• <
pge_baltica_390x100_duży

Rozpoczęło się Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Rozpoczęło się Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

Partnerzy portalu

KPRP

W czwartek rano w Bukareszcie rozpoczęło się Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza; uczestniczą w nim między innymi prezydenci Polski i Rumunii - Andrzej Duda i Klaus Iohannis oraz przedstawiciele środowisk biznesowych z wielu krajów.

Jak zapowiadał w rozmowie z PAP prezydencki minister Marcin Przydacz, podczas forum prezydent Duda będzie starał się trafić do środowisk przedsiębiorców z przekazem o szansach gospodarczych, jakie tworzy Trójmorze. "Do tej pory jego państwa zainwestowały w realizację projektów trójmorskich kwoty rzędu miliardów euro, natomiast uważamy, że także firmy regionu mogą i powinny uczestniczyć w tych projektach. Dla nas to synonim bezpiecznego inwestowania i o tym pan prezydent będzie przekonywał środowiska biznesowe", zaznaczył Przydacz.

Forum jest organizowane dzień po rozmowach prezydentów krajów Inicjatywy Trójmorza. Po środowych obradach prezydent Rumunii Klaus Iohannis ogłosił, że Inicjatywa będzie liczyć już nie 12, ale 13 państw, jako, że dołącza do niej Grecja. Status państwa stowarzyszonego uzyskała Mołdawia, od roku ma go także Ukraina.

Inicjatywa Trójmorza zrzeszała dotąd 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

W środę przywódcy krajów Trójmorza ustalili także w Bukareszcie, że inicjatywa będzie również skupiać się na projektach związanych z zieloną energią, zaawansowanymi technologiami oraz z bezpieczeństwem cyfrowym.(PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek (PAP)

wni/ adj/

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.