• <
mewo_2022

USA - czołowym eksporterem LNG w pierwszej połowie 2022. Polska ważnym odbiorcą o rekordowych wzrostach

28.07.2022 12:50
Strona główna Energetyka Morska, Offshore USA - czołowym eksporterem LNG w pierwszej połowie 2022. Polska ważnym odbiorcą o rekordowych wzrostach

Partnerzy portalu

USA - czołowym eksporterem LNG w pierwszej połowie 2022. Polska ważnym odbiorcą o rekordowych wzrostach - GospodarkaMorska.pl

Stany Zjednoczone stały się największym eksporterem skroplonego gazu ziemnego (LNG) w pierwszej połowie br. - informuje amerykańska Energy Information Administration (EIA), powołując się na dane CEDIGAZ. To efekt wzrostu cen oraz zwiększenia dostaw LNG do Europy w celu wsparcia UE, która  ograniczała import LNG z Rosji po napaści tego kraju na Ukrainę. Azjatyckie ceny LNG osiągają najwyższy poziom od początku wojny, Korea Południowa i Japonia zwiększają wysiłki na rzecz zakupu LNG - alarmuje Bloomberg. 

Cena spot LNG z Henry Hub wzrosły w ciągu tygodnia z 6,63 USD za MMBtu (milion brytyjskich jednostek termicznych) do prawie 7,60 USD/MMBtu 25 lipca 2022 r. Ceny kontraktowe futures w Henry Hub (NYMEX) w sierpniu 2022 r. wzrosła przez tydzień z 6,689 USD/MMBtu do ponad 8 USD/MMBtu 25 lipca 2022 r. Cena 12-miesięcznych kontraktów terminowych od sierpnia 2022 do lipca 2023 wzrosła o 91,3 centa i zbliżyła się do  6,85 USD/MMBtu – informuje EIA w najnowszym raporcie.

Ceny LNG rosną

Ceny spot gazu ziemnego wzrosły w większości miejsc dystrybucji już w ubiegłym tygodniu  sprawozdawczym (od środy, 13 lipca do środy, 20 lipca), a podwyżki w głównych centrach handlowych wahały się od 87 centów w PG&E Citygate w północnej Kalifornii do 17,86 USD w Algonquin Citygate na północnym wschodzie. 

Cena gazu wzrosła nawet na rynku wewnętrznym w Stanach Zjednoczonych, co wywołało również wzrost cen dóbr przemysłowych i konsumpcyjnych. W Algonquin Citygate, który obsługuje konsumentów z Bostonu, cena wzrosła o 17,86 USD tygodniowo, z 6,11 USD/MMBtu w środę (13 lipca) do prawie 24 USD/MMBtu tydzień później. To skutek tego, że średnie tygodniowe zużycie gazu ziemnego w sektorze elektroenergetycznym na północnym wschodzie wzrosło o 1,3 miliarda stóp sześciennych dziennie (Bcf/d) (13%). 

Firmy handlujące LNG szacują, że ceny LNG w Azji Północnej wzrosną w tym tygodniu do 40 USD/MMBtu. Będzie to najwyższy poziom cen od początku marca, wkrótce po inwazji Rosji na Ukrainę. Ceny światowe LNG przekraczają już ponad dwukrotnie ceny oferowane w terminalach Kalifornii. 

– Eksperci zapowiadają, że podczas tej zimy zmniejszy się pula LNG dostępnego na wolnym rynku. Będzie to efekt zapobiegawczej  eksporterów z Australii i Stanów Zjednoczonych – wyjaśnia Stephen Stapczynski z Bloomberga.

Import LNG – jedni ograniczają inni zwiększają

Przy tym poziomie cen niektórzy już ograniczają import. Pakistan, Bangladesz i Argentyna wyhamowały import i zmagają się z niedoborami energii. Podobnie zareagowali importerzy z Indii i Tajlandii.

– Chiński import LNG może spaść o ponad 14% rok do roku do 69 milionów ton (Mt) w 2022 r. To największa redukcja importu tego surowca od czasu rozpoczęcia importu LNG – poinformował Wood Mackenzie w lipcowej ocenie rynku. 

Korea Południowa działa obecnie bardzo aktywnie nad zabezpieczeniem dostaw LNG z rynku spot aby wyeliminować dostawy wywołane w układach geopolitycznych, poinformowało ministerstwo energii tego krau. Według Korea Gas Corp, wszelkie potencjalne zakłócenia w dostawach energii w kraju mogą wymagać większych zakupów spot.

Stany Zjednoczone  – głównym graczem

W tej sytuacji Stany Zjednoczone stały się głównym graczem na rynku dostaw LNG. Eksport LNG z USA wzrósł o 12% do średnio 11,2 mld stóp sześciennych dziennie (bcf/d) w pierwszej połowie roku w porównaniu z drugą połową 2021 r. informuje EIA. 

 – Zwiększona zdolność eksportowa LNG, wyższe ceny i popyt, zwłaszcza z Europy, pomogły zwiększyć eksport – uzasadnia EIA.

Ceny kontraktów terminowych na gaz ziemny na rynku światowym minimalnie spadły w ubiegłym tygodniu sprawozdawczym (od 13 do 23 lipca). Tygodniowe  średnie ceny kontraktów terminowych na ładunki skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji Wschodniej spadły o 1,02 USD do średniej tygodniowej 38,11 USD/MMBtu.

Kontrakty terminowe na gaz ziemny z dostawą w ramach Title Transfer Facility (TTF) w Holandii zredukowały ceny kontraktowe o 4,29 USD do średniej tygodniowej wynoszącej 47,59 USD/MMBtu – informował Bloomberg Finance i zapowiada, że oczekuje się, że Stany Zjednoczone nie zwiększą znacznie nowych zdolności do co najmniej 2024 r.

USA – głównym dostawcą Europy

 – Około 71% eksportu LNG z USA trafiło do Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku – podaje EIA.

Stwierdza się, że Europa ma problemy z uzupełnieniem magazynów i zapewniania wystarczającej ilości gazu przed zimą, ponieważ Rosja poważnie ograniczyła dostawy gazu rurociągiem na kontynent po tym, jak Stany Zjednoczone i sojusznicy nałożyli sankcje na Moskwę.

Zdolności eksportowe LNG z USA wzrosły o około 1,9 bcf/d od listopada 2021 r.  EIA oszacowała, że moc produkcyjna wszystkich instalacji  wynosiła średnio 11,4 bcf/d w lipcu, z krótkoterminową mocą szczytową 13,9 bcf/d. 

– W czerwcu Stany Zjednoczone wyeksportowały o 11% mniej LNG niż średnia w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2022 r.,  która wyniosła 11,4 bcf/d.  Zakłócenia spowodowane były  niedawnym pożarem terminalu eksportowego Freeport LNG. Odbudowa będzie trwał kilka miesięcy. Dlatego Freeport LNG prognozuje  wznowienie skraplania gazu na początku października i osiągnięcie pełnej zdolności produkcyjnej do końca roku – informuje EIA.

Potencjał eksportowy siedmiu terminali eksportowych LNG wykorzystany został przeciętnie w 87% w pierwszej połowie 2022 r. Miało to miejsce jeszcze przed pożarem w Freeport LNG. 

Większość eksportu LNG z USA trafiła do UE i Wielkiej Brytanii. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku  stanowiło to 64% (7,3 bcf/d) całkowitego eksportu LNG z USA. Podobnie jak w 2021 r., Stany Zjednoczone wyeksportowały najwięcej LNG do UE i Wielkiej Brytanii dostarczając 47% planowanych dostaw LNG do Europy. Kolejnym źródłem LNG w UE były dostawy z Kataru (15%), Rosji (14%) oraz krajów afrykańskich (łącznie 17%).

Amerykański gaz w Polsce

Przypomnijmy, że PGNiG posiada kontrakty długoterminowe na dostawy amerykańskiego LNG na  7 mln ton rocznie, co po regazyfikacji zapewnia ponad 9 mld m3 gazu. Nowe umowy przewidują istotny wzrost dostaw z USA od 2023 roku. W maju br. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło porozumienie z Sempra Infrastructure. Kontrakt zakłada kupno 3 mln ton LNG rocznie. Gaz będzie eksportowany z USA z dwóch terminali LNG położonych nad Zatoką Meksykańską, a do Polski trafiłby m.in. poprzez pływający terminal regazyfikacyjny w Zatoce Gdańskiej – informowało kierownictwo PGNiG.

Gaz amerykański eksportowany jest do Polski przez terminal skraplający Cameron LNG, który działa  od 2019 r. i będzie rozbudowywany przez Sempra Infrastructure do mocy produkcyjnych 19 mln ton LNG rocznie. Dostawy do Polski gazu do Polski będą docierały również przez Terminal Port Arthur LNG. 

Venture Global Plaquemines LNG poinformował o budowie terminala skraplającego Plaquemines. PGNiG ma kontrakt na dostawy gazu z tego terminala. Zaplanowano  4 mln ton LNG rocznie. Dostawy zaczną się w 2026 r. 

Polska poprzez terminal w Świnoujściu może od bieżącego  roku importować 6,2 mld m3 gazu po regazyfikacji. Po dalszej rozbudowie zdolność  instalacji wzrośnie w 2024 r. do 8,3 mld m3. GK PGNiG korzysta również z terminalu w Kłajpedzie – dzięki uruchomionemu w maju tego roku Gazociągowi Polska-Litwa, dostawy przyjmowane w tej instalacji mogą być kierowane na rynek polski.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało w czerwcu sześć dostaw skroplonego gazu ziemnego w terminalu w Świnoujściu oraz dwie dostawy w terminalu w Kłajpedzie na Litwie. W całym pierwszym półroczu 2022 roku PGNiG importowało drogą morską 29 ładunków LNG, z czego 26 w Świnoujściu. Jest to o 60% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Od stycznia do maja 2022 r. - według danych CEDIGAZ - import LNG do Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii wynosił średnio 14,9 bcf/d, czyli o 5,9 bcf/d (66%) więcej niż średnia roczna w 2021 r. i o 4,7 bcf/d więcej niż przed pandemią (10,3 bcf/d w 2019 r.).

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.