• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Rosyjskie statki zmieniają banderę, aby uniknąć sankcji nałożonych na ten kraj po inwazji na Ukrainę

gm

05.04.2022 13:41
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Rosyjskie statki zmieniają banderę, aby uniknąć sankcji nałożonych na ten kraj po inwazji na Ukrainę

Partnerzy portalu

Rosyjskie statki zmieniają banderę, aby uniknąć sankcji nałożonych na ten kraj po inwazji na Ukrainę - GospodarkaMorska.pl

Jak wynika z informacji uzyskanych przez holenderski dziennik “NRC”, wiele rosyjskich statków zmieniło ostatnio bandery w celu uniknięcia nałożonych sankcji wprowadzonych ze względu na agresję Rosji na Ukrainę.

Osiemnaście statków pływających jeszcze niedawno pod rosyjską banderą zmieniło w zeszłym miesiącu rejestrację na inne państwo. To trzy razy więcej niż średnio w miesiącu, wynika z ustaleń firmy konsultingowej Windward, informuje gazeta.

Statki te pływają obecnie pod banderami Wysp Marshalla lub karaibskiego państewka St. Kitts i Nevis. Według Windward dotyczy to m.in. tankowców.

Dziennik wskazuje natomiast, że w sektorze lotniczym ma natomiast miejsce odwrotny proceder.

„Rosyjskie linie lotnicze masowo przerejestrowują samoloty, które wydzierżawiły od zagranicznych leasingodawców, na rosyjskie. Próbują w ten sposób uniemożliwić firmom leasingowym odzyskanie swoich maszyn. Właściciele mówią o kradzieży urządzeń i żądają miliardów euro od ubezpieczycieli” – czytamy w NRC.

Wcześniej, również za informacjami pochodzącymi od Windward, informowaliśmy o innych praktykach, o które podejrzewane są rosyjskie tankowce - wyłączaniu lokalizatorów AIS, co mogłoby umożliwić przeładowywanie ładunków na morzu na statki nieobjęte sankcjami.

Źródło: PAP, jm

Fot. Depositphotos


bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.