• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Apel o humanitarność. ITF nawołuje armatorów do ratowania marynarzy uwięzionych u wybrzeży Chin

PMK

18.02.2021 15:05 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Apel o humanitarność. ITF nawołuje armatorów do ratowania marynarzy uwięzionych u wybrzeży Chin
Apel o humanitarność. ITF nawołuje armatorów do ratowania marynarzy uwięzionych u wybrzeży Chin - GospodarkaMorska.pl
ITF

Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF) nawołuje do armatorów do wzmożenia działań w celu pomocy marynarzom porzuconym na statkach u wybrzeży Chin, w momencie gdy Pekin dalej zakazuje importu węgla z Australii.

- Nie jest to opłacalne, ale mimo to po prostu trzeba to zrobić – twierdzi ITF w swoim przesłaniu do armatorów, prosząc ich o przeznaczenie milionów dolarów potrzebnych związkom zawodowym do rozwiązania tego problemu.

Wezwanie do działania pojawiło się po uzyskaniu przez MSC Mediterranean Shipping Company porozumienia na temat wydostania osieroconych członków załogi masowca, który został pozostawiony w pobliżu Chin od września wraz z 18 marynarzami.

- MSC utorowało drogę, płacąc czarterującym i właścicielom ładunków niezbędne koszty i kary, aby uratować załogę ich statku, Anastasia, i zobaczyć, jak zostali uratowani z ich sześciomiesięcznego pływającego więzienia - powiedział prezydent ITF, Paddy Crumlin.

- Wzywamy wszystkich odpowiedzialnych właścicieli statków do podążania za przykładem MSC i przeprowadzenia tych od dawna spóźnionych zmian załogi. Będzie to kosztowne dla tych przewoźników, ale absolutnie konieczne jest zachowanie zdrowia, życia i praw człowieka uwięzionych marynarzy – dodał.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy dziesiątki statków i tysiące marynarzy utknęło u wybrzeży Chin, gdy Pekin nieformalnie zakazał importu australijskiego węgla podczas sporu handlowego między dwoma krajami. ITF informuje, że aż 60 statków stoi na kotwicy i nie jest w stanie rozładować swoich ładunków w chińskich portach, co stanowi dodatkowy stres dla marynarzy, którzy już cierpią z powodu kryzysu związanego ze zmianą załogi.

ITF twierdzi, że rosnąca liczba tych marynarzy jest obecnie osieroconych przez ponad rok, a niektórzy nawet przez 20 miesięcy.

Chociaż doniesiono, że Chiny zaplanowały pewne plany zezwalania na rozładunek przynajmniej niektórym utartym australijskim transportom węgla, ITF twierdzi, że długoterminowe rozwiązanie nadal wymagało od Chin wprowadzenia protokołów umożliwiających zmianę załogi wszystkich zagranicznych marynarzy. 

- Dopóki Chiny nie będą w stanie przeprowadzać regularnych zmian załogi, to do firm żeglugowych, które mają humanitarny obowiązek chronić życie i dobrobyt marynarzy zatrudnionych na ich statkach, należy kierowanie statków do innych krajów - argumentuje Crumlin.

- Chinom nie udało się odłożyć na bok kłótni z Australią i odpowiedzieć na tę katastrofę humanitarną spowodowaną przez człowieka zaledwie kilka kilometrów od wybrzeża. Również Australia zbyt często przedkładała politykę nad dobrobyt załogi. Wzywamy branżę do podjęcia działań tam, gdzie zawiodły rządy: pokażcie pewne przywództwo i uratujcie tych zdesperowanych ludzi z waszych statków. MSC udowodniło, że jest to możliwe - powiedział.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.