• <

Były statek badawczy z Gdańska zatonął na Atlantyku - marynarze utknęli na odległej wyspie

20.10.2020 15:10 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Były statek badawczy z Gdańska zatonął na Atlantyku - marynarze utknęli na odległej wyspie

Partnerzy portalu

Były statek badawczy z Gdańska zatonął na Atlantyku - marynarze utknęli na odległej wyspie  - GospodarkaMorska.pl
Geo Searcher; fot. tristandc.com

W ramach dramatycznej akcji 62 marynarzy uratowało się z tonącego statku i schroniło na odległej wyspie na południowym Atlantyku po tym, jak ich statek Geo Searcher uderzył w skały.

Według SAMSA,  15 października Geo Searcher znajdował się w odległości mili od wyspy Gough (250 mil na południowy wschód od Tristan da Cunha i ponad 1700 mil na zachód od Kapsztadu w RPA), gdy napotkał nieokreślony problem. Uważa się, że statek uderzył w podwodne skały i zaczął nabierać wody. Południowoafrykańska stacja ratownicza „starała się zmobilizować inne żaglowce w pobliżu wypadku, ale ostatecznie odwołała alarm, gdy zgłoszono, że załoga zatopionego statku bezpiecznie go opuściła” - powiedział SAMSA.

Załoga opuściła statek w łodziach ratunkowych i wylądowała na odległej wyspie. Podobno dotarli do stacji meteorologicznej, gdzie czekają na ratunek.

SAMSA informuje, że na pokładzie zarejestrowanego w Belize statku znajdowało się 47 mieszkańców RPA, czterech Namibów, trzech Portugalczyków, dwóch Ghańczyków, dwóch obywateli Tristan da Cunha i po jednym z Wielkiej Brytanii i Indonezji.

Cała 62-osobowa załoga została bezpiecznie przetransportowana ze statku i znajduje się teraz na wyspie Gough, a jeden z członków załogi odniósł lekkie obrażenia - czytamy w oświadczeniu dla mediów.

SAMSA współpracując z innymi agencjami i właścicielem statku, firmą o nazwie Ovenstone, zorganizowała południowoafrykański statek badawczy SA Agulhas II, który wypłynął z Kapsztadu z misją ratunkową na odległą wyspę.

SAMSA powiedziało: - Przewiduje się, że SA Agulhas II dotrze na wyspę w około trzy dni, jeśli pozwolą na to warunki pogodowe. Statek ma na pokładzie dwa helikoptery, które znacznie pomogą w transporcie pokrzywdzonych marynarzy z wyspy na statek. Oczekuje się, że statek wyruszy w podróż powrotną prawdopodobnie w piątek lub sobotę następnego tygodnia.

Geo Searcher,
70-metrowa jednostka o nośności ok. 1260 t i pojemności brutto ok. 1850, została zbudowana w 1982 roku jako statek do badań naukowych. W 2016 roku została przebudowana w Gdańsku na wielofunkcyjny statek pasażersko-rybacki. W kwietniu 2017 roku odbył swój dziewiczy rejs do Tristanu, stając się głównym statkiem rybackim wyspy.

Właściciel statku, firma Ovenstone, obsługująca łowisko Tristan da Cunha, a w ramach umowy z rządem Tristanu obsługuje regularne usługi żeglugowe, obejmujące osiem rejsów rocznie między Kapsztadem a Tristan da Cunha na pokładzie trzech statków. Geo Searcher był największym z nich.

SA Agulhas II, zbudowany w 2012 roku jako polarny statek zaopatrzeniowy i badawczy, regularnie pływa w tym rejonie. Statek o długości 440 stóp obsługuje coroczne rejsy towarowe i pasażerskie do Tristan da Cunha, a także odwiedza wyspę Gough w ramach umowy dzierżawy z rządem Republiki Południowej Afryki w celu zwolnienia personelu stacji meteorologicznej.

Przedstawiciel SAMSA powiedział, że przyczyną wypadku może być „problem nawigacyjny”, ale dochodzenie w sprawie jest w toku.


Gospodarka Morska
SA Agulhas II; fot. wikipedia

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.