• <

Litwa ocenia zwiększenie przepustowości terminala LNG

15.07.2022 09:50
Strona główna Litwa ocenia zwiększenie przepustowości terminala LNG
Litwa ocenia zwiększenie przepustowości terminala LNG  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Ministerstwo Energetyki Litwy

Klaipedos Nafta, operator terminali skroplonego gazu ziemnego (LNG) i ropy naftowej w Kłajpedzie, rozpoczyna badania infrastruktury technicznej w celu oceny możliwości zwiększenia rocznej zdolności rozładunkowej terminalu LNG.

Jak informuje ministerstwo energetyki Litwy, operator planuje przeprowadzić dwa studia wykonalności, które pozwolą ocenić techniczne zmiany w infrastrukturze terminalu LNG w celu zwiększenia rocznej przepustowości. Jedno z badań pozwoli ocenić możliwość rozbudowy nabrzeża terminalu LNG i związanego z nim rurociągu. W drugim badaniu oceniony zostanie wzrost zdolności dyspozycyjnej samego gazowca LNG Independence. W obu opracowaniach przeanalizowana zostanie możliwość rozbudowy infrastruktury w dwóch możliwych scenariuszach - gdy roczna zdolność rozładunkowa terminalu LNG wzrośnie do 5 mld m3, a gdy roczna zdolność wzrośnie do 6,25 mld m3. Obecnie roczna zdolność rozładunkowa terminalu LNG wynosi 3,75 mld m3.

- Cała Europa zwraca się w stronę terminali LNG jako preferowanej alternatywy dla zapewnienia niezawodnych dostaw gazu ziemnego, niezależnych od Rosji. W związku z tym w tym roku znacznie wzrosło znaczenie terminalu LNG w Kłajpedzie, który jest obecnie jedyną alternatywą dostaw gazu w regionie Morza Bałtyckiego, a zapotrzebowanie na przepustowość terminalu znacznie przekracza podaż – powiedział Mindaugas Navikas, dyrektor handlowy Klaipedos Nafta.

Oba badania dotyczące rozwoju potencjału technicznego mają zostać zakończone do końca 2022 roku.


Dziękujemy za wysłane grafiki.