Kanał Panamski ujawnił plany inwestycji w portfolio rozwiązań w zakresie gospodarki wodnej w celu poprawy ilości, jakości i kontroli dostaw.
W dniu 7 września Zarząd Kanału Panamskiego opublikował wniosek o kwalifikacje (RFQ), w celu wstępnej kwalifikacji potencjalnych oferentów w zakresie projektowania i budowy nowego systemu gospodarki wodnej, który zapewni odpowiednie zaopatrzenie w wodę zarówno dla operacji kanałowych, jak i lokalnych.
Władze planują wyłonić najbardziej wykwalifikowane firmy do końca roku. Po tym czasie każdy wstępnie wybrany oferent zostanie poproszony o przedłożenie propozycji.
- Zapewnienie trwałego, operacyjnego poziomu wody ma kluczowe znaczenie dla długoterminowej żywotności Kanału Panamskiego. Historycznie niski poziom wody w ostatnich latach tylko zaostrzył potrzebę przyjęcia kompleksowego planu - powiedział Ricaurte Vásquez, administrator Kanału Panamskiego.
- Ta największa inwestycja kanału od czasu rozbudowy w 2016 roku, ochroni przyszłość drogi wodnej jako jednego z najważniejszych węzłów globalnego handlu. Aby to osiągnąć, inwestujemy w innowacyjny system efektywnego zarządzania ilością, jakością i kontrolą wody.
Wdrożenie ulepszonego systemu gospodarki wodnej stało się w ostatnich miesiącach kluczowym priorytetem dla Kanału Panamskiego.
W wyniku zmienności klimatu zlewnia Kanału Panamskiego przeżyła w 2019 roku piąty najbardziej suchy rok od 70 lat. Ta bezprecedensowa susza poważnie ograniczyła poziom wody w jeziorach Gatun i Alhajuela, głównych źródłach wody dla kanału i połowy populacji Panamy.
W obliczu tego scenariusza kanał wprowadził środki, takie jak opłata za słodką wodę, która weszła w życie w lutym, oprócz istniejących już praktyk oszczędzania wody. Obecnie zanurzenie wynosi 49 stóp, najwyższe od ponad 12 miesięcy.
Utilitas Wind i Port Tallinn będą wspólnie rozwijać port pod offshore
Na stronie KPRM opublikowano projekt ws. planu zagospodarowania przestrzennego wód Zalewu Kamieńskiego
Rumunia pomogła wyeksportować w ubiegłym roku 12 mln ton zbóż z Ukrainy
Radny PiS domaga się wyjaśnień w sprawie rewitalizacji Opływu Motławy
O nowoczesnych rozwiązaniach cyfrowych dla polskiego transportu
Czy nowe przepisy w zakresie prawa pierwokupu w portach będą faktycznie tak problematyczne? Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem