Nurkowie minerzy zneutralizują jutro bombę z czasów II wojny światowej, zalegającą na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu. Nie będzie konieczna ewakuacja, a promy będą kursować bez zmian.
Kanał Piastowski będzie zamknięty dla żeglugi w godz. 8-10 – poinformowały w czwartek służby prasowe świnoujskiego magistratu. Będzie także obowiązywał zakaz kąpieli i przebywania na akwenach Cieśnina Świna oraz w kanałach Mielińskim i Piastowskim.
Jak zapewnił magistrat, obie przeprawy promowe pomiędzy wyspami Uznam i Wolin będą kursowały normalnie. Nie będzie też innych utrudnień w funkcjonowaniu miasta.
Niebezpieczny obiekt, znaleziony podczas prac przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin to niemiecka bomba głębinowa WBD, zawierająca 125 kg materiału wybuchowego. Zalega w Kanale Piastowskim na 13,8 kilometrze toru wodnego. Zneutralizują ją nurkowie minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
Podczas II wojny światowej w Świnoujściu istniała baza Kriegsmarine. Pod koniec wojny, podczas ucieczki przed Armią Czerwoną, Niemcy zatopili sporą część amunicji. Miasto i port były atakowane przez alianckie lotnictwo.
Służby nadal przygotowują się do usunięcia z okolic przeprawy promowej Karsibór największej odkrytej dotychczas, 5,4-tonowej brytyjskiej bomby lotniczej "Tallboy". (PAP)
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty