• <
nauta_2024

Zbliża się wielka fala złomowań kontenerowców. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 11-15/2023)

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Zbliża się wielka fala złomowań kontenerowców. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 11-15/2023)

Partnerzy portalu

port w hamburgu

Ostatnie tygodnie to przede wszystkim elektryzujące środowisko żeglugowe informacje na temat około 400 statków kontenerowych, które szykowane są do wysyłki na złom. Według shipbrokera Braemar 175 z tych jednostek ma być wysłanych na żyletki w 2023 roku, natomiast kolejne 220 statków tego typu w kolejnym. Taki wolumen tonażu może spowodować znaczące poprawienie sytuacji na rynkach frachtowych przewozów kontenerów.

Ostatnie tygodnie to również ogólnie rzecz biorąc stabilizacja w inwestycjach tonażowych. Większość z dokonywanych transakcji była raczej naturalnymi ruchami, wynikającymi z aktywności armatorów i operatorów w danym stanie rynku. Oprócz jednego tygodnia, gdzie zanotowano większą ilość zamówień nowych kontenerowców, na rynku było raczej spokojnie.

Rynek jednostek wielozadaniowych i drobnicowców


W tygodniu 11. doszło do jednej transakcji używanym drobnicowcem na kwotę 1 mln 750 tys. USD. Zezłomowano również jedną jednostkę tego typu o wielkości 6 917 DWT. Jednocześnie w tym samym tygodniu nie odnotowano żadnych nowych zamówień.

W kolejnym 12. tygodniu roku doszło również do jednej transakcji kupna-sprzedaży jednostki używanej na kwotę 2,5 mln USD. Nie było żadnych złomowań, ani też nowych zamówień.

Z kolei w tygodniu 13. nie odnotowano żadnej transakcji ani w zakresie jednostek używanych i złomowań, jak również w nowych zamówieniach.

Następny tydzień to brak transakcji jednostkami używanymi, nie było również żadnych nowych zamówień. Zanotowano za to jedno transakcję dotyczącą złomowania statku o DWT 22,2 tys.

W tygodniu 15. odnotowano za to cztery transakcje na rynku secondhandów o wartości 8,5 mln USD. Zanotowano też jedno złomowanie drobnicowca o nośności 22 318 ton. Nie odnotowano żadnych nowych zamówień.

Rynek statków kontenerowych


Tydzień 11. to pojawienie się informacji na rynku o dwóch transakcjach kupna-sprzedaży używanych kontenerowców o łącznej wartości 86 mln USD. W tym samym tygodniu odnotowano jedno złomowanie pojemnikowca o nośności 24 tys. ton. Obyło się bez nowych zamówień.  

W następnym tygodniu numer 12. doszło do sporej liczby transakcji używanych jednostek jak na ostatni okres, bo zanotowano ich aż 8 na łączną kwotę około 99 mln USD. Jednocześnie zezłomowano jeden kontenerowiec o nośności 23 064 ton. W zamówieniu pojawiło się całkiem sporo, bo aż 10 nowych kontenerowców o łącznym DWT 1,6 mln oraz łącznej wartości na poziomie około 1 mld 600 mln USD.

Kolejny tydzień numer 13 to drobne ruchy w zakresie inwestycji tonażowych: trzy transakcje jednostkami używanymi (wartość około 75 mln USD), jedno złomowanie (60 900 DWT) oraz dwa nowe zamówienia małych kontenerowców o łącznym DWT 16 tys.

W kolejnym 14. tygodniu odnotowano cztery transakcje używanymi kontenerowcami na łączną kwotę 109,3 mln USD. Jednocześnie nie odnotowano na rynku żadnych złomowań ani też nowych zamówień.

Następny tydzień numer 15. to cztery odnotowane transakcje używanymi kontenerowcami o łącznej wartości 40,2 mln USD. Doszło również do jednego złomowania jednostki o nośności 22 983 ton. Rynek shipbrokerski nie odnotował w tym okresie żadnych nowych zamówień.

Rynek wycieczkowców


W tygodniu 11. następowała kontynuacja transakcyjnej ciszy w segmencie wycieczkowców. Nie było tutaj żadnej aktywności w jakimkolwiek rodzaju transakcji tonażem.

W kolejnym tygodniu 12. pojawiła się jedna transakcja kupna-sprzedaży używanego wycieczkowca, ale wielkość samego statku jak i wartości transakcji nie została na ten moment upubliczniona. Poza tym nie odnotowano żadnych złomowań, ani też nowych zamówień w tym segmencie żeglugi.

W kolejnych tygodniach, tj. 13., 14. oraz 15. nie zanotowano żadnych transakcji i żadnych aktywności w zakresie inwestycji tonażowych w segmencie statków wycieczkowych.

fot. Depositphotos



etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.