Rząd chce, by w krótkim czasie ukończone zostały analizy dot. inwestycji w pływający terminal gazu LNG (FSRU) w Zatoce Gdańskiej - poinformował Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
„Chcielibyśmy, by analizy dotyczące inwestycji FSRU mogły być ukończone w krótkim czasie i będziemy podejmować decyzje. Wiemy, jak prowadzić tę inwestycję. Są prowadzone już prace projektowe przez Gaz-System dotyczące gazociągu łączącego FSRU z systemem przesyłowym. Łączący gazociąg jest przewidziany na może nawet 12 mld m sześc. gazu. Sama jednostka regazyfikująca to ok. 6 mld m sześc. Co do drugiej, będziemy decydować w miarę potrzeb” – powiedział Naimski dziennikarzom w kuluarach Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku.
„Jest pomysł, by było miejsce przewidziane na dwie jednostki regazyfikujące” – dodał.
Naimski podtrzymał, że w planach jest przyspieszenie inwestycji, która miała być gotowa w 2027 r. „Będziemy starali się przyspieszyć” – powiedział, dodając, że jest zapotrzebowanie ze strony południowych sąsiadów: Czech i Słowacji.
Naimski poinformował, że przepustowość Baltic Pipe wyniesie początkowo ok. 3 mld m sześć.
„Od października Baltic Pipe będzie komercyjnie uruchomiony z przepustowością ok. 3 mld m sześc. rocznie, a przepustowość docelowa, czyli 10 mld m sześc., będzie osiągnięta w grudniu” – powiedział minister.
Jak poinformował, PGNiG wykupił na 15 lat ok. 80 proc. przepustowości Baltic Pipe.
Korea Południowa szuka sojuszy w offshore wind. Doosan zaczął od Siemens Gamesa
Pływające farmy wiatrowe szansą dla polskiego local content? Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem
Norweska branża offshore wind szuka szans biznesowych w Japonii
Vestas pionierem. Pierwsza na świecie jednostka CTV zasilana wodorem
Rosja chce znacjonalizować offshorowy projekt Sachalin-2
Gaz-System: ruszyła pierwsza aukcja przepustowości gazociągów do Danii oraz na Litwę i Słowację