• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna utrzymuje pozycję lidera

kw

12.05.2023 10:58
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna utrzymuje pozycję lidera

Partnerzy portalu

Fot. Facebook.com/Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Dziewiętnaście nowych projektów inwestycyjnych, aż 79% decyzji dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, ponad 334 mln złotych nakładów finansowych - to podsumowanie czterech miesięcy 2023 roku w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

W przeciągu czterech miesięcy Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała 19 decyzji o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, utrzymując tym samym pozycję lidera w kraju. W porównaniu do ubiegłego roku, ilość decyzji o wsparciu wzrosła o ponad 100%. Korzystnie zmieniły się także proporcje wsparcia sektora małych i średnich firm. Od początku 2023 roku decyzje dla MŚP stanowiły aż 79%, natomiast w 2022 roku było to 50%. 

Do grona inwestorów Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dołączyła między innymi firma PORTA KMI POLAND S.A., największy i najbardziej dynamicznie rozwijający się producent drzwi w kraju. Przedsiębiorstwo w województwie pomorskim zainwestuje ponad 100 mln zł w nabycie aktywów należących do zamkniętego zakładu oraz jego rozbudowę w celu zwiększenia mocy produkcyjnych. W ramach projektu powstanie 36 nowych miejsc pracy.  

Podobna inwestycja planowana jest także w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie firma 
PRIMA sp. z o. o. z Inowrocławia, produkująca od ponad 30 lat okna i drzwi PCV, zwiększy zdolność produkcyjną poprzez zakup dodatkowej hali, nowoczesnych maszyn oraz paneli fotowoltaicznych. 

- Polska Strefa Inwestycji pozwala na zrównoważony rozwój kraju, dlatego cieszy mnie fakt, że aż 79% z wydanych decyzji trafiło do sektora MŚP i pozwoliło mniejszym firmom rozwinąć skrzydła. Dominującą wśród wydanych decyzji jest branża metalowa, którą najczęściej reprezentują niewielkie firmy o wysokim potencjale, produkujące zaawansowane technologicznie elementy. Dzięki inwestycjom w technologie i parki maszynowe stają się one konkurencyjne nie tylko w kraju, ale także na świecie. Zainteresowanie wsparciem PSI rośnie, obecnie procedujemy siedem kolejnych wniosków – mówi Przemysław Sztandera Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Nowy Rok w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zaczął się intensywnie nie tylko ze względu na ilość wydanych decyzji o wsparciu. Strefa od początku roku otworzyła dwie filie Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, w których młodzież może rozwijać swoje kompetencje i zdobywać kwalifikacje z zakresu programowania robotów przemysłowych, druku 3D, a w przyszłości także spawalnictwa. 

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest częścią Polskiej Strefy Inwestycji, jednym z 14 podmiotów regionalnych, które odpowiedzialne są za kompleksową obsługę inwestorów zagranicznych i krajowych. Działa w województwie kujawsko-pomorskim i we wschodniej części woj. pomorskiego. Pełni rolę regionalnego centrum obsługi inwestorów i koordynatora udzielania pomocy publicznej. Służy przedsiębiorcom wsparciem na każdym etapie realizacji ich projektów, w tym pomocą o charakterze konsultacyjno-doradczym. 
Więcej informacji na https://www.strefa.gda.pl/

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.