Klaipedos Nafta, operator terminali skroplonego gazu ziemnego (LNG) i ropy naftowej w Kłajpedzie, rozpoczyna badania infrastruktury technicznej w celu oceny możliwości zwiększenia rocznej zdolności rozładunkowej terminalu LNG.
Jak informuje ministerstwo energetyki Litwy, operator planuje przeprowadzić dwa studia wykonalności, które pozwolą ocenić techniczne zmiany w infrastrukturze terminalu LNG w celu zwiększenia rocznej przepustowości. Jedno z badań pozwoli ocenić możliwość rozbudowy nabrzeża terminalu LNG i związanego z nim rurociągu. W drugim badaniu oceniony zostanie wzrost zdolności dyspozycyjnej samego gazowca LNG Independence. W obu opracowaniach przeanalizowana zostanie możliwość rozbudowy infrastruktury w dwóch możliwych scenariuszach - gdy roczna zdolność rozładunkowa terminalu LNG wzrośnie do 5 mld m3, a gdy roczna zdolność wzrośnie do 6,25 mld m3. Obecnie roczna zdolność rozładunkowa terminalu LNG wynosi 3,75 mld m3.
- Cała Europa zwraca się w stronę terminali LNG jako preferowanej alternatywy dla zapewnienia niezawodnych dostaw gazu ziemnego, niezależnych od Rosji. W związku z tym w tym roku znacznie wzrosło znaczenie terminalu LNG w Kłajpedzie, który jest obecnie jedyną alternatywą dostaw gazu w regionie Morza Bałtyckiego, a zapotrzebowanie na przepustowość terminalu znacznie przekracza podaż – powiedział Mindaugas Navikas, dyrektor handlowy Klaipedos Nafta.
Oba badania dotyczące rozwoju potencjału technicznego mają zostać zakończone do końca 2022 roku.
Opublikowano raport ws. katastrofy barki na Kanale Kaszubskim, w której zginęły 4 osoby
Raportowanie ESG: diabeł tkwi w szczegółach - wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem
OZE: Strategia czy jej brak w zakresie cyberbezpieczeństwa RP na morzu?
Protest pracowników portu w Hamburgu. Nie chcą stać się częścią MSC
Pojazd nawodny Drix zmienia spojrzenie na morską autonomiczność
Patrolowiec sił morskich Holandii przechwycił niemal tonę kokainy na Morzu Karaibskim