Australijski koncern realizuje zamówienie w zakresie budowy statków i okrętów przekazał kolejną jednostkę z serii szybkich okrętów patrolowych. Od 2018 roku należąca do niego stocznia dostarczyła już zamawiającemu 17 z 22 zaplanowanych jednostek, z czego nie wszystkie trafią do australijskich sił morskich, ale też należących do państw zaprzyjaźnionych.
Obecnie przekazany australijskiemu Departamentowi Obrony HMPNGS Gilbert Toropo został następne podarowany przez rząd Siłom Obronnym Papui-Nowej Gwinei (Papua New Guinea Defence Force) podczas ceremonii przekazania, która odbyła się w bazie morskiej Stirling w Australii Zachodniej. W ceremonii uczestniczyli australijski Minister Personelu Obrony i Spraw Weteranów, Matt Keogh oraz Minister Obrony Papui-Nowej Gwinei Win Bakri Daki.
Nowy patrolowiec typu Guardian jest czwartym podarowanym Papui Nowej Gwinei w ramach projektu wymiany sił morskich wyspiarskich państw na Pacyfiku, będącego częścią programu bezpieczeństwa morskiego realizowanego przez rząd w Canberze. Trzy poprzednie, Ted Diro, Rochus Lokinap i Francis Agwi, zostały dostarczone kolejno w grudniu 2018, marcu 2021 i październiku 2021 roku.
- Papua Nowa Gwinea posiada obecnie cztery patrolowce typu Guardian, które zwiększyły możliwości Marynarki Wojennej, wzmocniły obszar morski Papui Nowej Gwinei i aktywnie przyczyniają się do regionalnego bezpieczeństwa morskiego. Najgorętsze gratulacje kierujemy do dowódcy, porucznika Nathana Tai Tombe i załogi HMPNGS Gilbert Toropo, a także życzymy im pogodnych wiatrów i morza w drodze do domu i w przyszłych misjach – powiedział dyrektor naczelny Austal Limited, Paddy Gregg.

Nowe jednostki mają być szybsze i skuteczniejsze w ramach wykonywania zadań niż obecnie używane patrolowce typu Pacific, z lepszymi właściwościami morskimi, udogodnieniami i systemami misji, w tym zintegrowanym systemem wodowania i podnoszenia łodzi typu RHIB. W ten sposób HMPNGS Gilbert Toropo ma zapewnić państwu skuteczne egzekwowanie prawa oraz obronę interesów ramach patroli i kontroli morskich, działań poszukiwawczo-ratowniczych, a także wielu innych operacji w kraju i za granicą.
Projekt budowy nowych patrolowców został przyznany spółce Austal Australia w maju 2016 roku, a kolejne opcje kontraktowe przyznano kolejno w kwietniu 2018 i listopadzie 2022 roku. Dotyczyło to łącznie 22 jednostek o łącznej wartości ponad 350 mln dolarów australijskich. W swoje wyposażenie mają je przyjąć Papua Nowa Gwinea, Fidżi, Sfederowane Stany Mikronezji, Tonga, Wyspy Salomona, Wyspy Cooka, Kiribati, Wyspy Marshalla, Palau, Samoa, Tuvalu, Vanuatu i Timor Wschodni. Przedsięwzięcie zapewnia ponad 200 bezpośrednich miejsc pracy w Austal Australia i ponad 200 pośrednich w kraju za pośrednictwem australijskich przedsiębiorstw zakontraktowanych przez Austal. Centrum serwisowe firmy Austal Australia w Cairns, obejmujące pochylnię o udźwigu 1200 ton (80 metrów LOA) i mobilny podnośnik do łodzi o udźwigu 1120 ton, w dalszym ciągu zapewnia wsparcie eksploatacyjne rosnącej flocie patrolowców typu Guardian. Zatrudnia ponad 100 osób na różnych stanowiskach inżynieryjnych i konserwacyjnych w mieście Queensland na Dalekiej Północy.
Patrolowce typu Guardian mają 39,5 metra długości i osiągają prędkość do ponad 20 węzłów, a zasięg działania do 3000 mil morskich przy zmniejszonej do 12 węzłów. Załoga liczy 23 osoby. Napęd stanowią dwa silniki wysokoprężne Caterpillar 3516C i dwa wały. Austal dostarcza jednostki nieuzbrojone, niemniej konstrukcja pozwala na zamontowanie karabinów maszynów, np. dział automatycznych 30 mm.
Mitsubishi Shipbuilding dostarcza duży prom samochodowy Keyaki japońskim zamawiającym
Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu
Latarnie Gospodarki Morskiej 2022 w kategorii "Lider Technologii Morskich". Ruszyło głosowanie online
Norweski przewoźnik otrzymał pierwszy statek PCTC zgodny z nowymi przepisami bezpieczeństwa IMO
W Peru rozpoczęto budowę fregaty. To kolejne z serii przedsięwzięć w ramach rozwoju floty i branży okrętowej
Drugi okręt podwodny dla sił morskich Hiszpanii zwodowany. Tak się prezentuje
Ulstein woduje kolejny statek, którego kadłub zbudował CRIST. Tak prezentuje się Nexans Electra
Mitsubishi Shipbuilding dostarcza duży prom samochodowy Keyaki japońskim zamawiającym
W Turcji ruszyła budowa pierwszego okrętu logistycznego dla sił morskich Portugalii