akcji Lotosu nie grozi utratą podatków przez Pomorze

Przejęcie przez PKN Orlen pakietu większościowego akcji Grupy Lotos nie oznaczałoby dla Pomorza utraty wpływów z podatków - ocenił marszałek Mazowsza Adam Struzik. Dodał, że to raczej Mazowsze mogłoby odczuć koszt transakcji płockiego koncernu.
05.03.2018

Firmy w Polsce najczęściej poszukują kredytu w wysokości do 50 tys. zł

Firmy w Polsce najczęściej poszukują kredytu w wysokości do 50 tys. zł; zaciągają go m.in. na finansowanie bieżącej działalności czy kupno maszyn i urządzeń, a zamierzają spłacić w maksymalnie pięć lat – wynika z badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl.
31.01.2018

Złoty mocniejszy wobec euro i dolara; rynek czeka na EBC

Złoty w środę umacnia się wobec euro i dolara. Jastrzębie sygnały ze strony EBC podczas czwartkowego posiedzenia mogą jednak negatywnie wpłynąć na polską walutę oraz stworzyć presję na wzrost rentowności obligacji.
25.01.2018

Koniec ery Macierewicza - jak zmiana ministra obrony wpłynie na modernizację floty?

Wczorajsza dymisja ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza i powołanie na jego miejsce Mariusza Błaszczaka była dla wielu obserwatorów sporą niespodzianką. Co ta roszada może oznacza w kontekście modernizacji technicznej polskiej floty? Jak z zadania modernizacji floty wywiązał się dotychczasowy minister?
10.01.2018

Litwa odwołała się od grzywny KE za rozebranie torów na Łotwę

Litewska państwowa spółka kolejowa Lietuvos Geleżinkeliai (LG) odwołała się od decyzji Komisji Europejskiej o nałożeniu kary 28 mln euro za demontaż torów na Łotwę, z których korzystał Orlen Lietuva.
15.12.2017

Litwa odbuduje tory na Łotwę, ale odwoła się od grzywny za ich rozebranie

Rząd Litwy zobowiązał państwową spółkę kolejową LG do odwołania się od decyzji Komisji Europejskiej o nałożeniu kary 28 mln euro za demontaż torów na Łotwę, z których korzystał Orlen Lietuva. Przyjął też decyzję o odbudowaniu rozebranych torów.
07.12.2017

„WSJ” o nowej dyplomacji energetycznej USA i polskim kontrakcie na LNG

"Nowa dyplomacja energetyczna Ameryki" - tak dziennik "Wall Street Journal" tytułuje swój wtorkowy artykuł redakcyjny, pisząc o kontrakcie PGNiG na dostawy amerykańskiego gazu skroplonego. Eksport LNG z USA osłabia regionalne wpływy Rosji - ocenia "WSJ".
28.11.2017

Szef MON: potrzeba więcej śmigłowców ratowniczych

Potrzeba więcej śmigłowców poszukiwawczo-ratowniczych Anakonda - powiedział we wtorek szef MON Antoni Macierewicz. Zastrzegł, że warunkiem jest poprawa serwisu maszyn ze strony PZL-Świdnik.
31.10.2017

Litwa zaskarży karę KE za demontaż torów, z których korzystał Orlen

Litewska państwowa spółka kolejowa Lietuvos Geleżinkeliai (LG) zaskarży decyzję KE o ukaraniu jej grzywną w wysokości prawie 28 mln euro za rozebranie torów z Możejek do granicy z Łotwą, z których korzystał Orlen – poinformował w środę dyrektor generalny LG Mantas Bartuszka.
18.10.2017

Wiosną Polska ma rozpocząć poszukiwania geologiczne na środkowym Atlantyku

Jesteśmy bardzo zainteresowani eksploatacją metali, w tym pierwiastków ziem rzadkich, z dna Atlantyku i Pacyfiku - mówi PAP pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa Mariusz Orion Jędrysek. Wiosną na środkowym Atlantyku mają się rozpocząć poszukiwania geologiczne.
06.10.2017

Rosja i Arabia Saudyjska gotowe współpracować na rynku ropy

Król Arabii Saudyjskiej Salman powiedział podczas wizyty w Moskwie, że jego kraj dąży do dalszej współpracy z Rosją w celu ustabilizowania sytuacji na światowych rynkach ropy. Podczas wizyty monarchy w czwartek oba kraje podpisały 14 porozumień gospodarczych.
05.10.2017

KE: 28 mln euro kary dla Litwy za demontaż torów, z których korzystał Orlen

KE nałożyła na litewskie koleje grzywnę ok. 28 mln euro za łamanie przepisów ochrony konkurencji poprzez usunięcie odcinka torów łączącego Litwę z Łotwą. W wyniku ich demontażu Orlen był zmuszony do korzystania z dłuższej drogi, by przewozić ładunki na Łotwę.
02.10.2017

Minister transportu Litwy: Nie godzimy się na karę za rozebranie torów z Możejek

Litwa będzie broniła swojego interesu ws. poniedziałkowej decyzji KE o ukaraniu jej grzywną w wysokości prawie 28 mln euro za rozebranie torów z Możejek do granicy z Łotwą – oznajmił litewski minister transportu Rokas Masiulis.
02.10.2017

Studenci rozpoczną rok akademicki z 11,6 milionowym długiem

Prawie 11,6 milionów zł są dłużni polscy studenci uczelniom – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Statystyczny zadłużony żak musi oddać 2 054 złote.
23.09.2017

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o OZE

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii - poinformowała w poniedziałek jego kancelaria. Główne założenie noweli to rezygnacja ze stałej wartości tzw. opłaty zastępczej i powiązanie jej z rynkowymi cenami świadectw pochodzenia energii z niektórych OZE.
14.08.2017

Małecki: Zakup Możejek korzystny z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego

Z perspektywy czasu widać, że zakup litewskiej rafinerii Możejki w 2006 r. przez PKN Orlen był korzystny z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz pod względem ekonomicznym - uważa b. szef Agencji Wywiadu, ekspert Fundacji Kazimierza Pułaskiego - Grzegorz Małecki.
10.08.2017

Morawiecki: Medżenerowie z Orlenu odbudowują rentowność Możejek

Litwini spowodowali, że kupiona przez Orlen rafineria w Możejkach przez wiele lat była deficytowa - ocenił w poniedziałek wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że cały czas jest ona w "bardzo trudnym stanie", ale menadżerowie z Orlenu "odbudowują rentowność" rafinerii.
07.08.2017

Szijjarto: obecnie nie ma warunków do importu gazu LNG z USA

Brak obecnie warunków infrastrukturalnych do importu amerykańskiego gazu skroplonego do Europy Środkowej – oświadczył minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto w wywiadzie opublikowanym w czwartek w tygodniku „Figyeloe”.
13.07.2017

Rosyjskie media o wizycie Trumpa w Polsce: dostawy gazu i kupno Patriotów

Polska "może stać się hubem dostaw gazu LNG z USA do krajów sąsiednich", a także "osłoni się amerykańskimi 'Patriotami'" - wybijają w czwartek rosyjskie media w pierwszych relacjach związanych z wizytą prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie.
06.07.2017

Zajdler: zakupy LNG z USA po dobrej cenie bardzo dobre dla Polski

Zakupy LNG w USA po korzystnej cenie to bardzo dobra rzecz dla Polski - powiedział PAP ekspert ds. energetycznych Instytutu Sobieskiego Robert Zajdler. Zauważył jednocześnie, że długoterminowy kontrakt nie jest niezbędny, bo zakupy na rynku spot są tańsze.
06.07.2017

Podpisano umowę rozwiązującą problemy Orlen Lietuva

Litewska spółka kolejowa Lietuvos Geleżinkeliai (LG) i spółka polska Orlen Lietuva podpisały w środę umowę partnerską, która kończy kilkuletni spór dotyczący taryf za przewóz ładunku koleją, rozwiązuje problemy logistyczne rafinerii oraz zwiększy jej rentowność.
28.06.2017

Litwa: Problemy inwestycji PKN Orlen w rafinerii w Możejkach

Płocki koncern PKN Orlen, który pod koniec 2006 roku nabył jedyną w krajach bałtyckich rafinerię w Możejkach na Litwie, od początku boryka się z problemami, najpierw stwarzanymi przez stronę rosyjską, a następnie – litewską.
28.06.2017

Orlen Lietuva i litewskie koleje osiągnęły porozumienie

Litewska państwowa spółka kolejowa Lietuvos Geleżinkeliai (LG) i polska spółka naftowa Orlen Lietuva osiągnęły porozumienie w spornej kwestii dotyczącej taryf za przewóz ładunku koleją.
27.06.2017

Wysoka jakość i terminowość niezwykłych projektów. Rozmowa z Ryszardem Nowakiem, właścicielem spółki Prąd, oraz Marcinem Nowakiem, project managerem

Jako pierwsza firma w Polsce zamontowali na statkach odkurzacze centralne. Dodatkowo wszystkie ich projekty cechuje wysoka jakość, terminowość, a co najważniejsze – zadowolenie klientów na całym świecie. To gdańska firma Prąd Serwis Elektryczny – jedna z wiodących firm elektrycznych na Wybrzeżu. O innowacyjnym wynalazku i nowych projektach rozmawiamy z Ryszardem Nowakiem, właścicielem spółki Prąd, oraz Marcinem Nowakiem, project managerem tej firmy.
09.05.2017

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police z umową na fosforyty z Maroka

Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police podpisała w poniedziałek w Maroku umowę na zakup fosforytów – poinformowała spółka.To kluczowy surowiec dla Grupy Azoty Police, które rocznie potrzebują go ok. 1 mln ton.
08.05.2017

Czy polska marynarka powinna zakupić australijskie fregaty?

W momencie gdy nie wiadomo, kiedy polskie okręty wejdą do służby, polscy marynarzy rozważają możliwość przejęcia wycofanych z linii australijskich fregat typu Adelaide. Nie wiadomo jeszcze na ile ten pomysł rozwiąże problemy polskiej marynarki.
03.04.2017

Wizyta ministra Gróbarczyka w PGE Eksploatacja

Wczoraj (28.03) z roboczą wizytą w PGE Eksploatacja zagościł Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej. Spotkał się także z pracownikami portu.
28.03.2017

OT Logistics S.A. kończy negocjacje z rządem Czarnogóry w sprawie przejęcia udziałów w Luka Bar i AD Montecargo

Spółka OT Logistics S.A. zakończyła negocjacje ze Skarbem Państwa w Czarnogórze w sprawie nabycia udziałów w spółce AD Montecargo (przewoźnik kolejowy) i Luka Bar AD BAR (operator portu morskiego). Zakończenie negocjacji otwiera drogę do formalnej akceptacji umowy przez odpowiednie instytucje Czarnogóry, w tym parlament.
20.03.2017

Związkowcy PGE Eksploatacja zabrali głos. Chcą interwencji rządu w spółkę

Źle się dzieję w terminalu Port Gdański Eksploatacja. Zamiast prywatyzacji i rozwoju jest sprawa w sądzie i straty finansowe. Do akcji wkroczyły dwa związki zawodowe z PGE. Napisały wspólny list do premier Beaty Szydło i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z prośbą o podjęcie działań, które uratują przedsiębiorstwo.
13.02.2017

Norwegia chce kupić niemieckie okręty podwodne

Władze Norwegii ogłosiły w piątek, że wybrały Niemcy jako strategicznego partnera w sprawie kupna nowych okrętów podwodnych, które najprawdopodobniej dostarczy niemiecka grupa ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS), a nie francuska firma zbrojeniowa DCNS.
04.02.2017

Czy używane australijskie fregaty zastąpią pomysł budowy okrętów Miecznik i Czapla?

W momencie gdy nie wiadomo, kiedy polskie okręty wejdą do służby, polscy marynarzy rozważają możliwość przejęcia wycofanych z linii australijskich fregat typu Adelaide. Nie wiadomo jeszcze na ile ten pomysł rozwiąże problemy polskiej marynarki.
25.01.2017

Umowa frachtowa („Contract of Affreightment”) – w świetle prawa angielskiego. Część III

Niniejszy artykuł, jest trzecią częścią opracowania dotyczącego umowy frachtowej w świetle prawa angielskiego.
11.09.2016

Koniec rejsów z Nowego Portu do Twierdzy Wisłoujście

Wtorek jest ostatnim dniem rejsów promu samochodowo-pasażerskiego z Nowego Portu do Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku. Jednostka pływa na tej trasie nieprzerwanie od 39 lat. Połączenie stało się zbędne po otwarciu ponad miesiąc temu tunelu pod Martwą Wisłą.
31.05.2016

PŻB: Tylko budowa nowego promu wchodzi w grę

Obok Polskiej Żeglugi Morskiej także Polska Żegluga Bałtycka zamierza wybudować nowy prom. Zdaniem prezesa armatora, Piotra Redmerskiego, prawie niemożliwe jest kupno używanego promu dostosowanego do potrzeb linii lub promu do przebudowy. Pozostaje więc budowa nowej jednostki od zera.
25.05.2016

Luksusowy super jacht ze... statku obsługującego platformy wiertnicze

VARD 8/1 Kilkea to elegancki jacht, którego budowa oparta jest na jednostce obsługującej morskie platformy wiertnicze. Luksusowy statek może pływać po każdym akwenie na świecie. Trwają prace nad wcieleniem pomysłu w życie jeszcze w tym roku.
28.04.2016

Po co kupować nowy statek, skoro stary można wydłużyć?

Wystarczy przeciąć go na połowę, dodać dodatkowy blok statku i gotowe. Otrzymujemy zupełnie nową jednostkę. W ten sposób można zaoszczędzić wielkie pieniądze. Jak wygląda technologia wydłużania statku? Wszystko można dokładnie obejrzeć na filmach dostępnych w sieci.
17.11.2015

Najbardziej bezużyteczny statek świata bliski sprzedaży

Mówi się, że w życiu każdego armatora są dwa najszczęśliwsze dni: kupno statku, a potem jego sprzedaż. Tego ostatniego blisko jest małe miasteczko z Alaski, które od paru lat chce pozbyć się jednostki MV Susitna – określonej mianem najbardziej bezużytecznego statku świata. Świadczyć może o tym jego cena, która w ciągu dwóch lat spadła z 6 do 2 mln dolarów.
10.11.2015

Pierwszy elektryczny kuter w końcowej fazie budowy

Pierwszy na świecie statek rybacki o napędzie elektrycznym Selfa Elmax 1099 bliski powstania. W tym tygodniu wybrano dostawcę baterii – będzie nim firma Corvus Energy.
28.08.2015

Prywatyzacja Portu Gdańskiego Eksploatacji: Maltańczycy pozwali zarząd gdańskiego portu

Mariner Capital Limited zablokowała w sądzie sprzedaż PGE. Maltańczycy żądają od zarządu gdańskiego portu spełnienia warunków wcześniejszej umowy.
25.08.2015

APM Terminals przejmuje terminal kontenerowy we Włoszech

Należąca do grupy Møller-Maersk, spółka APM Terminals kupiła 100% udziałów w terminalu Vado Ligure Reefer Terminal, usytuowanym we włoskim porcie Vado Ligure. Warunki i cena transakcji nie zostały ujawnione.
12.08.2015

Litwa i Szwecja otrzymały dotacje na rozwój infrastruktury LNG

Litewska firma energetyczna Klaipedos Nafta oraz port w Helsingborgu otrzymały dotacje wartą 10 mln euro na rozwój infrastruktury LNG.
13.07.2015

Zbliża się koniec budowy pierwszego na świecie elektrycznego statku rybackiego

Norweski armator Øra AS podpisał kontrakt na zakup Selfa Elmax 1099 - pierwszego na świecie elektrycznego statku rybackiego. Jednostka zaprojektowana przez biuro Selfa Arctic AS otrzyma nazwę Karoline. Konstrukcja kutra rozpoczęła się już zeszłej jesieni, dotąd nie było jednak chętnych na kupno przełomowego statku.
07.07.2015

Proces sprzedaży Portu Gdańskiego Eksploatacja ruszy od nowa

Nic nie wyszło ze sprzedaży Portu Gdańskiego Eksploatacja. Właściciele nie potrafili się porozumieć przy wyborze oferty. Niebawem ruszy więc nowy proces sprzedaży.
03.07.2015

Pierwszy w historii poszerzony kontenerowiec już na szlaku

Na trasę z Chin do Ameryki Południowej powrócił MSC Geneva - pierwszy w historii poszerzony kontenerowiec, należący do armatora MSC. Dzięki modernizacji w chińskiej stoczni Huarun Dadong (HRDD) jednostka może teraz pomieścić 6,3 tys. TEU w porównaniu do oryginalnych 4,86 tys. TEU.
01.07.2015

Białoruś kupi polski terminal morski?

Białoruś ma w planach kupno terminalu do przeładunku nawozów azotowych - donosi rosyjski portal RŻD. Igor Bobyr, wiceprezes zarządu Białoruskiego Państwowego Koncernu Naftowego i Chemicznego „Biełnieftiechim” oświdczył, że w pierwszej kolejności będą rozpatrywane oferty portów bałtyckich.
10.06.2015

Wojna o portową spółkę. Trwa dziwna gra

W przetargu na prywatyzację operatora przeładunkowego w Porcie Gdańskim zwyciężył inwestor z Malty. Ale o spółkę trwa dziwna gra.
03.06.2015

Marynarze przewoźnika promowego oskarżeni o przemyt broni i narkotyków

Ośmiu marynarzy pracujących dla francuskiego operatora promowego SNCM (Société Nationale Corse Méditerranée) w przyszłym miesiącu stanie przed sądem w Marsylii, aby odpowiedzieć na zarzuty prowadzenia przemytu broni i handlu narkotykami.
20.05.2015

W Chinach zwodowano unikalny kontenerowiec armatora MSC

W chińskiej stoczni Huarun Dadong (HRDD) zwodowano MSC Geneva – pierwszy w historii poszerzony kontenerowiec należący do armatora MSC. Dzięki modernizacji jednostka może teraz pomieścić 6,3 tys. TEU w porównaniu do oryginalnych 4,86 tys. TEU. Statek należy do niemieckiej linii kontenerowców Reederei NSB, która zamówiła taką samą przebudowę dwóch kolejnych jednostek.
22.04.2015

Świnoujście będzie miało nowy jacht

Na początku czerwca w Świnoujściu nastąpi oficjalna prezentacja nowego jachtu pełnomorskiego model Cobra 41. Jego kupno to realizacja jednego z dwóch wniosków, które w głosowaniu mieszkańców wygrały Budżet Obywatelski. Jednostka będzie wykorzystywana do szkolenia świnoujskich dzieci i młodzieży przez Zespół Szkół Morskich oraz autora programu edukacji morskiej dzieci oraz młodzieży - Jacht Klub Kotwica.
02.04.2015

S. Niesiołowski: Nikt nie będzie nam dyktować, w jakich warunkach czy przeciwko komu możemy użyć broni. Niezależność jest najważniejszym kryterium wyboru uzbrojenia dla polskiej armii

Polskie siły zbrojne dysponują największym od lat budżetem na modernizację, który w tym roku ma wynieść około 13 mld zł. Przy wydawaniu tak potężnych pieniędzy ważne jest to, by w parze ze zwiększanie zdolności posiadanej broni, szła także możliwość niezależnego jej użycia. Jak pokazuje przykład przetargu na nowe okręty podwodne, decyzje MON zmierzają w tym kierunku. W styczniu resort zmienił stanowisko w sprawie ich zakupu. Obecnie chodzi nie tylko o nabycie samych okrętów, lecz także o wyposażenie ich w rakiety manewruj
22.03.2015

Alarm bombowy na litewskim terminalu LNG

Jak informuje Delfi.lt doszło do ewakuacji litewskiego terminala LNG w Kłajpedzie w związku z telefonem ostrzegającym przed podłożonym ładunkiem wybuchowym.
28.01.2015

Finnlines powiększa flotę o dwie jednostki

Fiński armator podpisał umowę na kupno dwóch statków typu ro-ro przeznaczonych do obsługi tras na Morzu Północnym.
13.01.2015

Litewski terminal LNG rozpoczyna działalność handlową

Zgodnie z oficjalnymi informacjami spółki Klaipedos Nafta: 1 stycznia br. rozpoczął działalność handlową litewski, pływający terminal LNG w Kłajpedzie (FSRU).
07.01.2015

Sprzedaż Polskiej Żeglugi Bałtyckiej pod obserwacją

Szósta próba prywatyzacji Polskiej Żeglugi Bałtyckiej jest bliska powodzenia. Choć informacja ta co do zasady odbierana jest pozytywnie przez analityków rynku, to jednak niedawne obniżenie wartości akcji spółki oraz zakup promu od jednego z armatorów zainteresowanych jej zakupem, budzą poważne wątpliwości.
30.12.2014

Wärtsilä przejmuje L-3 MSI

Fińska firma Wärtsilä Corporation ogłosiła kupno L-3 Marine Systems International od L-3 Communications Holdings Inc. za kwotę 285 mln euro.
16.12.2014

PŻB znów na sprzedaż

Ministerstwo Skarbu Państwa po raz kolejny wystawiło na sprzedaż Polską Żeglugę Bałtycką. Nieoficjalnie mówi się, że kołobrzeskiego armatora chce kupić włoska Grupa Grimaldi. Rząd próbuje sprzedać PŻB już od 10 lat.
07.11.2014

Instytut Sobieskiego: zakup przez PGNiG udziałów w złożach norweskich może zwiększyć wartość spółki

Kupno za blisko 1 mld zł przez PGNiG udziałów w czterech złożach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym zwiększy – zdaniem eksperta Instytutu Sobieskiego – bezpieczeństwo energetyczne Polski. Ponadto rzeczywista cena inwestycji wyniesie niecałe 550 mln zł, ponieważ spółka zaliczy na poczet transakcji zyski ze sprzedaży ropy i gazu, licząc od 1 stycznia 2014 r. Dzięki transakcji spółka powiększy zasoby własne gazu, będzie mieć dostęp do nowoczesnych technologii, a nadwyżki błękitnego paliwa będzie mogła sprzedać za granicą.
30.10.2014

Uwaga! Oszuści oferują kupno akcji

W związku z wykupem akcji pracowniczych, zaczynającym się 1 października, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ostrzega przed oszustami. Chodzi o osoby podszywające się za emisariuszy Zarządu, mające oferować swoją pomoc w procesie kupna.
28.09.2014

Gdański „WUŻ” wciąż modernizuje flotę

12.06.2014 wyruszyły w podróż do Dakaru w Afryce dwie jednostki pływające, które do marca br należały do „WUŻ” Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o.
13.06.2014

Okręty podwodne dla Polski mogłyby powstać w polskich stoczniach

Ministerstwo Obrony Narodowej ma ogłosić do końca roku przetarg na trzy okręty podwodne. Wartość zamówienia wyniesie ponad 7,5 mld zł. MON prowadzi obecnie rozmowy z zainteresowanymi firmami dotyczące szczegółów technicznych okrętów i ich uzbrojenia. Równie ważną kwestią jest maksymalne zaangażowanie polskiego przemysłu w program modernizacji Marynarki Wojennej.
27.05.2014

Japonia szuka nowych dróg importu gazu ziemnego

Po katastrofie w Fukushimie i wyłączeniu swoich reaktorów nuklearnych, ceny energii w Japonii są jednymi z najwyższych na świecie. Kraj szuka więc nowych dostawców gazu ziemnego LNG, licząc na Rosję, USA, Kanadę, Australię i kraje Afryki.
12.02.2014

Litewski terminal LNG ma być gotowy w grudniu 2014 r.

Powstający w litewskiej Kłajpedzie terminal LNG ma być gotowy do końca 2014 r. Jego operator - spółka Klaipedos Nafta - zbiera już zamówienia na zdolności przeładunkowe. Litwini, obok alternatywnego źródła gazu, chcą też handlować LNG.
10.02.2014

Rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Przemysłu Jachtowego ARBOS Poland

Międzynarodowe Targi Przemysłu Jachtowego ARBOS Poland, odbywające się w dniach 26-28 września 2013 roku w Ostródzie, reprezentują całkowicie innowacyjną koncepcję targów. To pierwsza impreza w polskim krajobrazie targów dla branży jachtowej, która swoim zakresem tematycznym obejmuje komponenty, prefabrykaty, usługi i technologie służące do produkcji nowoczesnych jednostek pływających.
26.09.2013

Firma Dobre Jachty- między biznesem a przygodą

O ile zakup statku jest bardzo skalkulowany, podyktowany praktycznymi pobudkami, o tyle z zasady kupno jachtu wiąże się z silnymi emocjami. Przyjemność i działalność biznesowa nie muszą się jednak wykluczać. O tym, że Gdynia czy przystanie jachtowe mazurskich ośrodków żeglarskich nie ustępują atmosferą francuskiej Riwierze czy chorwackim kurortom przekonują Mateusz Kusznierewicz, żeglarz sportowy, złoty medalista olimpijski i współwłaściciel spółki oraz Maciej Stompór, partner w Dobrych Jachtach.
05.07.2013

Niemcy sprawdzili finanse PŻB

W tym tygodniu będzie wiadomo czy niemiecka firma Poland Sweden Line będzie dopuszczona do dalszych negocjacji w sprawie kupna Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.
08.05.2013

Niemcy sprawdzą PŻB, związkowcy oburzeni

Przedstawiciele niemieckiej spółki Poland Sweden Line sprawdzą kondycję finansową Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.
15.04.2013

Jest decyzja ws. PŻB. Załoga ma podejrzenia

Niemiecka spółka z Lubeki może kupić Polską Żeglugę Bałtycką. Taką decyzję podjęło właśnie ministerstwo skarbu państwa i zgodziło się, aby ta firma przedstawiła ostateczną ofertę.
29.03.2013

Zdrada w PŻB?

Związkowcy z Polskiej Żeglugi Bałtyckiej S.A. podejrzewają, że ich była dyrektorka ds. żeglugowych, podejmując pracę w konkurencyjnej firmie, wykorzystała poufne informacje, do których miała dostęp.
23.02.2013

Gogol, PŻM: Armatorzy zaczną zarabiać dopiero w 2015 r.

Polska Żegluga Morska zbliża się obecnie do końca realizacji programu odnowy floty na lata 2005-2015, w ramach którego armator zamówił w stoczniach w Chinach i Japonii 38 masowców. Jednak branża transportu morskiego jest w głębokim kryzysie. Krzysztof Gogol z PŻM poprawę sytuacji widzi dopiero w 2015 r.
27.09.2012

Wisła Aluminium i Yacht Building Management- plan synergii

Yacht Building Management to firma budująca jachty na zamówienie, natomiast specjalnością Wisły Aluminium są konstrukcje aluminiowych kadłubów i nadbudówek małych jednostek. Plany ich połączenia, zakładają wykorzystanie potencjału obydwu spółek, które przez lata działalności w branży zdążyły wyrobić już sobie markę. Plany połączenia przedsiębiorstw nakreśli Janusz Zawadowicz, prezes Wisły Aluminium.
03.09.2012

Transfennica- z ziemi fińskiej do Polski

Obecność międzynarodowych konsorcjów w naszym kraju wiąże się nie tylko z inwestycjami, które ożywiają krajobraz lokalnej ekonomii. W przepadku branży transportowej równie ważną kwestią jest możliwość adaptacji innowacyjnych rozwiązań i sposobu myślenia przez polskie podmioty gospodarcze. O wkładzie firmy Transfennica w obsługę ruchu towarowego portu w Gdyni wypowiada się Jan Darski, Dyrektor Transfennica Polska.
12.07.2012

Bez porozumienia w PŻB

Fiasko rozmów o pakiecie socjalnym dla pracowników Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Związkowcy zrezygnowali z wielu roszczeń. Mimo to nie doszło do porozumienia z firmą Polen Line, która chce kupić armatora.
28.03.2012

Kołobrzeska firma zbuduje molo w Świnoujściu

Dwa hotele z widokiem na morze, kino, centrum spa oraz molo mają powstać w Świnoujściu na działce, którą kupiła kołobrzeska Zdrojowa Invest.
29.11.2011

Port kupi elewatory

Darłowo. W pierwszym etapie prywatyzacji Przedsiębiorstwa Zbożowo-Mtynarskiego PZZ Stoisław S.A., Ministerstwo Skarbu sprzedało za 4 miliony 46 tysięcy złotych elewatory zbożowe spółki w Darłowie wycenione na 8,5 mln zł.
18.08.2011

Crist inwestuje w nowoczesne systemy zarządzania

Crist S.A. w Polsce znany jest przede wszystkim z racji zakupu wielkiego suchego doku stoczni Gdyni. Nieustannie dba o własny rozwój, czego przykładem jest także wdrożenie innowacyjnego systemu zarządzania – Primavera.
28.06.2011

GUCIO ma być pocięty - w Afryce z dźwigu zrobią koparkę

Rafał Zahorski: Ciśnie mi się na usta parę wulgarnych epitetów ale … tak spokojnie mówiąc – skąd się tacy ludzie jak Pani Maria Ślusarczyk biorą w naszym mieście? A co robią lokalni decydenci w obliczu tego stanu rzeczy? Nic, po prostu nic. Po szoku Szczecińskiej Stoczni taki Gucio czy kolejny zbliżający się wakacyjny hit czyli pływający Dok Nr. 5 to „pikuś”. I znowu ten nieszczęsny Wyspiański - „Miałeś Chamie złoty róg, ostał Ci się ino sznur”.
27.06.2011

Silesia komentuje propozycję Amerykanów

Nie otrzymaliśmy żadnej oferty kupna terenów stoczniowych poza listem intencyjnym. Tak prezes Towarzystwa Finansowego Silesia Wojciech Bańkowski skomentował propozycję firmy Capital Park. To ten fundusz chce, według słów prezesów Holdingu Stoczniowego, kupić tereny stoczniowe.
07.06.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.