• <
Baltexpo2023_duży

Cemet Ltd - 30 lat na rynku to dla nas dopiero początek!

ac

06.04.2021 10:43 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Cemet Ltd - 30 lat na rynku to dla nas dopiero początek!

Partnerzy portalu

Cemet Ltd - 30 lat na rynku to dla nas dopiero początek! - GospodarkaMorska.pl
fot. Gospodarka Morska

Jako Cemet Ltd. już od 30 lat rozwijamy nasze umiejętności oraz nasz park maszynowy, by sprostać zmiennym, lecz zawsze wysokim, wymaganiom Klientów i dostarczać im złożone urządzenia metalowe – niezależnie czy są one przeznaczone na statek, platformę, do fabryki, do montażu samolotów, czy może do huty Aluminium. 

Tak szeroki asortyment wyrobów oraz Klientów jest oczywiście wielkim wyzwaniem, ale jednocześnie zapewnia nam większą stabilność oraz daje ogromną satysfakcję z wykonanych projektów. Szeroka oferta utrudnia specjalizację i optymalizację kosztów produkcji, ale pozwala nam na dużą elastyczność i szybką adaptację do zmiennych warunków rynku.  Najczęściej zamówienia pozyskujemy na krótkie serie, a nierzadko wręcz urządzenia prototypowe. Rodzi to wiele wyzwań technologicznych, by jak najlepiej opracować proces produkcyjny już za pierwszym razem, przewidzieć potencjalne trudności, ewentualne skurcze spawalnicze, prawidłowo założyć naddatki na obróbkę i dobrze wywiązać się z powierzonego zadania - nie w procesie kolejnych doskonalonych wersji, lecz już za pierwszym razem.

Z drugiej strony dywersyfikacja Klientów oraz szeroki zakres umiejętności umożliwia zdobywanie nowych zamówień - nawet jeśli jedną czy dwie branże dotknie dekoniunktura, jak ma to miejsce obecnie. Pomimo zaburzeń w działalności firmy spowodowanych przez pandemię COVID-19 oraz załamanie zamówień związanych z branżami produkcji i remontów statków pasażerskich czy samolotów, duży zakres możliwości technicznych oraz szeroka baza klientów, pozwala nam z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Mimo nowych wyzwań i niepewnych wiatrów, nasz 30-to letni okręt z podniesioną banderą płynie dalej przez wzburzone wody!

Jednak tak różnorodna oferta produkcyjna Cemet Ltd. nie powstała z dnia na dzień. Przebyliśmy długą drogę, by osiągnąć obecny stopień rozwoju, kwalifikacji naszej załogi oraz wyposażenia technicznego umożliwiającego nam wykonanie tak odpowiedzialnych wyrobów.

Historia Cemet Ltd. zaczęła się w roku 1990, gdy spółka powstała w formie joint-venture z dominującym udziałem kapitału fińskiego. Przedsiębiorstwo od początku istnienia miało silne związki z gospodarką morską. Na początku głównym produktem spółki były części silników okrętowych wytwarzane wspólnie z naszym fińskim Partnerem. W kolejnych latach możliwości oraz program produkcyjny spółki się poszerzały. Rozwinięte zostały procesy spawalnicze, a później także zabezpieczenia antykorozyjnego oraz obróbki. Została dobudowana kolejna hala spawalnicza, śrutownia, malarnie. 

W roku 2012 zbudowaliśmy nowoczesną, czystą halę, wyposażoną w dwie suwnice po 16 ton, przeznaczoną do montażu i testów gotowych wyrobów.  

Natomiast w zeszłym roku powstała osobna hala, dedykowana do produkcji elementów i konstrukcji ze stali nierdzewnej.

Ważnym etapem w historii spółki było nawiązanie kooperacji z francuskim biurem projektowym, we współpracy z którym projektowane i dostarczane były instalacje dla hut szkła i metali w całej Europie. Produkowane przez nas urządzenia, to kilkudziesięciometrowe linie  do odprężania szkła płaskiego oraz do ciągłego cynkowania blach.

Po roku 2000 rozpoczęliśmy produkcję ram i zbiorników, wraz z montażem instalacji i armatury hydraulicznej. Część z tych urządzeń przeznaczona była do pozyskiwania wodoru jako paliwa, metodą elektrolizy wody. W świetle Europejskich priorytetów energetycznych, mamy nadzieję ponownie rozwinąć tę gałąź produkcji. 

Przez wiele lat dla fińskiego Klienta wytwarzaliśmy kadłuby samodzielnych, wielozadaniowych łodzi płaskodennych przeznaczonych do regulacji rzek i terenów bagiennych. Produkowane przez Cemet pontony uzbrajane były w silniki i urządzenia pokładowe Finlandii, skąd wysłane były na cały świat.

W roku 2004 Cemet rozpoczął produkcję dla branży offshore. Urządzenia przeznaczone na statki i platformy wiertnicze, pomagają w automatyzacji procesów przemieszczania, magazynowania i obsługi rur wiertniczych. Zakres dostaw Cemet Ltd. obejmuje kompletne urządzenia wyposażone w instalację hydrauliczną i elektryczną, przetestowane i gotowe do działania w warunkach morskich.


Kolejnym etapem rozwoju firmy, było rozpoczęcie produkcji elementów dla branży Subsea. Zakres naszej produkcji obejmuje ramy stalowe, fundamenty, wsporniki oraz panele przyłączeniowe, które służą do budowy podwodnych instalacji wydobycia ropy naftowej i gazu , montowanych bezpośrednio na dnie morza.Do innych ciekawych projektów w naszym portfolio należą moduły kontenerowe służące do oczyszczania wody z popłuczyn z odwiertów na pokładzie platformy wiertniczej lub statku, tak by oczyszczona woda mogła być spuszczona za burtę, bezpośrednio do morza – zamiast tradycyjnego, kosztownego sposobu transportu na brzeg w celu dalszego oczyszczania.

W ostatnich latach jednym z naszych sztandarowych wyrobów stały się spalarki śmieci na statki pasażerskie, a także towarzyszące im silosy, zbierające, kruszące i kompaktujące odpady oraz inne, drobniejsze wyposażenie.

Produkujemy także kanały wydechowe  do systemów odsiarczania spalin na modernizowanych statkach pasażerskich.  Kanały te często wykonywane są z wymagających materiałów kwasoodpornych, takich jak Super Duplex oraz SMO 254. 

Dla zakładów metalurgicznych Aluminium, produkujemy skomplikowane urządzenia, wyposażone w szereg silników, przekładni i siłowników, które wykonują skomplikowane operacje w procesie obsługi form odlewniczych oraz anod.

Do najbardziej wymagających technicznie produktów należą komory próżniowe, o różnych kształtach i rozmiarach. Spoiny spawalnicze, testowane na szczelność przy użyciu detektora helu, wymagają dużej precyzji wykonania.

Cemet bierze również udział w produkcji próżnioszczelnych sekcji osłon magnetycznych tunelu zderzacza cząstek, budowanego w Międzynarodowym Instytucie Naukowym w Rosji. Instalacja ta składa się z wielu segmentów połączonych kołnierzowo kanałów ze stali nierdzewnej.

Nasze bieżące portfolio zamykają różnego kształtu oraz rozmiaru wózki transportowe, trawersy, obrotnice oraz uchwyty montażowe stosowane podczas transportu i montażu turbin, silników, przekładni oraz innych części samolotów. 

Podsumowując, potrzeby każdego Klienta są inne, a my szanujemy każdą pracę. Szczególnie cenimy jednak możliwość pracy przy kompleksowych projektach, wykonywanych łącznie z montażem mechanicznym, elektrycznym, hydraulicznym i końcowymi testami.

Naszym głównym atutem jest nasza kadra, o wysokich kwalifikacjach i wieloletnim doświadczeniu. W naszej branży technologiczne spojrzenie, umiejętność zaplanowania procesu produkcyjnego, jego właściwe przygotowanie jest szczególnie cenne. Ponadto aktywnie odpowiadamy na potrzeby Klientów, jesteśmy elastyczni i otwarci na nowe projekty. Cenimy możliwość rozwoju, poszerzenia naszych możliwości produkcyjnych i nie boimy się wyzwań.

Liczymy, iż coraz częściej obserwowane od ubiegłego roku zakłócenia w długich łańcuchach dostaw, zmniejszą skłonność u niektórych Klientów do ryzyka związanego z lokowaniem zleceń produkcyjnych w odległych lokalizacjach. Byłoby to szansą dla europejskich firm produkcyjnych na powiększenie portfela zamówień i nabranie nowego wiatru w żagle.

30 lat za nami, a to dopiero początek.


etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.