• <
BOTA_2023

Największy w Europie lądowy terminal przeładunkowy pomoże w transporcie ukraińskiego zboża

gm

19.10.2022 12:00 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Największy w Europie lądowy terminal przeładunkowy pomoże w transporcie ukraińskiego zboża

Partnerzy portalu

Największy w Europie lądowy terminal przeładunkowy pomoże w transporcie ukraińskiego zboża - GospodarkaMorska.pl

Węgrzy otworzyli we wtorek w Fenyeslitke przy granicy z Ukrainą największy intermodalny terminal przeładunkowy w Europie, który ma pomóc w transporcie ukraińskiego zboża do portów nad Adriatykiem. W wydarzeniu wziął udział minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

W chwili obecnej jednym z najważniejszych zadań z punktu widzenia światowego bezpieczeństwa jest zagwarantowanie ciągłości dostaw zboża z Ukrainy, co wymaga szybkich i sprawnych szlaków transportowych – stwierdził minister.

Budowa terminalu East-West Gate została zapoczątkowana jeszcze w czasie, kiedy współpraca pomiędzy Wschodem a Zachodem miała dobre perspektywy, a handel pomiędzy Chinami i Europą miał rozwijać się bez przeszkód – zwrócił uwagę szef węgierskiej dyplomacji. Jednak wraz z wybuchem wojny na Ukrainie inwestycja nabrała nowego znaczenia, a jej cel zmienił się w stosunku do pierwotnego – dodał.

Szijjarto podkreślił, że rumuński port Konstanca oraz trasy rumuńskie i słowackie są w pełni wykorzystywane, a niski poziom wody Dunaju i Cisy sprawia, że żegluga po nich jest nieprzewidywalna. „Trasa z Fenyeslitke do portów adriatyckich jest najszybszym i najbardziej efektywnym sposobem zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw żywności w odległych zakątkach świata” – dodał.

„Jesteśmy zainteresowani pokojem w naszym sąsiedztwie i mamy nadzieję, że pewnego dnia ten terminal będzie mógł spełniać swoje pokojowe zadanie” – powiedział Szijjarto, przypominając, że Rosja i Ukraina odgrywają ważną rolę w dostawach zboża do wielu krajów na świecie.

Polityk pochwalił ponadto rekordowy czas budowy wyposażonego w nowoczesne rozwiązania cyfrowe (technologia 5G) terminalu, którego zdolność przeładunkowa ma osiągnąć około 800 ton ziarna na godzinę i 1 mln kontenerów rocznie.

Terminal intermodalny w Fenyeslitke, którego budowa ruszyła w 2021 roku, to największy lądowy terminal przeładunkowy w Europie.

Fot. Depositphotos

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.