• <
Baltexpo2023_duży

Francuski, atomowy okręt podwodny kończy pierwsze próby morskie

29.03.2023 16:31 Źródło: Marine Nationale
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Francuski, atomowy okręt podwodny kończy pierwsze próby morskie

Partnerzy portalu

Marine nationale

Drugi z sześciu zaplanowanych okrętów podwodnych typu Barracuda, Duguay-Trouin (S-636), pomyślnie ukończył pierwszy etap prób. Powoli zbliża się przekazanie jednostki Marynarce Wojennej Francji (Marine nationale).

Francja dołącza do państw aktywnie rozwijających potencjał swoich atomowych sił podwodnych. Nowe okręty mają zastąpić wysłużone jednostki typu Rubis, wprowadzone do służby w latach 1983-1993 (dwie z sześciu już wycofano ze służby, a jedna jest w naprawie). Przygotowanie SSN Duguau-Trouin do służby jest osłodą po wielkiej porażce francuskiego przemysłu zbrojeniowego, gdy Australia zerwała umowę w sprawie budowy (na francuskiej licencji) okrętów podwodnych, zamiast tego nawiązując współpracę z Wlk. Brytanią i USA w ramach programu AUKUS.

- To wielki sukces podczas pierwszych prób morskich dla SSN Duguay-Trouin. Gratulujemy naszym podwodnikom z błękitnej załogi oraz zespołom państwowym i przemysłowym za przeprowadzenie tego zasadniczego etapu, który oznacza rozpoczęcie dalszych prób morskich drugiego okrętu programu Barracuda - podkreślił Admirał Vandier,

Duguay-Trouin (S636) jest drugim okrętem obok Q284 Suffren, który będzie reprezentował nową generację francuskich okrętów podwodnych. Położenie stępki pod okręt podwodny miało miejsce w czerwcu 2009 roku, a wodowanie nastąpiło dopiero latem 2022 roku. Uruchomienie kotła atomowego nastąpiło 30 września ubr. Pierwsze próby morskie, znane również jako "Alpha Trials", przeprowadzono u wybrzeży stoczni okrętów podwodnych Naval Group w Cherbourgu w Normandii. Właściwe próby przeprowadzono 27 i 28 marca, podczas których nowa jednostka wykonała również z powodzeniem swoje pierwsze zanurzenie. Obecnie okręt podwodny jest już do stoczni, ale próby morskie będą kontynuowane przez kilka miesięcy na Oceanie Atlantyckim i Morzu Śródziemnym.

Pierwszy okręt podwodny typu Barracuda (czy może z racji na jego starszeństwo i tradycję nazywania typów od pierwszego z serii, Suffren) został dostarczony w listopadzie 2020 roku. Wszedł do aktywnej służby w czerwcu 2022 roku i zakończył swoje pierwsze operacyjne rozmieszczenie w styczniu tego roku. Duguay-Trouin ma zostać dostarczony zamawiającemu w tym roku. Ostatni okręt tego typu, Casabianca, ma zostać przekazany francuskiej marynarce wojennej w 2029 roku.

Dziękujemy za wysłane grafiki.