Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (ang. Energy Information Administration, EIA) opublikowała najnowsze dane dotyczące eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w 2022 r. Najwięcej dostaw zostało zrealizowanych do Europy, co nie wydaje się dużym zaskoczeniem.
Jak czytamy, eksport amerykańskiego LNG za granicę utrzymał się na poziomie 10,6 mld stóp sześciennych dziennie (Bcf/d) w 2022 r., co oznacza wzrost o 9 proc. (odpowiednio 0,8 Bcf/d) w porównaniu z 2021 r. Wzrost eksportu LNG z USA był napędzany przez silny popyt na gaz w Europie, wysokie ceny surowca oraz rozbudowane zdolności skraplania w USA. Eksport LNG z USA do Europy wzrósł aż o 141 proc., czyli 4,0 Bcf/d, w porównaniu z 2021 r. – czytamy w raporcie. W efekcie 64 proc. (6,8 Bcf/d) wyeksportowanego LNG przypadł na Europę (UE). Najwięcej gazu importowały Hiszpania, Holandia i Francja. UE wraz z Wielka Brytanią stanowią 74 proc. udziału w eksporcie amerykańskiego LNG.
W 2022 r. Europa zwiększyła import LNG do rekordowego poziomu 14,9 Bcf/d, czyli o 65 proc. (5,9 Bcf/d) więcej niż w poprzednim roku - wynika z danych Cedigaz. Podobnie jak w 2021 r., trzy kraje - Stany Zjednoczone, Katar i Rosja – zapewniły razie Europie 73 proc. (10,8 Bcf/d) dostaw LNG w 2022 r. Pozostałe 3,8 Bcf/d importu LNG zostało dostarczone przez 14 innych krajów eksportujących LNG. Zdolności importowe LNG w Europie wzrosły w 2022 r. i oczekuje, że do końca 2024 r. wzrosną o jedną trzecią.
Z kolei eksport LNG z USA do Azji spadł o 46 proc. (2,1 Bcf/d) i wyniósł średnio 2,5 Bcf/d/ Najbardziej zauważalna redukcja dotyczyła eksportu gazu do Chin, który zmniejszył się aż o 78 proc. (1,0 Bcf/d). Roczny import LNG Chin ze wszystkich krajów spadł o 20 proc. (2,1 Bcf/d) w 2022 r.
Eksport LNG z USA do ośmiu kluczowych krajów w Ameryce Łacińskiej spadł o 62 proc. (1,1 Bcf/d). Największy spadek dotyczył eksportu do Brazylii, który wyniósł 77 proc. (0,6 Bcf/d). Główną przyczyną była większa produkcja energii wodnej, co przełożyło się na mniejsze zapotrzebowania na energię gazową.
W ubiegłym roku Kuwejt był jedynym krajem na Bliskim Wschodzie, który importował amerykańskie LNG - eksport wynosił średnio 0,2 Bcf/d, czyli dwa razy więcej niż w 2021 r.
Fot. Depositphotos
Anna Łukaszewska-Trzeciakowska nowym pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury krytycznej
Pazura, Zalewski i Orleański płyną z wiatrem i edukują na temat energetyki wiatrowej
Rosnące koszty skłaniają Equinor do wycofania się z pływającego projektu wiatrowego
Pierwsze morskie farmy wiatrowe w Grecji zostaną zainstalowane w pięciu strefach na Morzu Egejskim
Eksplorowanie nowych granic morskich sieci elektroenergetycznych
OWGP przyznaje granty innowatorom morskiej energetyki wiatrowej