• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Są chętni do służby w MOSG. Kandydaci uzyskali pozytywną ocenę

20.03.2024 10:52 Źródło: MOSG
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Są chętni do służby w MOSG. Kandydaci uzyskali pozytywną ocenę

Partnerzy portalu

Fot. MOSG

13 osób (cztery kobiety i dziewięciu mężczyzn) starających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej przystąpiło 19 marca do drugiego etapu kwalifikacji w Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku Nowym Porcie. Wszyscy uzyskali pozytywną ocenę. Teraz jeszcze badania lekarskie i… zielona światło na przyjęcie do służby.

Kandydaci do służby w formacji zmierzyli się z testem z wiedzy ogólnej i znajomości języka obcego oraz sprawności fizycznej. Z każdym została przeprowadzona również rozmowa kwalifikacyjna. Teraz rekruci zostaną skierowani do komisji lekarskiej, która określi ich zdolność do służby. Drugi etap naboru nadzorowała komisja egzaminacyjna składająca się z funkcjonariuszy MOSG i przedstawiciela Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej.

W tym roku były to już drugie kwalifikacje związane z prowadzonym naborem kandydatów do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej.

W MOSG nadal trwa nabór do służby. Dokumenty aplikacyjne można składać w Komendzie MOSG w Gdańsku oraz w jednostkach Straży Granicznej w Świnoujściu, Rewalu, Szczecinie, Kołobrzegu, Darłowie, Ustce, Władysławowie, Elblągu i Krynicy Morskiej. Dla kandydatów do służby w formacji z województwa zachodniopomorskiego Straż Graniczna organizuje pierwszy etap postępowania kwalifikacyjnego w Placówce Straży Granicznej w Szczecinie. Informacje na temat naboru zamieszczone są na stronie internetowej oddziału www.morski.strazgraniczna.pl w zakładce „Rekrutacja do służby w MOSG”.

W Straży Granicznej nie ma miejsca na nudę. Możesz pełnić służbę na jednostkach pływających, wchodzić na nich w skład grup kontrolnych albo zostać ekspertem od fałszerstw dokumentów, specjalistą do spraw migracji, pirotechnikiem czy przewodnikiem psa służbowego. Pierwsi tegoroczni kadeci już służą w naszych szeregach, kolejni są w toku rekrutacyjnym. Warto próbować swoich sił. Służba w MOSG to także okazja do udziału w misjach zagranicznych np. w Macedonii, Grecji czy Włoszech.

Jednak nie każda osoba może znaleźć się w szeregach Straży Granicznej. Służbę może tu pełnić osoba niekarana, posiadająca wyłącznie polskie obywatelstwo, co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych. Postępowanie kwalifikacyjne podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym, który odbywa się w Gdańsku i w Szczecinie, komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Wysyłany jest on również na badanie psychologiczne oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf. Drugi etap odbywa się wyłącznie w Komendzie MOSG.

O naborze można również porozmawiać, dzwoniąc pod nr 58/524-24-24. Dla usprawnienia rekrutacji powołano koordynatorów do spraw naboru do służby. Kandydaci z województwa zachodniopomorskiego mogą kontaktować się pod numerem tel. 797-960-123, z pozostałych województw pod numerami: 797-337-256, 721-961-599 i 722-124-116. Dodajmy, że nowością dla przyszłych funkcjonariuszy jest możliwość podjęcia w ramach służby studiów w Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie. Po trzech latach nauki absolwenci uzyskują tytuł licencjata i stopień młodszego chorążego Straży Granicznej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.