• <
siemens_gamesa_2022

Ponad 2,3 mld zł z UE na budowę dróg

ew

30.10.2020 23:22 Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej 2014-2020)

Partnerzy portalu

Ponad 2,3 mld zł z UE na budowę dróg - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay.com

W piątek, 30 października Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) zawarł z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, pięć umów o dofinansowanie na ponad 2,3 mld zł z Funduszy UE dla Infrastruktury i Środowiska, w ramach działań dla III i IV priorytetu „Rozwój drogowej i lotniczej sieci TEN-T” i „Zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich”.

Projekty będą realizowane w sześciu województwach: łódzkim, śląskim, zachodniopomorskim, opolskim, lubelskim i wielkopolskim.

Realizacja projektów przyczyni się do zwiększenie dostępności do transeuropejskiego korytarza sieci TEN-T oraz poprawy jakości wewnętrznych powiązań komunikacyjnych, poprzez odpowiednie skomunikowanie budowanych tras z pozostałą siecią drogową. Realizacja tych projektów to także wysoki komfort dla ruchu tranzytowego, skrócenie czasu podróży, zmniejszenie ryzyka wypadków, a także ograniczenie emisji spalin i hałasu w stosunku do obecnie funkcjonującego układu dróg.

Dziś podpisujemy 5 kolejnych umów o dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko. Najważniejsza z nich to bez wątpienia budowa kolejnego odcinka A1 Częstochowa – Tuszyn. Dzięki realizacji tej inwestycji droga z Gdańska do Granicy z Czechami będzie miała parametry autostrady - mówi minister Tadeusz Kościński. Jak dodaje, projekty poprawią płynność i bezpieczeństwo na drogach w całym kraju. – Będą również służyć mieszkańcom i lokalnemu oraz krajowemu biznesowi.

Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich, Polska staje się coraz bardziej spójna i dostępna transportowo – zaznacza minister finansów, funduszy polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Budowa autostrady A1

Prawie 81 km odcinek autostrady połączy obwodnicę Częstochowy z Tuszynem. Inwestycja realizowana jest w dwóch województwach: łódzkim i śląskim. Autostrada jest w sieci bazowej TEN-T Bałtyk – Adriatyk więc w efekcie końcowym zapewni kierowcom ich pasażerom wysoki komfort dalekobieżnego ruchu drogowego. Nowy odcinek poprawi dostępność komunikacyjną Polski i połączeń międzyregionalnych. Dofinansowanie UE dla tego projektu to prawie 1,7 mld zł.

Epidemia koronawirusa nie zatrzymała budowy dróg w Polsce. Z zachowaniem wszelkich środków ostrożności toczą się prace na wielu inwestycjach drogowych. Autostrada A1, a także drogi ekspresowe, na których dofinansowanie dziś podpisujemy umowy, to ważne połączenia drogowe, które ze wsparciem funduszy europejskich łączymy w spójną sieć komunikacyjną kraju. Podpisane dziś umowy przełożą się na ponad 2 mld zł dofinansowania unijnego dla inwestycji drogowych. Polska jest liderem wykorzystania środków z UE na infrastrukturę drogową - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Budowa drogi ekspresowej S3

Przedmiotem projektu jest budowa ekspresowej S3 na odcinku Miękowo - Brzozowo o długości 22,14 km zlokalizowanej w województwie zachodniopomorskim. Celem projektu jest stworzenie nowoczesnej, spójnej sieci infrastruktury transportowej oraz ograniczania negatywnego wpływu transportu na środowisko, a także rozwój sieci transportowej TEN-T. Dofinansowanie z Funduszy UE dla budowy obwodnicy wynosi ponad 191 mln zł.Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.