• <
ATC_CARGO_TOP

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police z umową na fosforyty z Maroka

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police z umową na fosforyty z Maroka
Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police z umową na fosforyty z Maroka - GospodarkaMorska.pl

pc

08.05.2017 Źródło: PAP

Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police podpisała w poniedziałek w Maroku umowę na zakup fosforytów – poinformowała spółka.To kluczowy surowiec dla Grupy Azoty Police, które rocznie potrzebują go ok. 1 mln ton.

Umowę na kupno fosforytów podpisano z firmą Office Cherifien des Phosphates (OCP-PAP) – poinformowały służby prasowe Grupy Azoty Police.

„Umowa jest zwieńczeniem naszej dotychczasowej współpracy” – powiedziała cytowana w komunikacie dyrektor departamentu zakupów strategicznych Grupy Azoty Police Ewa Góra. „W sytuacji tak dużej konkurencji nawozowej na rynku, spółka potrzebuje gwarancji dostaw strategicznego surowca o wysokich parametrach jakościowych. Biorąc pod uwagę stabilność planowania kontraktu z naszym wieloletnim, sprawdzonym partnerem, przyjęte ustalenia spełniają wszystkie nasze oczekiwania” – dodała.

Zdaniem Góry, umowa zacieśnienia współpracę między wchodzącymi w skład całej Grupy Azoty spółkami, ponieważ wieloletnim dostawcą siarki dla OCP jest Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol.

– Zawarta umowa jest efektem kilkumiesięcznych negocjacji z naszym marokańskim partnerem – powiedział z kolei prezes polickiej spółki dr Wojciech Wardacki. Jak dodał, „dzięki niej zabezpieczone zostały dostawy kluczowego dla nas surowca, którego Police potrzebują ok. 1 mln ton rocznie”.

Do końca tego roku Grupa Azoty Police sprowadzi afrykańskie fosforyty o szacunkowej wartości 135 mln zł.

Do Polski surowiec przetransportują statki Polskiej Żeglugi Morskiej, z którą od wielu lat zakłady w Policach mają podpisaną umowę.

Police współpracują z OCP od lat 70. Jak podała spółka, marokańskie fosforyty zawsze stanowiły duży udział w dostawach tego surowca do Polic, a OCP jako największy eksporter fosforytów na świecie, pozostawał gwarantem terminowych dostaw o wysokiej i stabilnej jakości. Surowiec ten, obok soli potasowej, jest głównym składnikiem wykorzystywanym do produkcji nawozów wieloskładnikowych w Policach.

Firma OCP powstała w 1920 r. w Maroku, które posiada największe zasoby fosforytów na świecie i wydobywa ok. 30 mln ton tego surowca rocznie. OCP jest czołowym producentem i eksporterem kwasu fosforowego oraz nawozów fosforowych – eksport na poziomie ok. 8 mln ton rocznie stawia OCP na pozycji lidera sprzedaży tego surowca.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police SA, wchodząca w skład Grupy Azoty, jest największą w regionie zachodniopomorskim spółką giełdową. W Policach i jej spółkach zależnych zatrudnionych jest łącznie ok. 3,3 tys. pracowników.

Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW. Powstała w wyniku konsolidacji zakładów z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Grupa jest drugim co do wielkości producentem nawozów sztucznych w Europie i liczącym się producentem związków chemicznych.

Źródło:
PAP
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.