Klaipedos Nafta, operator terminali skroplonego gazu ziemnego (LNG) i ropy naftowej w Kłajpedzie, rozpoczyna badania infrastruktury technicznej w celu oceny możliwości zwiększenia rocznej zdolności rozładunkowej terminalu LNG.
Jak informuje ministerstwo energetyki Litwy, operator planuje przeprowadzić dwa studia wykonalności, które pozwolą ocenić techniczne zmiany w infrastrukturze terminalu LNG w celu zwiększenia rocznej przepustowości. Jedno z badań pozwoli ocenić możliwość rozbudowy nabrzeża terminalu LNG i związanego z nim rurociągu. W drugim badaniu oceniony zostanie wzrost zdolności dyspozycyjnej samego gazowca LNG Independence. W obu opracowaniach przeanalizowana zostanie możliwość rozbudowy infrastruktury w dwóch możliwych scenariuszach - gdy roczna zdolność rozładunkowa terminalu LNG wzrośnie do 5 mld m3, a gdy roczna zdolność wzrośnie do 6,25 mld m3. Obecnie roczna zdolność rozładunkowa terminalu LNG wynosi 3,75 mld m3.
- Cała Europa zwraca się w stronę terminali LNG jako preferowanej alternatywy dla zapewnienia niezawodnych dostaw gazu ziemnego, niezależnych od Rosji. W związku z tym w tym roku znacznie wzrosło znaczenie terminalu LNG w Kłajpedzie, który jest obecnie jedyną alternatywą dostaw gazu w regionie Morza Bałtyckiego, a zapotrzebowanie na przepustowość terminalu znacznie przekracza podaż – powiedział Mindaugas Navikas, dyrektor handlowy Klaipedos Nafta.
Oba badania dotyczące rozwoju potencjału technicznego mają zostać zakończone do końca 2022 roku.
Żelbetowe pomosty ustawione w Porcie Jachtowym w Gdańsku [WIDEO, FOTO]
Rosjanie przerzucają systemy S-300 przez okupowany Mariupol
Zełenski: wiem, że wrócimy na ukraiński Krym
90 lat temu podniesiono polską banderę na niszczycielu ORP "Burza"
Bloomberg: Rosja wstrzymała przepływ ropy rurociągiem „Przyjaźń” do Węgier, Słowacji i Czech
DB wspomaga niemieckie porty i uruchamia pociągi ze zbożem z Ukrainy