• <

Zaginiona platforma gazowa na Adriatyku odnaleziona na dnie morskm

17.12.2020 12:50 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Zaginiona platforma gazowa na Adriatyku odnaleziona na dnie morskm

Partnerzy portalu

Zaginiona platforma gazowa na Adriatyku odnaleziona na dnie morskm - GospodarkaMorska.pl
fot. lenac.hr

Morska platforma gazowa INA „Ivana D”, która zniknęła na północnym Adriatyku podczas niedawnej gwałtownej burzy, została znaleziona na dnie morskim, poinformował chorwacki koncern naftowo-gazowy.

Bezzałogowa platforma była zlokalizowana 50 kilometrów na północny zachód od Puli. Kontakt z platformą został utracony w sobotę po południu, kiedy w północnym regionie Adriatyku zerwał się silny wiatr i przypływy.

Poszukiwania zaginionej platformy prowadzono przy pomocy statku Junak i jego podwodnego robota.

Wydarzenie nie zaszkodziło środowisku, ponieważ na platformie został uruchomiony system awaryjnego wyłączania.

INA potwierdziła, że ​​złącza łączące ją ze słupami zostały zerwane, natomiast rury prowadzące ze studni do części platformy nad wodą nie pękły, ale wygięły się i znalazły się na dnie.

Firma stwierdziła, że ​​można wykluczyć konserwację jako przyczynę zerwania się złącz, a toczące się dochodzenie ustali dokładne przyczyny. Po zebraniu wszystkich odpowiednich danych INA zdecyduje, czy wznowić działalność, czy zamknąć odwiert w tej lokalizacji, jednocześnie opracowując plan naprawczy dla lokalizacji Ivana D.

Ostatnia skoordynowana inspekcja platformy odbyła się w październiku, kiedy uzyskała certyfikat bezpieczeństwa, inspekcja podwodna została przeprowadzona w 2018 roku, a załoga INA dokonała inspekcji 1 grudnia br.

etmal_790x120_gif_2020
pge_baltica_390x100_sg
gryfia_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.