• <
escort_980x120_gif_2020

Polacy na starcie pełnomorskich mistrzostw świata załóg dwuosobowych

gm

20.09.2022 21:56 Źródło: Polski Związek Żeglarski
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Polacy na starcie pełnomorskich mistrzostw świata załóg dwuosobowych

Partnerzy portalu

Polacy na starcie pełnomorskich mistrzostw świata załóg dwuosobowych - GospodarkaMorska.pl

W środę 21 września rozpoczną się regaty Nastro Rosa Double Mixed Offshore World Championship 2022, czyli pełnomorskie mistrzostwa świata załóg dwuosobowych. Polskę reprezentować będą Maja Micińska (77 Racing Gdańsk) i Max Pawłowski (AZS Poznań). 

Morskie mistrzostwa świata w formule double handed w załogach mieszanych to regaty rozgrywane na wodach Adriatyku, na łódkach klasy Figaro 3. Start i meta odbędą się w Słowenii w porcie Portoroz, a żeglarze mają do przepłynięcia trasę liczącą około 500 mil morskich. W zawodach wystartuje 10 załóg z 10 nacji żeglarskich – między innymi Francuzi, Brytyjczycy i Amerykanie z ogromnym dorobkiem pełnomorskim / offshorowym.  

Polska załoga ostatnie dni w kraju spędziła na intensywnych treningach na Zatoce Gdańskiej z pomocą Romana Paszke. Żeglarze testowali jednostkę żaglową, szlifowali swoje umiejętności, a przede wszystkim pracowali nad odpowiednią współpracą, bowiem dla duetu Micińska & Pawłowski start w regatach Nastro Rosa Double Mixed Offshore World Championship będzie debiutem.   

Maja Micińska (77 Racing) jest wicemistrzynią świata w klasie 29er. Srebrny medal prestiżowych regat wywalczyła w Nowej Zelandii w 2020 roku wraz z Aleksandrą Melzacką, po czym kontynuowała karierę sportową w klasie Nacra 17. Swoich sił również próbowała na jachcie oceanicznym Sailing Poland. Miłość do żeglarstwa bywa czasami nieodwzajemniona, ale to właśnie żeglarstwo offshorowe daje Mai poczucie spełnienia i powoduje radość. Maja Micińska aktualnie skupia się na żeglarstwie pełnomorskim, a jej celem jest start w okołoziemskich regatach załogowych The Ocean Race.

Max Pawłowski (AZS Poznań) swoje pierwsze kroki stawiał na Optimiście, po czym rozwijał swoje umiejętności regatowe na klasach Techno 293 oraz RS:X. Żeglarstwo jest jego życiową pasją, bowiem Max stawia czoła wszystkim morskim przeciwnościom. Poznaniak pewnego dnia zadecydował, że ocean przepłynie… na stopa. Po powrocie z Atlantyku, Max Pawłowski przez dwa lata żeglował na oceanicznym jachcie I Love Poland (wygrywając między innymi Heineken Regatta), wywalczył mistrzostwo Polski w klasie ORC oraz jest tegorocznym mistrzem świata w klasie Micro. 

Start regat nastąpi w środę 21 września o godz. 12:30. W zależności od warunków atmosferycznych pokonanie trasy powinno zająć od 2 do 4 dób. 

Tagi:
regaty, jachty
taurus_sea_power_390x100_gif_2020
sun_track

Dziękujemy za wysłane grafiki.