• <
CTM_980X120_gif_2020

Francja i Wielka Brytania próbują powstrzymać migrację przez kanał La Manche

Strona główna MW, służby morskie Francja i Wielka Brytania próbują powstrzymać migrację przez kanał La Manche
 Francja i Wielka Brytania próbują powstrzymać migrację przez kanał La Manche - GospodarkaMorska.pl
fot. Twitter @premarmanche

sons

12.08.2020 Źródło: PAP

Wielka Brytania i Francja łączą siły w znalezieniu nowych środków, które pomogą powstrzymać migrantów przed przeprawami przez kanał La Manche, jak poinformował wczoraj wieczorem po rozmowach w Paryżu Chris Philp, brytyjski wiceminister ds. imigracji.


Jak powiedział, urzędnicy francuscy zgodzili się, że przeprawa drogą morską powinna być nierentowna. Dodał, że Wielka Brytania jest gotowa wesprzeć plan finansowo, ale jest za wcześnie na konkretne zobowiązania.

Od początku tego roku kanał La Manche przekroczyło w małych łodziach przekroczyło już ponad 4 tys. nielegalnych imigrantów. Szczególne nasilenie tego napływu nastąpiło od początku lipca. Od minionego czwartku przy próbie przedostania się do Wielkiej Brytanii zatrzymano ok. 700 osób, w tym 74 migrantów na sześciu łodziach we wtorek.

Philp oświadczył, że oba kraje wyraziły "wspólne zobowiązanie" do powstrzymania tego przybierającego na sile zjawiska. Powiedział też, że w przyszłym tygodniu dalsze rozmowy we Francji będzie prowadził Dan O'Mahoney, który w niedzielę został powołany na stanowisko specjalnego pełnomocnika do rozwiązania tego problemu.

Dodał, że władze francuskie przechwyciły w tym roku ponad tysiąc osób, ale liczba tych podejmujących przeprawę przez La Manche jest "całkowicie nie do przyjęcia". Jak ujawnił, nowy "kompleksowy plan działania" miałby na celu zapewnienie, że migranci "nie będą mieli żadnego powodu, aby w ogóle przyjechać do Francji".

"Pracowaliśmy nad wspólnym planem operacyjnym, mając na celu całkowite odcięcie tej drogi. W najbliższych dniach będziemy pracować nad tym, by plan ten stał się rzeczywistością" - mówił Philp. Zapytany o szczegóły planu, powiedział, że nie będzie jeszcze omawiał spraw operacyjnych, ale dyskutowanych jest wiele środków, z których niektóre są nowe.

Philp powiedział, że Wielka Brytania ma nadzieję na przyjęcie "nowego podejścia" do kwestii powrotu imigrantów po upływie z końcem roku okresu przejściowego po brexicie. Brytyjski rząd oświadczył, że chce nowego porozumienia z UE w miejsce konwencji dublińskiej, której Wielka Brytania do końca okresu przejściowego podlega. Jak mówił Philp, umowa ta zawiera "szereg ograniczeń", które sprawiają, że przekazywanie osób ubiegających się o azyl jest "trochę trudniejsze niż byśmy chcieli".

Źródło:
PAP
 Ropa brent 43,09 $ baryłka  0,00% 22:59
 Cyna 18150,00 $ tona -0,52% 17 wrz
 Cynk 2466,00 $ tona -1,56% 17 wrz
 Aluminium 1743,00 $ tona -0,91% 17 wrz
 Pallad 2382,60 $ uncja  0,00% 22:59
 Platyna 932,40 $ uncja  0,00% 22:59
 Srebro 26,97 $ uncja  0,00% 22:59
 Złoto 1957,75 $ uncja  0,00% 22:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.