• <

Wynik wyszukiwania - "adriatyk" - Wiadomości

Chorwacja. W okolicy Rovinja złowiono najbardziej trującą rybę świata

W okolicach położonego nad chorwackim wybrzeżem Adriatyku Rovinja złowiono najbardziej trującą rybę świata, ropuchę srebrzystą (łac. lagocephalus sceleratus) - poinformował we wtorek dziennik "Politika".
14.05.2024

OSW: niemieckie porty morskie są w kryzysie, notują spadki przeładunków

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie; od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, w 2023 roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad - ocenili analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
14.05.2024

Podpisano umowę dt. budowy multimodalnego kolejowego węzła przeładunkowego w Porcie Szczecin

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. podpisał umowę o dofinansowanie dla projektu pt. „Budowa multimodalnego kolejowego węzła przeładunkowego na Półwyspie Ostrów Grabowski w Porcie Szczecińskim”. Dofinansowanie uzyskano w ramach konkursu CEF Transport: Adaptacja sieci TEN-T do podwójnego zastosowania cywilnego i obronnego. Całkowita wartość projektu wynosi 8,7 mln euro, dofinansowywanie wyniesie 4,3 mln euro.
10.05.2024

Niemieckie porty w kryzysie, a strategia ich ratowania rozczarowuje

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie. Od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, a w ubiegłym roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad. Przez osłabienie konkurencyjności, problemy strukturalne, zaniedbania w zakresie modernizacji i rozbudowy infrastruktury liniowej (głównie kolejowej), a także digitalizacji czy automatyzacji porty RFN tracą klientów – zarówno rodzimych, jak i zagranicznych – na rzecz rywali z państw sąsiednich.
07.05.2024

Evo Yachts po raz pierwszy na targach łodzi w Wenecji

Marka Evo Yachts zaznaczy swoją obecność we wszystkich głównych targach łodzi na świecie. Biorąc pod uwagę rosnące znaczenie rynku Adriatyku, marka debiutuje w tym roku na targach łodzi w Wenecji, które odbywają się w historycznym Arsenale. We współpracy z ekskluzywnym Frattin Yachting, Evo Yachts będzie prezentować jeden ze swoich najbardziej udanych modeli, Evo R4 WA, wyrafinowaną motorówkę o długości 13 metrów z burtami "XTension".
06.05.2024

Port Singapur i jego sieć logistyczna na fali wzrostów. Z polskim udziałem Baltic Hub

94,8 mln TEU przeładunków w terminalach całego świata i 2023 r. zakończony sprzedażą usług w wysokości 7 mld dol. brutto – to syntetyczna informacja raportu rocznego PSA za 2023 r. Wynik interesujący, bo swój wkład ma tu również Baltic Hub, w którym PSA ma 40% udziałów.
06.05.2024

Orlen otrzymuje 62 mln euro na rozwój infrastruktury wodorowej

W ramach europejskich inicjatyw na rzecz czystej energii, ORLEN uzyskał bezzwrotną dotację w wysokości 62 milionów euro na rozbudowę sieci stacji tankowania wodorem i stworzenie hubu wodorowego w Szczecinie.
18.04.2024

Morze Śródziemne. Turystyka od Cabo Verde, po Wenecję i Istambuł

Morze Śródziemne i wschodni Atlantyk oraz morza przyległe to akweny niezwykle atrakcyjne dla turystów korzystających z rejsów wycieczkowych. To drugi co do wielkości rynek cruisów na świecie, z 21,5% udziałem w rynku i miejscem docelowym ponad 7 mln pasażerów rocznie.
15.04.2024

Prezydent Duda udaje się do Wilna na szczyt Inicjatywy Trójmorza

Prezydent Andrzej Duda w środę wieczorem udaje się do Wilna, gdzie weźmie udział w szczycie przywódców państw Inicjatywy Trójmorza, a także w Forum Biznesu, na którym spotykają się przedsiębiorcy z państw tworzących Trójmorze.
10.04.2024

Prom Varsovia, nowy nabytek Polferries, wyrusza w morze

Prom, który tego lata uzupełni flotę Polferries, w najbliższą niedzielę wczesnym rankiem wyruszy ze stoczni i uda się na pierwsze próby morskie. Specjalnie na to przejście od początku marca trwa pogłębianie kanału łączącego stocznię z Morzem Adriatyckim. Ważnym momentem będzie ostatni etap przeprawy, znajdujący się w miejscowości Porto Levante we Włoszech. Varsovia będzie jak dotychczas największą jednostką, która opuści stocznię Cantiere Navale Visentini.
07.04.2024

Zdewastowano słynną wyspę w kształcie serca

Nieznani sprawcy zdewastowali słynną chorwacką wyspę w kształcie serca, położony na Adriatyku Galesznjak, rozpoczynając na niej nielegalną budowę obiektu przypominającego molo - podał w poniedziałek dziennik "Jutarnji list". Na bezludnym Galesznjaku, pozbawionym obiektów turystycznych i innych budynków, obowiązuje zakaz budowy.
25.03.2024

Termin składania ofert na budowę Portu Zewnętrznego w Gdyni ponownie przesunięty

Po raz kolejny przesunięto termin składania ofert na budowę Portu Zewnętrznego w Gdyni. O umowę mają rywalizować między sobą cztery podmioty. Swoje oferty mogą składać do 14 czerwca tego roku.
20.02.2024

Port Gdynia z dofinansowaniem na budowę terminalu intermodalnego

Zarząd Morskiego Portu Gdynia otrzyma dofinansowanie na budowę terminalu intermodalnego przy Centrum Logistycznym Portu Gdynia.
04.02.2024

Podsumowanie 2023 roku w Porcie Koper

Rok 2023 spółka Luka Koper może zaliczyć do udanych. Firma zanotowała wyniki biznesowe utrzymujące się na poziomie porównywalnym do roku poprzedniego. Pomimo globalnych niepewności związanych z wolniejszym ożywianiem gospodarki światowej i trudnościami logistycznymi, spółka odnotowała wzrost przeładunków, osiągając 22,3 mln ton towarów.
24.01.2024

MSC z dodatkową opłatą za transport kontenerów

MSC wprowadza nową opłatę dla klientów z Europy, znaną jako "dopłata za operację awaryjną" (Emergency Operation Surcharge). Decyzja o wprowadzeniu tej dopłaty jest rezultatem kryzysu spowodowanego atakami na statki na Morzu Czerwonym.
08.01.2024

Anna Fotyga: Unia Europejska wesprze oczyszczenie Bałtyku z niewybuchów

Unia Europejska wesprze oczyszczenie Bałtyku z niewybuchów. Cieszę się, iż udało się pozyskać pieniądze na kwestię, która może nie wydawać się pilną, ale której nie można odkładać w nieskończoność, bo już teraz zagraża ona środowisku, naszemu zdrowiu i bezpieczeństwu - mówi w rozmowie z PAP europosłanka Anna Fotyga (PiS).
08.12.2023

Delegacja Portu Gdańsk z wizytą w Słowenii. W tle inicjatywa Trójmorza

Przedstawiciele Departamentu Handlowego Portu Gdańsk odwiedzili słoweński Port Koper (Luka Koper), będący największym obiektem przeładunkowym dla branży samochodowej w basenie Morza Śródziemnego. Wizyta wiązała się także z rozwojem współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej w ramach inicjatywy Trójmorza, gdzie porty morskie odgrywają istotną rolę w rozwoju Unii Europejskiej.
16.11.2023

Prezydent Duda zorganizował spotkanie poświęcone Inicjatywie Trójmorza

Prezydent Andrzej Duda zorganizował spotkanie poświęcone Inicjatywie Trójmorza, w którym udział wzięli m.in. ambasadorzy w państwach Trójmorza, przedstawiciele MSZ czy eksperci ds. międzynarodowych - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP.
15.11.2023

Woda zalała stare miasto w Kotorze

Czarnogórę nawiedził w piątek orkan o sile osiągającej do 200 km na godzinę, w którego efekcie zalane zostało m.in. wejście do starego miasta w Kotorze - podał portal "Vijesti".
03.11.2023

W Budapeszcie odbyła się konferencja naukowa o Polsce i współpracy regionalnej skoncentrowana na Inicjatywie Trójmorza

W piątek w Narodowym Uniwersytecie Służby Publicznej (Ludovika) w Budapeszcie miała miejsce konferencja naukowa poświęcona Polsce i współpracy w regionie Europy Środkowej, skoncentrowana na stanie i perspektywach Inicjatywy Trójmorza.
21.10.2023

Baltexpo 2023. Nowe otwarcie

W hali Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo wystartowały dzisiaj tegoroczne targi Baltexpo. Dla tej zasłużonej imprezy to nowe rozdanie – po raz pierwszy tworzona jest przez MTG, które przejęło prawa do jej organizacji i ma w stosunku do niej poważne plany.
10.10.2023

Na przełomie roku powinno udać się wyłonić partnera do budowy portu zewnętrznego w Gdyni

Na przełomie roku powinno udać się wyłonić partnera do budowy portu zewnętrznego w Gdyni, zaś przyszły rok to perspektywa zawierania umowy oraz rozpoczynania prac - powiedział podczas konferencji w Gdyni ws. budowy portu zewnętrznego wiceminister w resorcie funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała.
05.10.2023

BGK inwestuje w bułgarski port. Dlaczego?

Bank Gospodarstwa Krajowego zainwestował w stosunkowo niewielki i nieco zaniedbany port w Burgas nad bułgarskim Morzem Czarnym. Plany są ambitne i są już w toku.
25.09.2023

Paweł Soloch: Bukareszt ważnym partnerem i sojusznikiem Polski

Bukareszt jest ważnym partnerem i sojusznikiem Polski – podkreślił w rozmowie z PAP ambasador RP w Rumunii Paweł Soloch.
15.09.2023

Ukraina wykorzystuje chorwackie porty

Ukraina eksportuje zboże z wykorzystaniem morskich portów w Chorwacji.
08.09.2023

Prezydent Duda na Forum Biznesu w Bukareszcie: Inicjatywa Trójmorza silnikiem napędowym tej części Europy

W ciągu ostatnich lat Trójmorze odnotowało najbardziej dynamiczny rozwój gospodarczy w Europie, zostaliśmy uznani za jej silnik napędowy, a dzięki projektom jak Baltic Pipe byliśmy w stanie przetrwać kryzys energetyczny spowodowany przez Rosję, mówił w czwartek w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda.
07.09.2023

Ruszył eksport ukraińskiego zboża przez porty Chorwacji

"Ukraińskie zboże zaczęło być eksportowane przez porty Chorwacji", poinformowała w czwartek minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko w Bukareszcie podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza. Swyrydenko spotkała się z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem.
07.09.2023

Rozpoczęło się Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

W czwartek rano w Bukareszcie rozpoczęło się Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza; uczestniczą w nim między innymi prezydenci Polski i Rumunii - Andrzej Duda i Klaus Iohannis oraz przedstawiciele środowisk biznesowych z wielu krajów.
07.09.2023

Prezydent Duda przybył do Rumunii; weźmie udział w 8. Szczycie i Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w środę po południu rozpoczął dwudniową wizytę w Rumunii. W Bukareszcie prezydent weźmie udział w 8. Szczycie i Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza, spotka się też z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem i premierem tego kraju Marcelem Ciolacu.
06.09.2023

Branża hotelarska w Rimini występuje przeciwko tym, którzy szkodzą wizerunkowi kurortu

Hotelarze w stolicy włoskich wakacji, Rimini nad Adriatykiem, zapowiedzieli, że będą występować na drogę prawną przeciwko każdemu, kto zniesławi ich morze i miasto. W ten sposób postanowili reagować na - jak mówią - „oszczerstwa” w mediach społecznościowych, które przynoszą straty wizerunkowi głównego nadmorskiego kurortu w kraju.
30.08.2023

M. Przydacz: są plany rozszerzenia Inicjatywy Trójmorza

Są plany pewnego rodzaju rozszerzenia Inicjatywy Trójmorza. Jest coraz więcej państw, które chciałyby do niej dołączyć na zasadach bezpośredniego członkostwa lub partnerstwa - mówił w środę w Studiu PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.
30.08.2023

Port Szczecin-Świnoujście: strategia rozwoju, inwestycje, modernizacja

O strategii rozwoju portu Szczecin-Świnoujście, planach modernizacji infrastruktury oraz adaptacji do przyjmowania większych jednostek i obsługi projektów offshore wind rozmawiamy z Krzysztofem Urbasiem, prezesem ZMPSiŚ.
29.08.2023

Chorwacja. Media: niebezpieczne meduzy terroryzują odpoczywających nad Adriatykiem turystów

Meduzy świecące terroryzują turystów odpoczywających nad chorwackim wybrzeżem Adriatyku; kontakt z nimi wywołuje silny ból i rany, które mogą zostawić na ciele blizny - ostrzega w środę dziennik "Jutarnji list".
23.08.2023

Innowacyjny wycieczkowiec Silver Nova wyrusza w dziewiczy rejs przez Adriatyk

Swój pierwszy rejs rozpoczął wyjątkowy statek wycieczkowy należący do Silversea Cruises. Napędzany LNG Silver Nova to pierwszy z przyszłej linii statków klasy Nova.
16.08.2023

Chorwacja chce pomóc w eksporcie ukraińskiego zboża

Chorwacja jest gotowa do pomocy w eksporcie ukraińskiego zbóż - oznajmił w poniedziałek przebywający w Kijowie Frano Matuszić, sekretarz stanu w chorwackim ministerstwie spraw zagranicznych, cytowany przez agencję Reutera.
31.07.2023

Cztery firmy mogą złożyć oferty na budowę Portu Zewnętrznego w Gdyni

Cztery międzynarodowe firmy zostały zaproszone do złożenia oferty na projekt bodowy Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia - poinformowała firma EY, która doradza przy inwestycji. To największy projekt w historii polskiego rynku PPP, z szacowaną wartością nakładów ponad 5,5 mld zł - dodała.
18.07.2023

Polscy policjanci pomagają turystom na chorwackim wybrzeżu Adriatyku

Polscy policjanci już kolejny raz asystują chorwackim kolegom, ale przede wszystkim pomagają polskim turystom, którzy jak co roku licznie odpoczywają w Chorwacji.
04.07.2023

Kongres Morski: Morawiecki o Świnoujściu, Witek o potencjale morskim

W porcie w Świnoujściu na przełomie 2024 i 2025 r. rozpocznie pracę pierwszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych – poinformował premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 10. Kongresu Morskiego.
27.06.2023

Do portu w Splicie zawinął największy na świecie lotniskowiec - USS Gerald R. Ford

Do portu w Splicie w Chorwacji zawinął w poniedziałek największy na świecie lotniskowiec, USS Gerald R. Ford - poinformowała telewizja HRT.
26.06.2023

Terminal instalacyjny w Świnoujściu z unijnym dofinansowaniem

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. otrzymał 85% dofinansowania kosztów całkowitych projektu pn. „Budowa zdolności przeładunkowej portu morskiego w Świnoujściu do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej” z Instrumentu „Łącząc Europę” na lata 2021-2027 (CEF 2). Całkowity koszt projektu to 77,5 mln euro, kwota dofinasowania to 65,9 mln euro.
25.06.2023

Jak funkcjonuje gospodarka morska w obliczu zmieniającej się sytuacji geopolitycznej?

Podczas szóstej edycji Forum Wizja Rozwoju jeden z paneli dotyczył ogólnej kondycji gospodarki morskiej w Polsce i zmian wynikających z sytuacji geopolitycznej. Dyskutowano o szansach i możliwościach dla tego obszaru, a także nie udało się pominąć kwestii, które wymagają pewnych zmian i interwencji.
20.06.2023

Szef UdSKiOR: Koncepcje Międzymorza są nadal aktualne

Na naszych oczach, w chwili, w której Ukraina walczy o swoją niepodległość, koncepcje Międzymorza powracają i są nadal aktualne – powiedział w piątek szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk podczas XII Konferencji Świętokrzyskiej.
09.06.2023

Ambasada RP w Budapeszcie promuje polskie porty, które mogą być konkurencyjne dla Węgrów

W środę ambasada RP w Budapeszcie zorganizowała spotkanie na temat możliwości współpracy przedstawicieli węgierskiego biznesu z polskimi portami. W rozmowie z PAP Rafał Machowiak, sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarki Morskiej, powiedział, że polskie porty mogą być dla Węgrów konkurencyjne w porównaniu z portami na Morzu Adriatyckim.
01.06.2023

Władze Emilii-Romanii: nadmorskie kurorty czekają na turystów

Wybrzeże we włoskim regionie Emilia-Romania jest przygotowane na sezon letni i czeka na turystów z całego świata- zapewnili przedstawiciele lokalnych władz na konferencji prasowej w sobotę w Rimini. Minister turystyki Daniela Santanche mówiła o potrzebie wspierania ruchu turystycznego. "Pracujemy nad tym, aby nikt nie odwołał rezerwacji" - zapewniła.
27.05.2023

Na terenach powodziowych we Włoszech zaczyna brakować wody pitnej i żywności

W zalanych, odizolowanych miejscowościach w rejonie Rawenny we włoskim regionie Emilia-Romania zaczyna brakować wody pitnej i żywności - podała agencja ANSA w piątek, kolejnym dniu powodzi niszczących tę część kraju. Dotychczasowy bilans żywiołu - to 14 zabitych, 15 tys. osób ewakuowanych, 58 zalanych miejscowości i ponad 540 zamkniętych dróg.
19.05.2023

Zwiększa się bilans ofiar powodzi we Włoszech

9 ofiar śmiertelnych, 13 tysięcy osób ewakuowanych, to najnowszy bilans katastrofalnej powodzi we włoskim regionie Emilia- Romania podaje w czwartek prasa za lokalnymi władzami. Podkreśla się, że nad tą częścią kraju przeszły tropikalne deszcze, będące rezultatem "chorego klimatu".
18.05.2023

Na dnie morza odnaleziono drogę, która ma 7 tys. lat

Liczącą 7 tys. lat drogę znaleźli archeologowie podczas podwodnych badań na wyspie Korcula w południowej Dalmacji – poinformował Uniwersytet w Zadarze (Chorwacja).
09.05.2023

Zakaz palenia na włoskich plażach!

Władze włoskiego kurortu Riccione nad Adriatykiem, odwiedzanego przez tysiące turystów z całej Europy, wprowadziły od soboty zakaz palenia papierosów nad brzegiem morza w pasie pięciu metrów plaży od linii wody. Przepisy zaczęły obowiązywać w dniu otwarcia sezonu i przed masowymi przyjazdami na Wielkanoc.
02.04.2023

Ponad 10,3 mld zł na wieloletni program rozwoju portu w Świnoujściu

W II kwartale br. rząd zamierza przyjąć wieloletni program budowy i rozbudowy infrastruktury dostępowej do portu w Świnoujściu. Koszt programu na lata 2023-2029 to ponad 10,3 mld zł.
24.03.2023

Tom Cruise na pokładzie lotniskowca na Adriatyku. Będzie nowy film?

Włoska prasa podaje, że znany, hollywoodzki aktor pojawił się w porcie w Bari, pod koniec lutego. Według spekulacji miał udać się na lotniskowiec USS George H. W. Bush, prawdopodobnie w związku z najnowszym filmem z cyklu Mission: Impossible.
08.03.2023

Silne trzęsienie ziemi w Chorwacji

W czwartek w okolicach wyspy Krk w Chorwacji odnotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,5 - poinformowało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne. Chorwackie służby sejsmologiczne oceniły następnie magnitudę wstrząsów na 4,8 w skali Richtera.
16.02.2023

Podpisano umowę na dofinasowanie projektu korytarzy transportowych między Bałtykiem a Adriatykiem

PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę o dofinansowanie dla projektu prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia. Dofinansowanie Unii Europejskiej wyniesie ponad 1,35 mld zł.
14.12.2022

Węgry. Szef MSZ: nasze firmy mają od 2026 roku wykorzystywać port w Trieście dla celów eksportowych

Porozumienie warte 45 mln euro umożliwia rozpoczęcie prac, aby od 2026 roku węgierskie firmy mogły eksportować towary z wykorzystaniem części włoskiego portu w Trieście należącej do Węgier - powiedział minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.
07.12.2022

Nowa sieć kolejowa za ponad miliard złotych w gdańskim porcie

70 km torów oraz 233 rozjazdy i rozbudowa Lokalnego Centrum Sterowania - to efekty działań PKP Polskich Linii Kolejowych w ramach rozbudowy sieci kolejowej w gdańskim porcie. W środę przedstawiciele spółki PKP PLK zaprezentowali nową inwestycję o wartości ponad 1,1 mld złotych.
30.11.2022

System barier ma uchronić Wenecję przed bardzo wysoką wodą

Lokalne władze poinformowały, że system ruchomych barier Mose zablokował we wtorek napływ do miasta tzw. wysokiej wody o jednym z najwyższych poziomów w historii. Rano poziom ten osiągnął na Adriatyku 173 centymetry, czyli najwięcej po powodziach z 1966 i 2019 roku.
22.11.2022

Rumunia. Terminal logistyczny w Siedmiogrodzie połączy cztery europejskie morza

Budowany w Siedmiogrodzie, w środkowej Rumunii terminal logistyczny, zostanie połączony z trasami do czterech europejskich mórz: Bałtyku, Czarnego, Północnego oraz Adriatyku - podały w poniedziałek bukareszteńskie media.
24.10.2022

Największy w Europie lądowy terminal przeładunkowy pomoże w transporcie ukraińskiego zboża

Węgrzy otworzyli we wtorek w Fenyeslitke przy granicy z Ukrainą największy intermodalny terminal przeładunkowy w Europie, który ma pomóc w transporcie ukraińskiego zboża do portów nad Adriatykiem. W wydarzeniu wziął udział minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.
19.10.2022

"Financial Times": Chorwacja zabiega o rolę energetycznego centrum dla Europy Wschodniej

Chorwacja, starając się zapełnić regionalną lukę po rezygnacji z surowców rosyjskich, zabiega o rolę energetycznego centrum dla Europy Wschodniej - ocenił w poniedziałek brytyjski dziennik "Financial Times".
17.10.2022

IX Forum Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk [WIDEO]

W ramach świętowania jubileuszu 100-lecia Portu Gdynia, w sali koncertowej w budynku Zarządu Portu odbyło się IX Forum Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk.
29.09.2022

Kongres Gospodarki Morskiej Portu Gdynia im. Tadeusza Wendy [WIDEO, ZDJĘCIA]

Obchody 100-lecia Portu Gdynia weszły w zasadniczą fazę. Jednym z elementów celebracji jubileuszu jest odbywający się po raz pierwszy Kongres Gospodarki Morskiej Portu Gdynia im. Tadeusza Wendy.
22.09.2022

O Korytarzu Bałtyk-Adriatyk w urzędzie marszałkowskim

Przedstawiciele pomorskich samorządów oraz portów morskich w Gdyni i Gdańsku, lotniska i PKM spotkali się w środę (21 września) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego z koordynatorką korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk Anne Jensen z Danii. Celem było omówienie działań i projektów z zakresu interoperacyjności, wzajemnych połączeń i innowacji. Gdynię reprezentowała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent ds. gospodarki.
22.09.2022

100-lecie Portu Gdynia na specjalnej monecie [WIDEO]

Jednym z elementów obchodów 100-lecia Portu Gdynia jest emisja specjalnej srebrnej monety. Moneta o nominale 20 zł została wyemitowana przez Narodowy Bank Polski i przedstawia portret Tadeusza Wendy oraz plan portu. Została oficjalnie "zwodowana" żeglarskim zwyczajem przez przedstawicieli Portu Gdynia i NBP w zeszły piątek.
20.09.2022

Polacy na starcie pełnomorskich mistrzostw świata załóg dwuosobowych

W środę 21 września rozpoczną się regaty Nastro Rosa Double Mixed Offshore World Championship 2022, czyli pełnomorskie mistrzostwa świata załóg dwuosobowych. Polskę reprezentować będą Maja Micińska (77 Racing Gdańsk) i Max Pawłowski (AZS Poznań).
20.09.2022

Kongres Gospodarki Morskiej Portu Gdynia im. Tadeusza Wendy. O czym rozmawiano pierwszego dnia? [ZDJĘCIA]

Od dzisiaj (20 września) o piątku (20-23 września) potrwa Kongres Gospodarki Morskiej Portu Gdynia im. Tadeusza Wendy. Wydarzenie odbędzie się w sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia (ul. Rotterdamska 9).
20.09.2022

Kongres Gospodarki Morskiej Portu Gdynia im. Tadeusza Wendy od wtorku

Od wtorku do piątku (20-23 września) potrwa Kongres Gospodarki Morskiej Portu Gdynia im. Tadeusza Wendy. Wydarzenie odbędzie się w sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia (ul. Rotterdamska 9).
18.09.2022

Gróbarczyk: uwolnienie drogi wodnej na Zalew Wiślany kończy całkowicie z podległością rosyjską

Poprzez rozpoczęcie żeglugi i swobodne uwolnienie drogi wodnej na Zalew Wiślany chcemy skończyć całkowicie z podległością rosyjską - powiedział w piątek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Jak stwierdził, był to ostatni akwen, który nie był w jurysdykcji polskiej de facto.
16.09.2022

Z Czech do Gdańska. Pierwszy pociąg kontenerowy z Ostrawy w DCT Gdańsk [WIDEO]

DCT Gdańsk poinformował o wjechaniu na terminal pierwszego pociągu kontenerowego z Ostrawy. Wydarzenie to otwiera regularne połączenie operatora Metrans z Czech do Gdańska.
08.09.2022

Chorwacja. Media: uchodząca do Adriatyku rzeka Neretwa zatruta metalami ciężkimi

Mającą swoje źródła w Bośni i Hercegowiny i wpływającą przez Chorwację do Adriatyku Neretwę zatruwają ścieki przemysłowe oraz wpuszczana z Mostaru kanalizacja - podał w poniedziałek dziennik "Slobodna Dalmacija". Gazeta, powołując się na Agencję ds. obszaru wodnego Morza Adriatyckiego, poinformowała, że w rzece wykryto nawet 10-krotnie większe niż dopuszczane ilości miedzi, cynku i niklu.
22.08.2022

Włochy. Szef sztabu marynarki wojennej: zareagowaliśmy na obecność rosyjskich okrętów

Włoska marynarka wojenna miała pod kontrolą rosyjskie okręty, które wpłynęły na Adriatyk i zareagowała na ich obecność - powiedział szef sztabu admirał Giuseppe Cavo Dragone. W wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" w sobotę wyraził opinię, że w najbliższych latach Rosja będzie chciała zdestabilizować północną Afrykę.
20.08.2022

ICTSI, właściciel BCT, z zyskiem netto o 50% w I półroczu 2022 roku

ICTSI, filipiński właściciel Bałtyckiego Terminala Kontenerowego podsumował I półrocze 2022 r. Wyniki ekonomiczne są imponujące. Podaż kontenerów w terminalach wzrosła o 5% do 5,8 mln TEU. To sprawiło, że ICTSI zapewniła sobie wzrost zysku netto o 50% do 294,5 mln USD.
18.08.2022

Jak branża morska otwiera się na przedsiębiorczość

Przedstawiciele i przedstawicielki czterech europejskich miast portowych spotkali się w czerwcu w Koprze w Słowenii, aby w ramach projektu BluAct po raz kolejny dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie rozwoju niebieskiej gospodarki. Praktyczne rozwiązania pomagające szukać innowacji i wzmacniać zrównoważony rozwój miast i regionów nadmorskich były motywem przewodnim dla dwóch dni warsztatów, rozmów i wizyt studyjnych. Co jest szczególnie wartościowe, w wymianę dobrych praktyk zaangażowane były zarówno osoby reprezent
10.08.2022

DB wspomaga niemieckie porty i uruchamia pociągi ze zbożem z Ukrainy

Niemieckie koleje państwowe Deutsche Bahn zapowiedziały uruchomienie kilku pociągów tygodniowo w celu dowozu ukraińskich zbóż do niemieckich portów. Zboża będą dostarczane między innymi do Rostocku, Hamburga i Brake, informuje DB.
09.08.2022

Transport kombinowany szansą na dekarbonizację. Europa Środkowa i Wschodnia na marginesie potrzeb?

Europejski Zielony Ład promuje przeniesienie 75 proc. śródlądowego transportu drogowego na transport kolejowy i śródlądowe drogi wodne. Jest to szczególne wyzwanie dla portów i transportu morskiego, bowiem w praktyce oznacza to korzystanie z transportu intermodalnego.
07.08.2022

Most przez Adriatyk połączył kontynentalną część kraju z Półwyspem Peljesac

Chorwacja otworzyła we wtorek 2,4-kilometrowy most nad Morzem Adriatyckim, który łączy kontynentalną część kraju z Półwyspem Peljesac. Dzięki tej budowli dotarcie do leżącego na południu kraju Dubrownika, oddzielonego od reszty Chorwacji przez skrawek bośniackiego terytorium, będzie ułatwione.
26.07.2022

130 lat temu urodził się Włodzimierz Steyer – współtwórca floty II Rzeczypospolitej

130 lat temu, 15 lipca 1892 r. urodził się dowódca obrony Helu i jeden z twórców floty II RP, kontradmirał Włodzimierz Steyer. Po wojnie należał do grona oficerów represjonowanych przez reżim komunistyczny. Próbował ratować swoich kolegów, którym groziła kara śmierci.
15.07.2022

Prezydent Rumunii: Mołdawia i Gruzja muszą dostać wsparcie od Trójmorza

Mołdawia i Gruzja, które tak jak Ukraina obrały kurs na UE, muszą otrzymać wsparcie od Inicjatywy Trójmorza – powiedział w poniedziałek prezydent Rumunii Klaus Iohannis.
20.06.2022

Prezydent: Trójmorze to siła, która może dać nowy impuls Europie

Razem stanowimy siłę, która może dać nowy impuls Europie, razem możemy zbudować pomyślną przyszłość dla naszego regionu; widać to zwłaszcza dziś, gdy solidaryzujemy się z walczącymi Ukraińcami - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników konferencji banków centralnych państw Trójmorza.
10.06.2022

Ekspertka: przez krótki sezon i mało miejsc nocleg nad polskim morzem droższy niż nad Adriatykiem

Nocleg nad Bałtykiem bywa droższy niż nad Adriatykiem. To efekt krótszego sezonu turystycznego i małej liczby miejsc noclegowych - powiedziała PAP Paula Kukołowicz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wczasy nad polskim morzem pozwalają natomiast zaoszczędzić na dojeździe i wyżywieniu - dodała.
06.06.2022

Porty w Gdyni i Tallinie będą wspólnie rozwijać gospodarkę wodorową

Wodór będzie elementem, który połączy Gdynię z Tallinem. Przedstawiciele portów zlokalizowanych w tych miastach podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w dziedzinie rozwoju gospodarki wodorowej.
27.05.2022

Serbia wśród 10 krajów znad Adriatyku i Morza Jońskiego potępiających agresję Rosji na Ukrainę

Rządy Serbii oraz dziewięciu innych państw położonych nad Adriatykiem i Morzem Jońskim podpisały w Tiranie deklarację potępiającą "nieuzasadnioną agresję Rosji na Ukrainę" - poinformowała w sobotę chorwacka agencja prasowa Hina.
22.05.2022

Adamczyk: popieramy utworzenie korytarza transportowego Bałtyk-Morze Czarne/Morze Egejskie

Popieramy propozycje KE utworzenia nowego europejskiego korytarza transportowego Morze Bałtyckie – Morze Czarne/Morze Egejskie – podkreślił szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że nowy szlak to kolejny impuls rozwojowy dla naszego regionu.
23.04.2022

Biznes morski po norwesku z polskim udziałem [GALERIA]

Na Nor-Shipping wystawiało się około 600 firm, a targi i konferencje odwiedziło około 20 tys. uczestników. Norwegia postawiła na innowacyjne klastry morskie i jak przystało na kraj z oceanicznymi ambicjami, wspiera je na każdym kroku. Przed około 10 laty utworzono nawet rządowy program i fundusz Norwegian Innovation Clusters, z którego wspierano rozwój klastrów morskich.
10.04.2022

Konferencja „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” - relacja [WIDEO]

W poniedziałek 24 stycznia w Szczecinie na konferencji „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” zebrali się reprezentanci gospodarki morskiej, szczególnie Pomorza Zachodniego. Ważnym tematem podczas dyskusji były kwestie dotyczące nowych promów dla polskich armatorów.
25.01.2022

INCOS, czyli jak BCT ułatwia sobie pracę z pociągami [WIDEO]

Bałtycki Terminal Kontenerowy opracował własny system informatyczny, który znacznie ułatwia zarządzenia podstawieniami pociągów intermodalnych w terminalu. INCOS dostępny jest jednak dla wszystkich uczestników obrotu intermodalnego i może znacznie wpłynąć na rozwój transportu kolejowego w kraju.
12.12.2021

Nowe promy będą eko

W zeszłym tygodniu podpisany został kontrakt na budowę co najmniej trzech promów dla polskich armatorów. W opublikowanej dziś informacji Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło kilka szczegółów technicznych statków.
29.11.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Zdalna kontrola statków coraz bliżej

Świat podąża w kierunku bezpiecznych i ekologicznych rozwiązań w konserwacji i inspekcji nie tylko turbin wiatrowych, ale również statków. Coraz szersze zastosowanie w tym sektorze ma robotyka. W ramach projektu BugWright2 wykorzystano masowiec jako stanowisko testowe zróżnicowanych technik zdalnej kontroli, które pozwoliło na sprawdzenie, w jaki sposób rozwiązania z zakresu robotyki mogą zostać wykorzystane do przeprowadzania szybszych, bezpieczniejszych i skuteczniejszych kontroli statków.
01.10.2021

Kazimierz Koralewski, wiceprezes Portu Gdynia: „Sukces próbnych cumowań potwierdza naszą gotowość do współpracy z Polferries” [WIDEO, ZDJĘCIA]

Kolejne próbne cumowanie promu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej odbyło się w Publicznym Terminalu Promowym w Porcie Gdynia. Tym razem pomyślną próbę odbył prom Wawel.
06.09.2021

Prom Polferries zawinął do Portu Gdynia. Sukces próbnego cumowania, kolejny krok do bałtyckiego hubu promowego [WIDEO, ZDJĘCIA]

Pierwsze próbne cumowanie promu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej odbyło się w Publicznym Terminalu Promowym w Porcie Gdynia. Tym samym Polferries przenosi się z Gdańska do Gdyni.
31.08.2021

Wycieczkowiec AIDAmar zawinął do Portu Gdynia [WIDEO, ZDJĘCIA]

AIDAmar to ponad 250-metrowy wycieczkowiec. Jednostka pod włoską banderą zawinęła do Portu Gdynia przy Nabrzeżu Francuskim w środę (25 sierpnia) wczesnym rankiem. Co kryją wnętrza tego statku?
25.08.2021

Rekordowy kontenerowiec Hella w Porcie Gdynia. Debiut połączenia oceanicznego do USA [WIDEO, ZDJĘCIA]

W poniedziałek 23 sierpnia, przy Nabrzeżu Bułgarskim w Porcie Gdynia zacumowała Hella, największy pod względem pojemności statek bandery portugalskiej.
25.08.2021

Wyśmienite wyniki przeładunkowe w Porcie Gdynia. Lipiec kolejnym miesiącem intensywnych wzrostów

Lipcowe wyniki przeładunkowe po raz kolejny udowadniają bardzo silną pozycję Portu Gdynia na mapie Bałtyku. Miesięczne wyniki wskazują ponad 117-procentową dynamikę wzrostu w stosunku do roku ubiegłego.
11.08.2021

Stena RoRo zamawia kolejne nowe promy [Podsumowanie tygodnia 30/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o nowym zamówieniu firmy Stena RoRo. W Chinach powstaną trzy kolejne promy serii E-Flexer.
27.07.2021

Włochy: Trzy dni poszukiwań pierścionka zgubionego nad morzem

Trzy dni trwały w Rimini nad Adriatykiem poszukiwania zgubionego nad morzem pierścionka, wartego 6 tysięcy euro. Zgubiła go podczas kąpieli turystka z Mediolanu, a znalazł ochotnik z wykrywaczem metalu.
26.07.2021

Włochy: Nad Adriatykiem powstała nowa Riwiera San Bartolo

We Włoszech powstała nowa Riwiera. Nazywa się San Bartolo i obejmuje odcinek wybrzeża Adriatyku od miejscowości Gabicce Mare i Gradara do Pesaro w regionie Marche. Jest to 12-kilometrowe spektakularne pasmo dzikiej plaży, zbocza góry i pięknych miasteczek.
19.07.2021

Znaczenie głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu dla systemu HNS

Sztab Generalny Wojska Polskiego jest zainteresowany możliwością wykorzystania przyszłego terminalu kontenerowego w Świnoujściu na potrzeby militarne.
16.07.2021

Dwucyfrowe wzrosty w pierwszym półroczu w Porcie Gdynia

Czerwiec okazał się być rekordowym miesiącem w roku 2021 w Porcie Gdynia. We wszystkich grupach towarów zanotowano wzrosty w stosunku do czerwca 2020.
12.07.2021

Prezydenci Polski, Bułgarii, Łotwy i Rumunii: Inicjatywa Trójmorza coraz bardziej atrakcyjna globalnie

Inicjatywa Trójmorza staje się coraz bardziej atrakcyjna nie tylko regionalnie, ale i globalnie; Trójmorze to najdynamiczniej rozwijająca się część Europy – wskazywali w piątek prezydenci Polski, Bułgarii, Łotwy i Rumunii. Podczas szczytu Trójmorza w Sofii Bułgaria przekazała Łotwie prezydencję w inicjatywie.
09.07.2021

Bułgaria. Rozpoczął się dwudniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza

Od ceremonii oficjalnego powitania głów państw i szefów rządów przez prezydenta Bułgarii Rumena Radewa przed Narodowym Pałacem Kultury w Sofii rozpoczął się w czwartek dwudniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza.
08.07.2021

Szczerski: na szczycie Trójmorza także tematy transatlantyckie

Na szczycie Trójmorza odbędą się debaty dotyczące miejsca tej inicjatywy w polityce europejskiej i transatlantyckiej – zapowiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej w kancelarii prezydenta Krzysztof Szczerski.
08.07.2021

Rozwój CEVA Logistics w krajach nordyckich – operator wzmacnia pozycję na europejskim rynku usług TSL

CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, wzmacnia obecność na rynkach nordyckich i zapowiada inwestycje w rozwój usług, innowacji oraz cyfryzacji.
30.06.2021

PCC Intermodal inwestuje w cztery lokomotywy elektryczne Traxx od Alstom

29 czerwca 2021 roku firma PCC Intermodal SA, wiodący operator intermodalny, podpisała z Alstom umowę na dostawę czterech lokomotyw wielosystemowych Traxx MS3 wraz z zapewnieniem pełnej obsługi serwisowej.
30.06.2021

Prezydent: Inicjatywa Trójmorza ma olbrzymi potencjał

Inicjatywa Trójmorza ma olbrzymi potencjał; kraje członkowskie Inicjatywy są coraz częściej postrzegane jako motor napędowy gospodarki europejskiej oraz atrakcyjne miejsce do inwestowania - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając we wtorek w Lublinie II Forum Regionów Trójmorza.
29.06.2021

Nowy Most Lądowy Bałtyk-Adriatyk

Powstał interesujący sojusz operatorów intermodalnych Loconi Intermodal oraz Baltic Rail łączący BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni i Port Koper (Słowenia).
17.06.2021

Szersze wejście do Portu Gdynia [WIDEO]

Przebudowa Północnej Ostrogi Pilotowej w Porcie Gdynia stanowi kolejny z etapów i elementów największego zadania inwestycyjnego Przebudowa Akwenów Wewnętrznych Portu Gdynia do głębokości 16 m. Prace na Ostrodze polegały na poszerzeniu Wejścia Pilotowego z istniejącej szerokości ok. 102.0 m, do szerokości min. 140.0 m i uzyskaniu głębokości technicznej -16.0 m.
15.06.2021

Port Gdynia - wzrost eksportu w transporcie morskim

Port Gdynia zakończył pierwsze pięć miesięcy 2021 r. ze wzrostem na poziomie 8,2%.
12.06.2021

Ministerstwo Infrastruktury: Budowa kolei dużych prędkości szansą na rozwój

Budowa kolei dużych prędkości jako wsparcie dla rozwoju ruchu turystycznego między Bałtykiem a Adriatykiem była tematem polsko-chorwackiej konferencji, w której wziął udział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. Spotkanie odbyło się na Politechnice Krakowskiej, 8 maja 2021 r.
09.06.2021

Sieci widma, czyli co czyha w wodzie

Porzucone w morzu sieci rybackie dalej łowią. Są realnym zagrożeniem dla morskich stworzeń. To tak zwane „sieci widma”. Stowarzyszenie Ghost Diving Poland zajmuje się ich wyszukiwaniem i wydobywaniem. W ostatni majowy weekend w Akwarium Gdyńskim będzie można zapoznać się z działalnością tej organizacji. Wszystko podczas wystawy „Sieci widma”.
27.05.2021

Nowy kapitan Zawiszy Czarnego

W sobotę, 15 maja 2021, został mianowany nowy kapitan żaglowca szkolnego Związku Harcerstwa Polskiego sy Zawisza Czarny.
17.05.2021

Premier Morawiecki o konieczności większego zaangażowania USA w Inicjatywę Trójmorza

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w czwartek na konferencji think tanku Atlantic Council konieczność mocniejszego zaangażowania się USA w Inicjatywę Trójmorza. Ocenił, że projekt ten "jest wciąż niedoceniany" przez stronę amerykańską.
06.05.2021

Droga ekspresowa S3 dłuższa o 42 km - "Już za trzy lata dotrzemy nią do samego Świnoujścia"

Kierowcy mogą już korzystać z dwóch kolejnych odcinków drogi ekspresowej S3 w województwie zachodniopomorskim. Do ruchu oddano 42 km nowej, dwujezdniowej trasy na odcinkach Brzozowo - Miękowo oraz Miękowo – Rzęśnica, który został dostosowany do parametrów drogi ekspresowej. Łączna wartość tych inwestycji wyniosła 583,8 mln zł.
28.04.2021

Eksperci: Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu to dobry projekt!

Koncepcja budowy terminalu kontenerowego w porcie zewnętrznym w Świnoujściu wywołała bardzo ożywioną dyskusję. Od miesięcy na różnych branżowych forach, w mediach wypowiadają się przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, analitycy z Polski i zagranicy. Podkreślają atuty lokalizacji, znaczenie połączeń drogowych, kolejowych i Odrzańskiej Drogi Wodnej z zapleczem: południową Polską, wschodnimi Niemcami, Europą Środkową.
16.04.2021

Publiczny Terminal Promowy w idei #greenport

W czerwcu zakończona zostanie inwestycja Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. - nowy Publiczny Terminal Promowy. To największe przedsięwzięcie od blisko 50 lat w Porcie Gdynia, którego generalnym wykonawcą jest Korporacja Budowlana DORACO Sp. z o.o. Inwestycja jest realizowana na obszarze 6 hektarów. Rozebrane zostało historyczne Nabrzeże Polskie i wykonano na nowo całą linię tego nabrzeża.
09.04.2021

Szczerski: Inicjatywa Trójmorza ma potencjał, by odpowiedzieć na wyzwania związane z odbudową po pandemii

Inicjatywa Trójmorza posiada potencjał, aby stać się strategiczną odpowiedzią regionu na aktualne wyzwania związane z odbudową wzrostu ekonomicznego po kryzysie wywołanym pandemią Covid-19 - mówił prezydencki minister Krzysztof Szczerski podczas spotkania przed szczytem Trójmorza w Sofii.
08.04.2021

Świnoujście: W 2024 roku z terminalu kontenerowego drogą ekspresową do granicy z Czechami

Lokalizacja głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu, w korytarzu transportowym między Skandynawią a Adriatykiem, to niezaprzeczalny atut całego projektu. Pod warunkiem, że będzie dobrze skomunikowany z zapleczem wschodnich Niemiec, południem Polski, Europą Środkową a transport rozłoży się na drogi ekspresowe, połączenia kolejowe i drogi wodne. Ta sieć połączeń jest budowana. Już w 2024 roku ze świnoujskiego portu drogą ekspresową S3 dojedziemy do Lubawki na granicy z Czechami.
19.03.2021

Europosłowie do KE: podejmijcie działania ws. niewybuchów na dnie Bałtyku

Europosłowie domagają się od KE podjęcia pilnych działań w kwestii neutralizacji i likwidacji niewybuchów i broni chemicznej zalegającej na dnie Bałtyku. List autorstwa eurodeputowanej PiS Anny Fotygi w tej sprawie podpisało 39 europosłów reprezentujących 6 grup politycznych.
16.03.2021

Jerzy Wójtowicz, prezes C. Hartwig: Bez terminalu kontenerowego świnoujski port będzie się cofał w rozwoju

Obrót kontenerowy rośnie systematycznie, z roku na rok. Pomiędzy Hamburgiem, a Gdańskiem nie ma takiego głębokowodnego terminalu kontenerowego. Ponadto atutem Świnoujścia jest lokalizacja - przy ujściu Odry, na przecięciu różnych szlaków śródlądowych, z perspektywą połączenia Odra-Dunaj, dostępem do środkowej Europy drogami śródlądowymi. Jerzy Wójtowicz, prezes C. Hartwig w wywiadzie potwierdza zasadność powstania głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu.
05.03.2021

Ocean – źródło fotograficznej inspiracji

Morska toń i błękit oceanu fascynują ludzi od zawsze. Potrafią też być niewyczerpanym źródłem inspiracji. Aby nadal mogło tak być, trzeba zadbać o ochronę wód. Zwraca na to uwagę Akwarium Gdyńskie, które w styczniu zorganizowało konkurs fotograficzny pod hasłem „Ocean i ludzie są nierozłącznie związani”. Właśnie ogłoszono jego wyniki. Efekt? Niesamowite zdjęcia i piękne morskie widoki z różnych zakątków świata. Można je podziwiać dzięki wirtualnej galerii.
26.02.2021

Porty morskie w rozmowach ministrów ds. transportu Polski i Słowenii

Wzmocnienie współpracy w obszarze infrastruktury i transportu między Polską i Słowenią było przedmiotem rozmów ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i wiceministra Marka Gróbarczyka z ministrem infrastruktury Słowenii Jernejem Vrtovecem.
23.02.2021

Szczecin i Świnoujście – praca zespołowa, czyli jak osiągnąć sukces w biznesie portowym

Szczecin i Świnoujście, a w zasadzie Zespół Morskich Portów Szczecin – Świnoujście to organizm gospodarczy kierowany przez jeden zarząd. Taki model organizacji pozwala na prowadzenie wspólnej polityki planistycznej, inwestycyjnej i operacyjnej. Na konkurencyjnym rynku portowym jest to niezaprzeczalnym atutem, zapewniającym ugruntowaną pozycję z dobrymi perspektywami na przyszłość nie tylko dla samych portów, ale również i korzystających z nich statków.
15.02.2021

Globalny operator logistyczny MEDLOG uruchomił nowoczesny skład kontenerowy w Porcie Gdynia

Na początku lutego br. została otwarta nowa baza kontenerowa w Porcie Gdynia pod nazwą Medlog Poland Sp. z o.o w ramach grupy MSC. To pierwsza inwestycja Medloga na polskim rynku, zapewniająca pełne zaangażowanie w sprzęt kontenerowy MSC i nie tylko. Dobra marka Portu Gdynia i budowa Portu Zewnętrznego przyciągają jak magnes nowych kontrahentów chcących aktywnie uczestniczyć w tworzeniu i rozwoju trudnego portowego biznesu.
09.02.2021

Inwestycje infrastrukturalne kluczem do dalszego rozwoju Portu Gdynia (wideo)

Podpisano porozumienie dotyczące współpracy pomiędzy Urzędem Morskim w Gdyni oraz Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A. w ramach zaprojektowania i wybudowania nowych falochronów jako infrastruktury dostępowej do Portu Gdynia.
01.02.2021

Waszczykowski: Trump popierał inicjatywę Trójmorza, zakładamy, że obecny też będzie z nami wspólpracował

Donald Trump popierał inicjatywę Trójmorza, podobnie jak Kongres USA, więc zakładamy, że obecny prezydent Joe Biden też będzie z nami wspólpracował - podkreślił europoseł i b. szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski (PiS) na konferencji prasowej w sobotę.
23.01.2021

Grecja rozpoczęła import gazu ziemnego z Azerbejdżanu przez Turcję

Grecja rozpoczęła import gazu ziemnego z Azerbejdżanu, wykorzystując w tym celu ukończony już 550-kilometrowy grecki odcinek Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) - poinformował w czwartek w Atenach szef państwowego przedsiębiorstwa gazowniczego DEPA Konstantinos Ksifaras.
07.01.2021

Świnoujście. Terminal kontenerowy sercem uniwersalnego hubu

Głębokowodny terminal kontenerowy będzie częścią kompleksu terminalowego, wraz z terminalem LNG oraz terminalem uniwersalnym, który przejmie funkcje obecnego portu wewnętrznego w Świnoujściu. Zewnętrzny kompleks portowy, zlokalizowany w bliskości Cieśnin Duńskich i na osi korytarzy transportowych Bałtyk-Adriatyk-Morze Śródziemne, łączący Europę środkowo - wschodnią ze Skandynawią – stanie się portem węzłowym, tranzytową bramą dla całego zaplecza wzdłuż wspomnianych szlaków transportowych.
31.12.2020

Świnoujście to modelowe miejsce na terminal kontenerowy! Wywiad z prezesem ZMPSiŚ

Rozmowa z Krzysztofem Urbasiem, prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Świnoujście to modelowe miejsce na terminal kontenerowy!
23.12.2020

Świnoujście. Terminal kontenerowy w centrum korytarzy transportowych!

Projekt głębokowodnego terminalu kontenerowego wpisuje się w unijny plan tworzenia jednolitego europejskiego obszaru transportu, zakładającego wzrost konkurencyjności, wspierającego transport ekologiczny i intermodalność. Wypełnia też założenia Białej Księgi, wyznaczającej kierunki rozwoju multimodalnych korytarzy transportowych Wspólnoty Europejskiej. Terminal w Świnoujściu w naturalny sposób wpisuje się w te założenia, ponieważ będzie bardzo dobrze skomunikowany zarówno z zapleczem (sieć kolejowa, drogowa, żegluga śródlądowa),
18.12.2020

Zaginiona platforma gazowa na Adriatyku odnaleziona na dnie morskm

Morska platforma gazowa INA „Ivana D”, która zniknęła na północnym Adriatyku podczas niedawnej gwałtownej burzy, została znaleziona na dnie morskim, poinformował chorwacki koncern naftowo-gazowy.
17.12.2020

Port Gdynia: chemy być generatorem rozwoju gospodarczego kraju (wywiad)

„Chcemy kontynuować wizję inż. Tadeusza Wendy i Eugeniusza Kwiatkowskiego, by Port Gdynia na kolejne dekady mógł być generatorem rozwoju gospodarczego kraju”- mówi Adam Meller, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A., z którym rozmawiamy o wzrostach przeładunków nawet w czasie kryzysu, determinacji w budowie Portu Zewnętrznego i roli gdyńskiego portu w budowie polskich, morskich farm wiatrowych.
14.12.2020

Nabrzeże Norweskie w Porcie Gdynia zostanie przebudowane (foto, wideo)

Serce gdyńskiego portu zyska nowe oblicze! 4 grudnia br. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. podpisał umowę z firmą STRABAG Sp. z o.o. na „Wykonanie przebudowy Nabrzeża Norweskiego w Porcie Gdynia”, która jest elementem dużego projektu pn. „Pogłębianie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia – etapy I i II oraz przebudowa nabrzeży w Porcie Gdynia – etapy II i III”.
04.12.2020

Terminal kontenerowy w Świnoujściu: siła lokalizacji

To idealne miejsce na tego typu biznes. Świnoujście to bliskość Cieśnin Duńskich, zaplecze południowo-zachodniej Polski, korytarz Bałtyk-Adriatyk. Słowacja, Czechy, Austria mogą transportować ładunki przez Polskę, nawet Węgry i państwa znad morza Adriatyckiego - podkreśla Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskiego Portu Szczecin i Świnoujście. Zarząd portów ogłosił postępowanie mające wyłonić wykonawcę i operatora terminala głębokowodnego w Świnoujściu. Oferty można składać do 28 stycznia 2021 r.
03.12.2020

Estakada przy Terminalu Promowym w Świnoujściu rośnie w ekspresowym tempie

Budowa estakady nad torami przy Terminalu Promowym w Świnoujściu idzie w iście ekspresowym tempie. Wszystko w ramach inwestycji Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA przystosowującej terminal do obsługi transportu intermodalnego.
03.12.2020

Terminal głębokowodny w Świnoujściu. Czas na składanie ofert! [wideo]

Do 28 stycznia mają czas zainteresowani realizacją projektu Głębokowodnego Terminala Kontenerowego w Świnoujściu, a następnie pełnieniem funkcji operatora. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście przeszedł do ofensywy. Przyszłego operatora chciałby wyłonić w pierwszym kwartale przyszłego roku. Pierwsi chętni już pobrali dokumentację.
27.11.2020

Pierwsze przęsło nowej estakady na terminalu promowym w Świnoujściu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA modernizuje terminal promowy w Świnoujściu przystosowując go do obsługi transportu intermodalnego. Prace idą pełną parą, właśnie pojawiło się pierwsze przęsło nowej estakady nad stacją kolejową Świnoujście. Estakada skomunikuje zaplecze z terenem terminalu.
26.11.2020

Na wieczną wachtę odszedł Janusz Arszyłowicz, Jachtowy Kapitan Żeglugi Wielkiej, Instruktor Żeglarstwa PZŻ

Z ogromnym smutkiem informujemy, że na wieczną wachtę odszedł Janusz Arszyłowicz, Jachtowy Kapitan Żeglugi Wielkiej, Instruktor Żeglarstwa PZŻ, wybitna osobowość i autorytet żeglarski.
24.11.2020

Izba Reprezentantów przyjęła rezolucję wspierającą Inicjatywę Trójmorza

Przy poparciu obu partii amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła w środę rezolucję wspierającą Inicjatywę Trójmorza "w wysiłkach na rzecz zwiększenia niezależności energetycznej i połączeń infrastrukturalnych" w regionie.
19.11.2020

Rozpychamy się nad Bałtykiem. Rosnący potencjał polskich portów

Rok 2019 był rekordowy dla polskich portów. Na wybrzeżu obsłużono historyczne 108,3 mln ton towarów, a Terminal DCT Gdańsk wykazał najlepszy wynik na Morzu Bałtyckim. Zgodnie z wyliczeniami Krajowej Administracji Skarbowej w 2018 r. należności z podatku VAT, cła i akcyzy dla towarów w polskich portach wyniosły aż 40,6 mld zł. Dla porównania w 2015 r. kwota ta była ponad dwukrotnie mniejsza.
16.11.2020

Trójmorze, najambitniejszy projekt geopolityczny naszych czasów

Europa Środkowo-Wschodnia może znowu być „panem swego losu i kapitanem swojej duszy”.
09.11.2020

Port Zewnętrzny w Porcie Gdynia wchodzi w kluczowy etap [wideo]

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. formalnie uruchomił procedurę na wybór partnera prywatnego dla projektu „Budowa Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia”. Postępowanie prowadzone jest w formie dialogu konkurencyjnego – najbardziej optymalnej formie prowadzenia zamówienia przewidzianego w ustawie Prawa Zamówień Publicznych i Partnerstwa Publiczno – Prywatnego, dla dużych projektów infrastrukturalnych.
06.11.2020

Nienaruszona antyczna ceramika w wodach Adriatyku

Antyczna amfora została wydobyta z dnia morskiego w pobliżu chorwackich Wysp Paklińskich, u wejścia do miasta portowego Hvar.
05.11.2020

Ponad 2,3 mld zł z UE na budowę dróg

W piątek, 30 października Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) zawarł z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, pięć umów o dofinansowanie na ponad 2,3 mld zł z Funduszy UE dla Infrastruktury i Środowiska, w ramach działań dla III i IV priorytetu „Rozwój drogowej i lotniczej sieci TEN-T” i „Zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich”.
30.10.2020

Port Szczecin-Świnoujście: należy wykorzystać możliwości, które daje lokalizacja (wywiad wideo)

- Jeśli uda nam się zrealizować wszystkie zamierzenia inwestycyjne, w 2050 roku będziemy dysponować w zespole portów Szczecin-Świnoujście potencjałem mogącym obsłużyć niemal trzykrotnie więcej ładunków aniżeli obecnie - zapewnia prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Krzysztof Urbaś, z którym rozmawiamy o przełomowej budowie głębokowodnego terminala kontenerowego, pracy w czasie pandemii i olbrzymiej roli społecznej odpowiedzialności biznesu.
26.10.2020

Fundusz Trójmorza do końca roku powinien dysponować 1 mld euro

Do końca roku, założony przez BGK i rumuński Exim Bank, Fundusz Trójmorza powinien dysponować 1 mld euro - poinformowała PAP prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka i przewodnicząca rady nadzorczej funduszu.
21.10.2020

Mosbacher: zdecydowanie wspieramy inicjatywę Trójmorza

Stany Zjednoczone doceniają istotne znaczenie Trójmorza dla silnej i wolnej Europy, zdecydowanie wspieramy tę inicjatywę - oświadczyła dziś ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
19.10.2020

Duda: rozwój to najważniejsza idea kryjąca się za Inicjatywą Trójmorza

Rozwój to najważniejsza idea kryjąca się za Inicjatywą Trójmorza; zdecydowaliśmy się na współpracę, bo uważaliśmy, że może ona przyspieszyć rozwój naszych krajów - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na szczycie Trójmorza w Tallinie.
19.10.2020

Premier powoła pełnomocnika rządu ds. Inicjatywy Trójmorza

Premier Mateusz Morawiecki powoła pełnomocnika rządu ds. Inicjatywy Trójmorza, którym będzie sekretarz lub podsekretarz stanu w MSZ - wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego dzisiaj przez Rządowe Centrum Legislacji.
12.10.2020

Port Gdynia gotowy na dronową rewolucję! (foto, wideo)

Nowatorskie rozwiązanie w gdyńskim porcie. Dziś rano, odbyło się przekazanie drona, który powstał w ramach projektu lotniczego systemu monitoringu. Urządzenie jest przystosowane do pracy w trudnych warunkach portowych a dodatkowo - zostało wyposażone w autorski system transportowy firmy PELIXAR umożliwiający szybki załadunek, transport i zrzut małych paczek z portu prosto na statki czekające na redzie lub odwrotnie.
05.10.2020

Szczerski: jest polityczny konsensus w polityce amerykańskiej odnośnie poparcia Trójmorza

Jednogłośne przyjęcie przez Komisję Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Kongresu USA rezolucji poparcia dla inicjatywy Trójmorza oznacza, że w polityce amerykańskiej jest ponadpartyjny konsensus w tej sprawie - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
02.10.2020

Nietypowy ładunek zmierza do portu w Świnoujściu

Mieszkańcy Świnoujścia, turyści i kibicujący budowie tunelu pod Świną niemal codziennie sprawdzają portal marinetraffic.com śledząc położenie statku „Da Chang”, na którego pokładzie od paru tygodni płynie do Polski TBM (Tunel Boring Machine, czyli maszyna drążąca tunel).
30.09.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.