• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Nowe inwestycje w Odrzańską Drogę Wodną

ew

31.10.2020 13:36 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Nowe inwestycje w Odrzańską Drogę Wodną - GospodarkaMorska.pl
fot. wikipedia.org

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach podpisał umowę na wykonanie modernizacji jazów odrzańskich w województwie opolskim. Jak informuje Linda Hofman, rzecznik RZGW w Gliwicach, wartość kontraktu to 154 mln złotych.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach podpisał umowę z wykonawcą prac budowlanych projektu pn. „Modernizacja jazów odrzańskich na odcinku w zarządzie RZGW Gliwice - woj. opolskie (etap II)”. Projekt o całkowitej wartości 154 mln złotych będzie realizowało konsorcjum składające się z Przedsiębiorstwa Robót Wodnych i Ekologicznych „EKO-WOD” i „NAVIGA-STAL”. Realizacja zadania potrwa do 2023 roku.

Celem projektu jest udrożnienie szlaku wodnego na Odrze poprzez zapewnienie stałego i stabilnego piętrzenia wody, niezbędnego m.in. do zapewnienia odpowiedniego poziomu wody dla żeglugi. W jego ramach przewidziano przebudowę jazów Dobrzeń, Groszowice i Kępa.

"Jazy odrzańskie pełnią zasadniczo funkcje transportową, zapewniając spiętrzenie wody dla potrzeb żeglugowych na odcinku swojego oddziaływania. Ich pośrednią funkcją są także względy środowiskowe, polegające na napowietrzaniu wody i poprawie jej parametrów. Jazy, których stan jest niezadowalający, niedostateczny mogą przyczynić się do wzrostu ryzyka i zagrożenia powodzią. Dlatego tak ważna jest niezawodność tych obiektów, zwłaszcza w zakresie sterowania. Z upływem czasu i brakiem kompleksowych modernizacji, decyzje o realizacji projektów stały się nieodzowne" – wyjaśnia Mirosław Kurz, dyrektor RZGW w Gliwicach.

Jak przypomina Hofman, w sierpniu Wody Polskie podpisały umowy o dofinansowanie modernizacji śluz oraz sterowni na stopniach wodnych w Krapkowicach i Januszkowicach, a także na budowę jazu klapowego na stopniu wodnym Ujście Nysy. Porozumienie zostało zawarte w Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie. Prace, mające na celu podniesienie poziomu żeglowności, ułatwienie obsługi obiektów oraz polepszenie zaplecza socjalnego zaplanowano na okres od września 2020 do lipca 2023 r. Inwestycje te są częścią realizowanych przez Wody Polskie w Gliwicach prac na Odrzańskiej Drodze Wodnej o łącznej wartości przekraczającej 815 mln złotych, z czego blisko 692 mln złotych to dofinansowanie UE.

Dziękujemy za wysłane grafiki.