• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

PAP: unijne sankcje zabronią importu węgla z Rosji

gm

05.04.2022 12:39

Partnerzy portalu

PAP: unijne sankcje zabronią importu węgla z Rosji - GospodarkaMorska.pl

Polska Agencja Prasowa donosi, że najnowszy projekt nowych unijnych sankcji zakłada wprowadzenie zakazu importu węgla z Rosji do UE.

Według informacji, jakie źródło unijne przekazało PAP, propozycja takiego zakazu została zamieszczona w projekcie nowych unijnych sankcji wymierzonych przeciwko Rosji. Węgiel ma być jednym z elementów nowych sankcji przeciwko Rosji. Kwestia ta będzie dyskutowana przez ambasadorów państw członkowskich UE w Brukseli w środę.

Wprowadzenie sankcji w UE wymaga jednomyślności wszystkich 27 państw członkowskich.

We wtorek w wywiadzie francuski minister ds. europejskich Clement Beaune powiedział w radiu publicznym RFI, że Unia Europejska najprawdopodobniej przyjmie w środę nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji w związku z morderstwami popełnionymi na cywilach na Ukrainie. Beaune dodał, że UE powinna także jak najszybciej zająć się kwestią importu gazu i węgla z Rosji.

Moskwa zaprzeczyła wszelkim oskarżeniom dotyczącym mordowania cywilów przez siły rosyjskie na Ukrainie, w tym w podkijowskiej Buczy.

Wprowadzenie zakazu importu węgla z Rosji postuluje też polski rząd - w przesłanym do Sejmu projekcie ustawy zakazem przywozu i tranzytu obejmuje się węgiel opisany w pozycji 2701 Wspólnej Taryfy Celnej, pochodzący z terenu Federacji Rosyjskiej oraz z "niekontrolowanych przez Ukrainę obszarów ukraińskiego obwodu donieckiego i ukraińskiego obwodu ługańskiego". Projekt przewiduje też, że w przypadku podejrzenia fałszowania pochodzenia węgla, naczelnik urzędu celno-skarbowego zajmuje ten węgiel na okres niezbędny do zweryfikowania jego pochodzenia. Za naruszenie zakazu grozić ma kara administracyjna do 20 mln zł.

Jednocześnie posłowie KO Dariusz Joński i Michał Szczerba podali w poniedziałek, że w 2021 roku Polska importowała 8,3 mln ton węgla z Rosji - o 3,1 mln ton więcej niż w roku 2016. Według nich, Polska w dalszym ciągu, pomimo wojny w Ukrainie, importuje z Rosji duże ilości tego surowca. Joński oświadczył ponadto, że w dniach od 24 lutego do 16 marca, granicę polsko-białoruską przekroczyło w sumie 1450 pociągów towarowych (to ponad 45 tys. wagonów) - 720 przyjechało do Polski z Białorusi, 730 wyjechało do tego kraju. "Najważniejszą informacją jest to, że 70 proc. wagonów, które opuszcza Polskę jadąc na Białoruś, jest pusta, a te które wracają z Białorusi do Polski, wszystkie są pełne" - powiedział poseł.

Na zakazie sprowadzania węgla z Rosji skorzystają inni producenci surowca, ale jego dużą część trzeba będzie sprowadzać drogą morską. Według danych International Energy Agency największymi eksporterami węgla w 2020 roku, a tym samym najbardziej oczywistymi kierunkami, jakie mogą zastąpić surowiec z Rosji, są Australia i Indonezja. Rosja zajmowała trzecie miejsce, za nią plasowały się USA i RPA.

Źródło: PAP, jm

Fot. Depositphotos

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.