• <

Delegacja Portu Gdańsk z wizytą w Słowenii. W tle inicjatywa Trójmorza

rk

16.11.2023 09:56 Źródło: Port Gdańsk
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Delegacja Portu Gdańsk z wizytą w Słowenii. W tle inicjatywa Trójmorza

Partnerzy portalu

Fot. Port Gdańsk

Przedstawiciele Departamentu Handlowego Portu Gdańsk odwiedzili słoweński Port Koper (Luka Koper), będący największym obiektem przeładunkowym dla branży samochodowej w basenie Morza Śródziemnego. Wizyta wiązała się także z rozwojem współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej w ramach inicjatywy Trójmorza, gdzie porty morskie odgrywają istotną rolę w rozwoju Unii Europejskiej.

Delegacja zapoznała się z działalnością i planami rozwojowymi zn się tam największego i najnowocześniejszego terminalu samochodowego w rejonie Morza Śródziemnego z nabrzeżem mierzącym 840 m2 nabrzeżem i posiadającym pięć ramp Ro-Ro. Powiększono także obszar administracyjny portu, a także powstaje nowy plac do składowania samochodów. Luka Koper obsługuje ponad 25 marek samochodów, zarówno w imporcie, jak i eksporcie. Rocznie przeładowuje ponad 800 tys. pojazdów. W ubiegłym roku pod koniec grudnia przeładował milionową jednostkę TEU, stając się tym samym pierwszym portem na Adriatyku, który w ciągu jednego roku przekroczył milion TEU obrotów.

Oprócz wizyty w Koprze, odbyło się także spotkanie w Ambasadzie RP w słoweńskiej stolicy Ljubljanie. Maksymilian Czapiewski, Michal Stupak z Portu Gdańsk oraz Sandra Baniak z Ośrodka Studiów Wschodnich uczestniczyli także w Okrągłym Stole w ramach Inicjatywy Trójmorza, zrzeszającej 13 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Grecję, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej stają się motorem napędowym Unii Europejskiej, a porty morskie odgrywają istotną rolę w ich rozwoju.


Fot. MMW

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.