Wpłynięcia do polskich portów statków wycieczkowych to znak trwającego sezonu letniego. Po jego zakończeniu wizyty się kończą i kolejne tego typu jednostki można zobaczyć dopiero latem kolejnego roku. Tym razem ma nastąpić wyjątek od reguły i w grudniu w Porcie Gdańsk pojawi się jeszcze jeden taki statek.
Wizyty turystycznych statków pasażerskich wpisują się w letnią panoramę Gdańska i Gdyni. To ważne z racji na to, że branża wciąż podnosi się po pandemii koronawirusa. Stąd też nie brakuje chętnych na rejsy, a ubiegły rok pod tym względem był niezwykle udany, gdyż samych wizyt wycieczkowców odbyło się w Gdańsku 79. Podczas tegorocznego sezonu do Portu Gdańsk statki wchodziły 41 razy, jak wynika z danych zarządu portu. Pierwszym, który zainaugurował sezon letni 2023, był statek wycieczkowy Hamburg, który do gdańskiego portu zawinął 20 kwietnia br. Z kolei najdłuższym, który pojawił się 10 maja, był pływający pod bahamską banderą Bolette, mierzący 238 metrów.
Zawinięcia zwykle trwają od 6 do 10 godzin, gdy od kilkuset do nawet kilku tysięcy morskich turystów udaje się na zwiedzanie miasta. Wśród najpopularniejszych atrakcji Gdańska są m.in. Katedra Oliwska, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Miasta Gdańska, szczególnie wchodzące w jego skład Dwóch Artusa i Muzeum Bursztynu.
W tym roku sezon zakończy się nietypowo, bo tuż przed świętami Bożego Narodzenia. 17 grudnia do Gdańska przypłynie Hanseatic Nature (należący do linii Hapag-Lloyd Cruises), mający 139 metrów długości, mogący zabrać na swój pokład do 230 pasażerów i 175 członków załogi. To stosunkowo nowy statek, który w pierwszy rejs ruszył w 2019 roku, będąc zdolnym do turystycznych podróżny w zimne rejony morskie, w tym na obszar wód wokół Antarktydy oraz wokół norweskiej wyspy Spitsbergen, położonej w archipelagu Svalbard, na Morzu Arktycznym.
Zdaniem Zarządu Morskiego Portu Gdańsk infrastruktura portowa jest zdolna do przyjęcia rocznie nawet 120 jednostek. Zaawizowanie ich nie oznacza, że wszystkie zawiną, gdy w tym roku zrobiło to 41 statków z planowanych 50. W przyszłym roku jest planowana wizyta nawet 70.
Port Gdynia również zaliczył wiele wizyt. Łącznie było ich 36, a ostatnią było zawinięcie wycieczkowca AIDAmar 27 października.
Superkatamarany na fali: Sunreef Yachts zbuduje dwa katamarany Sunreef 100 Eco
Szkutniczki podbijają branżę jachtową
Rozdanie nagród Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Wskazano najlepszych w 2023 roku
Iceman - nowy jacht wspomagający projektu Valerio Rivellini
Omikron Yachts kontynuuje budowę kadłubów OT60
Polacy rozpoczynają rywalizację w żeglarskim mundialu