• <
mewo_2022

Nie tylko fotowoltaika. Australia chce rozwijać morską energetykę wiatrową

12.06.2021 14:27 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Nie tylko fotowoltaika. Australia chce rozwijać morską energetykę wiatrową

Partnerzy portalu

Nie tylko fotowoltaika. Australia chce rozwijać morską energetykę wiatrową - GospodarkaMorska.pl
Fot. pixabay

W dobie transformacji energetycznej Australia jest kojarzona z prężnie rozwijającym się sektorem fotowoltaiki oraz magazynami energii. Dotychczas w tym kraju nie rozwinięto w pełni żadnej morskiej elektrowni wiatrowej – ma się to zmienić w najbliższym czasie. 

Są propozycje pierwszych elektrowni na australijskich wodach 

Budowa morskich farm wiatrowych została  zaproponowane po obu stronach Cieśniny Bassa, znajdującej się między Australią a Tasmanią. Giles Parkinson donosi na łamach RenewableEconomy.com.au, że australijski deweloper Brookvale Energy rozważa realizacje projektu budowy morskiej farmy na wodach Tasmanii o mocy co najmniej 2 GW. Pierwszy etap ma objąć budowę 360 MW, którego wartość oszacowano na poziomie 1,2 mld dolarów australijskich. Ponadto w ramach projektu zostaną także wybudowane magazyny energii, które będą mogły zagwarantować elastyczność operacyjną. Obecnie w Tasmanii i na terenie Wiktorii analizowane są opcje rozwoju magazynów energii. Deweloper bada także potencjał rozwoju zielonego wodoru energii na bazie elektrolizy napędzanej energią z wiatraków. Nie bez znaczenia pozostaną także długoterminowe umowy na sprzedaż energii elektrycznej (PPA). 

Budowę planuje także szkocki podmiot Flotation Energy o mocy 1,5 GW przy plaży Ninety Mile w regionie Gippsland w Wiktorii,. W tym przypadku kluczową technologią byłyby pływające platformy morskie. 

Projekty są na wczesnym etapie realizacji. Nie są to jedyne przedsięwzięcia planowane przez międzynarodowych inwestorów. Ujawniono dotychczas 12 projektów budowy morskich farm wiatrowych na wodach australijskich. Najbardziej zaawansowany z nich to projekt Star of the South o mocy 2 GW, który powstanie w pobliży Gippsland w stanie Wiktoria. Obecnie trwają prace nad oceną oddziaływania na środowiska dla tego projektu. Wytyczana jest także droga dla połączenia przesyłowego, która będzie biegła przez Dolinę Latrobe. 

Offshore wind odpowiedzią na odejście od węgla

Wszystkie projekty budowy morskiej energetyki wiatrową mają na celu wypełnienie luki, która powstanie na skutek zamknięcia starzejącej się floty australijskich elektrowni węglowych, oraz wykorzystanie możliwości, jakie stwarza przejście na ekologiczny wodór.

Australia stoi przez ambitnym celem zamknięcia wszystkich jednostek wytwórczych na węgiel do 2048 roku, które pokrywają większość zapotrzebowania na energię elektryczną. Wyzwaniem potęguje wzrost konsumpcji energii oraz wzrost populacji, która ma osiągnąć poziom 50 mln osób do 2050 roku. 

Paliwa kopalne odpowiadały za 79 proc. produkcji energii elektrycznej w 2019 roku, w tym węgiel (56 proc.), gaz (21 proc.) i ropa (2 proc.). Odnawialne źródła energii stanowiły 21 proc. całkowitej produkcji energii elektrycznej dwa lata temu, w szczególności energetyka wodna (5 proc.), wiatrowa (7 proc.) i słoneczna (7 proc.). Rozwój OZE wiąże się też z wieloma problemami dla Australii. W tym kraju na popularności zyskały mikroinstalacje fotowoltaiczne, których dynamicznych przyrost wpływa na stabilności sieci. Rząd rozważa wprowadzenie regulacji związanych z upowszechnieniem magazynów energii. W przypadku rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i ustabilizowania sieci niezbędne będzie także rozwój zdolności magazynowania energii. 

Australia nie chce przegapić szansy na zeroemisyjną energetykę

Eksperci są zgodni co do tego, że obecna dekada będzie kluczowa dla morskiej energetyki wiatrowej, także rozwijanej na australijskich wodach. Andy Evans, współzałożyciel Star of the Southoraz szef Offshore Wind Australia, komentował w 2020 roku na łamach Recharge News, że na początku nowej dekady Australia ma doskonałą okazję, by skorzystać z dobrodziejstw morskiej energetyki wiatrowej. Jest to szczególnie ważne w momencie intensywnej dyskusji w tym kraju nad kwestiami klimatycznymi i potrzebą transformacji  przemysłu energetycznego. Spotęgowane działania w obszarze rozwoju źródeł OZE wyzwoliły właściwie pożary, które spustoszyły ten kraj na przełomie 2019 i 2020 roku. Pojawiło się wiele obaw co do przyszłości klimatycznej tego kraju oraz bezpieczeństwa energetycznego. 

W 2020 roku rząd Australii przedstawił dokumenty będące podstawą do dyskusji o rozwoju m.in. morskiej energetyki wiatrowej. Offshore Clean Energy Infrastructure zakłada stworzenie ram m.in. dla rozwoju energetyki morskiej. Kluczowym elementem są oczywiście dyskusje z branżą o możliwości rozwoju technologii i jej implementacji. 

Nie jest też tajemnicą, że Australia obserwuje także trendy na globalnym rynku, oraz deklaracje USA (30 GW do 2030 roku) czy Unii Europejskiej (300 GW do 2050). Znaczący wydaje się z perspektywy AUstralii rozwój energetyki wiatrowej na wodach Azji i Pacyfiku. Duże plany i ambicje mają Chiny, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Wietnam czy Tajlandia. 


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.