• <

MŚ w klasie 49er – Staniul i Sztorch na trzeciej pozycji po pierwszym wyścigu

gm

01.09.2022 10:49 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie MŚ w klasie 49er – Staniul i Sztorch na trzeciej pozycji po pierwszym wyścigu

Partnerzy portalu

MŚ w klasie 49er – Staniul i Sztorch na trzeciej pozycji po pierwszym wyścigu - GospodarkaMorska.pl
Fot. S. Sikora - Gdynia Sailing 49er 2022

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch zajmują trzecie miejsce po pierwszym wyścigu odbywających się w kanadyjskim Halifaxie mistrzostw świata w olimpijskiej żeglarskiej klasie 49er. Piąta lokata przypada Łukaszowi Przybytkowi i Jackowi Piaseckiemu (wszyscy AZS AWFiS Gdańsk).

W inauguracyjnym wyścigu Staniul i Sztorch uplasowali się na drugiej pozycji, ale rywalizacja odbywa się w dwóch flotach, zatem gdańska ekipa zajmuje trzecią lokatę ex-aequo z Amerykanami Andrew Mollerusem i Ianem MacDiarmidem.

W sierpniu reprezentanci AZS AWFiS zostali na włoskim jeziorze Como mistrzami świata juniorów, natomiast w ubiegłym roku triumfowali w czempionacie globu w kategorii młodzieżowców w Gdyni oraz w mistrzostwach Europy seniorów w Salonikach.

Prowadzą Francuzi Erwan Fischer i Clement Pequin oraz Brytyjczycy Chris Taylor i Rhos Hawes. Na piątym miejscu sklasyfikowani są Przybytek i Piasecki, a na 17. Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (OŚ AZS Poznań). W tej klasie ściga się 65 załóg z 23 państw.

W klasie 49erFX rozegrano komplet trzech wyścigów. W gronie 36 kobiecych ekip z 19 krajów na czele znajdują się aktualne mistrzynie Europy Holenderki Odile van Aanholt i Annette Duetz, a jedyny polski duet Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Sandra Jankowiak (OŚ AZS Poznań) jest 15.

W stawce 34 mieszanych załóg z 16 państw w katamaranach Nacra 17 tradycyjnie nie ma biało-czerwonych. Liderami są mistrzowie olimpijscy z Tokio i triumfatorzy lipcowego czempionatu Starego Kontynentu w duńskim Aarhus Włosi Ruggero Tita i Caterina Banti, którzy okazali się najlepsi w trzech pierwszych startach.

Regaty zakończą się w poniedziałek 5 września.

Tagi:
49er, Halifax, Kanada

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.