• <
mewo_2022

Litwa. Sejm wezwał rząd do wycofywania się z importu ropy i gazu z Rosji

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Litwa. Sejm wezwał rząd do wycofywania się z importu ropy i gazu z Rosji

Partnerzy portalu

Litwa. Sejm wezwał rząd do wycofywania się z importu ropy i gazu z Rosji - GospodarkaMorska.pl
Fot. Helio Dilolwa / Unsplash

Sejm Litwy wezwał we wtorek rząd swego kraju do jak najszybszego wycofywania się z importu ropy naftowej i gazu ziemnego z Rosji.

W przyjętej jednomyślnie rezolucji posłowie apelują o przyspieszenie realizacji strategicznego projektu synchronizacji litewskiego systemu energetycznego z sieciami Unii Europejskiej oraz przygotowanie przepisów umożliwiających przedsiębiorstwom wypowiedzenie umów na zakup rosyjskich surowców.

Rezolucja wzywa również rząd do pilnego przedstawienia propozycji rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz promowania produkcji energii elektrycznej we własnym zakresie.

Prezydent kraju Gitanas Nauseda oznajmił w poniedziałek, że Litwa przygotowuje się do całkowitego uniezależnienia się od rosyjskich zasobów energetycznych.

"Przeszliśmy już większość drogi do uniezależniania się od Rosji. Zastąpiliśmy gaz rurociągowy skroplonym gazem ziemnym (LNG) i jesteśmy gotowi do korzystania z ropy naftowej z innych krajów. Wkrótce zakończymy synchronizację energetyczną" – powiedział podczas konferencji prasowej.

Premier Ingrida Szimonyte poinformowała we wtorek, że PKN Orlen, zarządzający jedyną rafinerią w państwach bałtyckich Orlen Lietuva, zamierza w najbliższym czasie całkowicie zrezygnować z rosyjskiej ropy naftowej.

"Spółka jest bardzo blisko etapu, na którym nie będzie już kupować rosyjskiej ropy i nie będzie jej wykorzystywać do rafinacji" - powiedziała premier dziennikarzom, którzy pytali ją, czy Litwa może zrezygnować ze wszystkich surowców energetycznych z Rosji.

Źródło: PAP

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.