• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Prezydent Turcji: chcemy wzmocnić eksport zboża i nawozów z Rosji do krajów rozwijających się

gm

13.10.2022 15:36 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Prezydent Turcji: chcemy wzmocnić eksport zboża i nawozów z Rosji do krajów rozwijających się

Partnerzy portalu

Prezydent Turcji: chcemy wzmocnić eksport zboża i nawozów z Rosji do krajów rozwijających się - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Chcemy wzmocnić eksport rosyjskiego zboża i nawozów przez Turcję do mniej rozwiniętych krajów - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który rozmawiał w czwartek w Astanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

"Jesteśmy zdeterminowani, by wzmocnić i kontynuować eksport zboża w ramach porozumienia ze Stambułu oraz transfer rosyjskiego zboża i nawozów przez Turcję do mniej rozwiniętych państw" - powiedział Erdogan przed spotkaniem z Putinem.

Dodał, że Ankara może współpracować z Moskwą w "wyznaczaniu krajów", do których miałyby być kierowane dostawy z Rosji. "To ważne, byśmy skupili się raczej na biednych niż rozwiniętych krajach" - dodał turecki prezydent.

22 lipca w Stambule przedstawiciele Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ zawarli umowy o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów. Dodatkowo ONZ i Rosja podpisały również memorandum zobowiązujące ONZ do ułatwienia niezakłóconego dostępu rosyjskich nawozów, zbóż i innych produktów na światowe rynki.

Spotkanie Erdogana z Putinem odbyło się na marginesie odbywającego się w stolicy Kazachstanu szczytu Konferencji na rzecz Interakcji i Środków Budowy Zaufania w Azji.

"Każdy z nas odczuwa wpływ kryzysu na Ukrainie na region i cały świat (...) pomimo trudności, naszym priorytetem pozostaje jak najszybsze zakończenie rozlewu krwi" - mówił podczas posiedzenia tego gremium Erdogan. W czasie spotkania prezydenta Rosji z prezydentem Turcji nie dyskutowano o rozwiązaniu kryzysu na Ukrainie - podała agencja Reutera, powołując się na komunikat służb prasowych Kremla.

Putin zaproponował również Erdoganowi utworzenie "hubu gazowego" w Turcji i zaznaczył, że szlak przez ten kraj jest "najbardziej niezawodną drogą" transportu surowca z Rosji do Unii Europejskiej - relacjonuje Reuters. Zaznacza, że podczas otwartej dla mediów części spotkania Erdogan nie odpowiedział na te uwagi Putina.

Dziękujemy za wysłane grafiki.