• <

Wynik wyszukiwania - "EIA" - Wiadomości

Falklandy nadal pod brytyjską flagą, Argentyna szuka dyplomatycznego rozwiązania

Prezydent Argentyny Javier Milei przyznał w wyemitowanym w poniedziałek wywiadzie dla BBC, że Falklandy są obecnie "w rękach Wielkiej Brytanii" i mogą minąć dekady zanim jego kraj uzyska zwierzchnictwo nad spornym archipelagiem.
07.05.2024

Iran będzie korzystał z portów morskich na Kubie

Iran będzie korzystał z portów morskich Kuby; celem jest rozwój infrastruktury na wyspie i pogłębienie współpracy z państwami Morza Karaibskiego - podały w środę media w obu krajach. Relacje Iranu i Kuby zacieśniły się w ostatnich miesiącach.
01.05.2024

Chiński przemysł stoczniowy z pełnym portfelem do 2028 roku. Wspierają armatorzy i kooperanci z Europy

Od 2023 r. przemysł stoczniowy przeżywa boom na nowe budowy. Beneficjentem są stocznie z ChRL z portfelem zamówień na nowe statki co najmniej do 2028 r. Utrzymuje się popyt praktycznie na wszystkie kategorie statków. Na początku 2024 r. przemysł stoczniowy ChRL pracuje na pełnych obrotach z odbiorami zaplanowanymi na 5 kolejnych lat.
15.04.2024

Kraje europejskie na mapach przemytu ropy naftowej. Rosyjska ropa przecieka „flotami cieni”

Rosyjska ropa i produkty rafineryjne docierają do wszystkich krajów, także krajów UE. Przemysł rafineryjny i jego przemysłowi odbiorcy mimo spowolnienia gospodarczego nie mogą się zatrzymać. Ropa naftowa z Rosji docierała w 2023 r. do rafinerii bez większych przeszkód. W 2024 r. dalej płynie zbiornikowcami szerokim strumieniem do europejskich portów i rafinerii.
13.04.2024

Atak Huti na chiński statek. Czy Pekin zaprowadzi porządek na Morzu Czerwonym?

Sytuacja na Morzu Czerwonym stała się na bardziej skomplikowana, ponieważ jemeńscy Huti wbrew wcześniejszym zapowiedziom zaatakowali chiński statek.
28.03.2024

Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2024

Za nami XII edycja konferencji Forum Transportu Intermodalnego FRACHT, która miała miejsce w Sopocie w dniach 20 i 21 marca. Wydarzenie jest wyjątkową platformą spotkań najpoważniejszych „graczy” na rynku przewozów towarowych, zwłaszcza w obszarze przewozów intermodalnych.
24.03.2024

Europejskie Porozumienie Przemysłowe wyzwaniem i szansą dla portów i stref ekonomicznych

Liderzy kilkunastu branż przemysłowych wzywają do podjęcia 10 pilnych działań w celu przywrócenia konkurencyjności i utrzymania miejsc pracy w Europie. W lutym br. 73 liderów branży reprezentujących prawie 20 sektorów przemysłu przedstawiło „Deklarację z Antwerpii w sprawie europejskiego porozumienia przemysłowego” belgijskiemu premierowi Alexandrowi De Croo i przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen.
15.03.2024

Potrzeba matką wynalazku. Ataki Huti na Morzu Czerwonym jako narzędzie na dobry biznes

Po miesiącach spokoju, sytuacja na światowych szlakach morskich za sprawą ataków jemeńskich Huti na Morzu Czerwonym drastycznie się zmieniła. Można zasadnie zastanawiać się, czy obecna sytuacja nie jest wywołana oczekiwaniami biznesu.
02.03.2024

Brytyjskie MSZ: Zwierzchnictwo nad Falklandami nie podlega dyskusji

Kwestia zwierzchnictwa nad Falklandami nie podlega dyskusji i pozostaną one brytyjskie tak długo, jak ich mieszkańcy będą tego chcieli – oświadczył w niedzielę brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron przed rozpoczęciem podróży na sporny archipelag.
19.02.2024

Ameryka wstrzymuje dostawy LNG. Czy czeka nas kryzys energetyczny?

Administracja Joe Bidena wstrzymała nowe zatwierdzenia amerykańskiego Departamentu Energii dla możliwych projektów eksportowych skroplonego gazu ziemnego (LNG). Działanie Amerykanów spotkało się z licznymi reakcjami na całym świecie, stanowiąc zarazem element gry politycznej w wyścigu o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.
08.02.2024

Ropa pod kontrolą do 2025 r. Beneficjenci wojny na Morzu Czarnym i ataków na Morzu Czerwonym

Rok 2023 był kolejnym pozytywnym okresem dla handlu ropą naftową, pomimo wysokich cen i ryzyka recesji gospodarczej. W okresie styczeń-grudzień 2023 r. światowe przeładunki ropy naftowej wzrosły o 5,3% r/r informuje Banchero Costa Research, powołując się na dane wynikające z obserwacji ruchu statków przez Refinitiv, z wyłączeniem całego handlu kabotażowego. Ten wzrostowy trend zanotowano również w Gdańsku i Gdyni, głównych paliwowych portach Polski.
31.01.2024

Za mało czy w sam raz? USA redukują liczbę koncesji na wydobycie paliw kopalnych

Administracja Joe Bidena ogłosiła nowy, zredukowany program udzielania koncesji na wydobycie ropy i gazu w latach 2024-2029, który obejmuje zaledwie trzy aukcje w Zatoce Meksykańskiej. Ta decyzja stanowi strategiczny krok ku osiągnięciu celu 30 GW mocy z morskich farm wiatrowych do 2030 roku, jednocześnie wywołując kontrowersyjne reakcje zarówno wśród lobbystów przemysłu naftowego, jak i aktywistów ekologicznych.
19.12.2023

Jądrowy zawrót głowy. Dylematy instruktorki tańca?

W Polsce zapadła decyzja o budowie elektrowni jądrowej. Zaawansowane są prace związane z instalacjami morskiej energetyki wiatrowej. Instalacje fotowoltaiczne na dachach domów i farmy woltaiczne oraz grupy wiatraków stał się codziennością w polskim krajobrazie. Nasuwa się więc pytanie: co będzie podstawowym, a co pomocniczym źródłem energii w przyszłości?
11.11.2023

Rok 2022 gazowych turbulencji. Rok 2023 gazowej transformacji. Rok 2024 gazowych nadziei, również dla Polski

Rok 2022 stał się najbardziej burzliwym rokiem w historii biznesu gazowego, naznaczonym niespotykanymi dotąd szokami podażowymi i cenowymi. W 2023 r., gdy podaż pozostaje napięta, a perspektywy popytu niepewne, rynek wszedł w „niestabilną” równowagę, pozostając bardzo wrażliwym na wszelkie ruchy po stronie podaży lub popytu – tak zaczyna się „Global Gas Report 2023” opublikowany na końcu października przez International Gas Union, SNAM i Rystad Energy.
30.10.2023

Ropa na wojennej ścieżce. Kto zarabia na wojnie? Producenci, operatorzy zbiornikowców i terminali

Wojna w Ukrainie wciąż napędzała w 2023 r. popyt na ropę transportowaną drogą morską. Pomimo wysokich cen ropy i ryzyka recesji gospodarczej wiele krajów kupuje ropę „na zapas” i napędza ceny. W tym roku korzystają na tym głównie operatorzy capsize. Choć i operatorzy innych zbiornikowców również na narzekają. W 2022 roku ponad 55% eksportu ropy z Europy Północno-Zachodniej zostało załadowane na statki Aframax, 34% na Suezmax, a 9% na VLCC. W 2023 r. proporcje niewiele się zmieniły.
07.10.2023

Media: problemy tajemniczego statku na Morzu Czarnym

Rumuńskie media donoszą, że frachtowiec Amanos nadał sygnał SOS na Morzu Czarnym. Kiedy jednak na miescu zjawiły się holowniki, kapitan odmówił przyjęcia pomocy.
28.08.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

Marynarz US Navy miał przesyłać informacje Chinom. Zdaniem prokuratury... zachęcała go matka

Amerykańscy śledczy odkryli nietypowy powód szpiegostwa, w jakie został zamieszany młody marynarz chińskiego pochodzenia. Jak podała prokuratura, miała za tym stać... jego matka, która zachęcała oskarżonego o dostarczanie poufnych informacji wojskowych dla chińskiego wywiadu. Sugerowała mu, że pomoże mu to otrzymać potem intratną i dobrze płatną pracę dla Chin.
09.08.2023

Vestas nabiera wiatru w żagle. Po zeszłorocznych stratach, w 2023 będą zyski

Oczekuje się, że przychody za cały rok 2023 wyniosą od 14 mld EUR do 15,5 mld EUR, w tym przychody z usług mają wzrosnąć minimum o 5% podaje w najnowszym komunikacie Vestas. W 2022 r. duński producent turbin wiatrowych Vestas odnotował straty w wysokości 1 572 mln EUR, podczas gdy 2021 r. zakończył z zyskiem netto w wysokości 134 mln EUR wynika z raportu rocznego firmy.
07.07.2023

Olbrzymia burza piaskowa nad Kanałem Sueskim

Przez Egipt przetoczyła się olbrzymia burza piaskowa, która zmusiła władze Kanału Sueskiego do zamknięcia portów na obu jego końcach.
03.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Baltic Business Forum dla odbudowy Ukrainy

W dniach 15-17 maja 2023 roku pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, odbędzie się 15. Baltic Business Forum „Energia dla odbudowy Ukrainy". Podczas konferencji omówione zostaną zagadnienia dotyczące odbudowy Ukrainy, bezpieczeństwa regionalnego i energetycznego, rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz europejskiej i NATO-owskiej perspektyw Ukrainy.
12.05.2023

Wojenne rynki ropy naftowej. Transport morski potrzebuje VLCC i produktowców

Początek 2023 roku to dobry czas dla handlu ropą naftową, pomimo wysokich cen ropy i rosnącego ryzyka recesji gospodarczej. Według danych Refinitiv, w okresie od stycznia do kwietnia 2023 roku podaż ropy naftowej w handlu morskim wzrosła o 9,4%, do 717,8 mln ton. Skorzystali na tym głównie operatorzy z Grecji w których rękach jest 28% floty zbiornikowców do przewozu ropy naftowej oraz 17% światowej floty produktowców.
11.05.2023

Węgiel na fali. W 2023 r. operatorzy masowców i terminali europejskich jeszcze zarobią na transporcie węgla

Światowy handel węglem naprawdę przyspieszył w ostatnich miesiącach, a handel morski tym surowcem wrócił do poziomów sprzed Covid-19. W I kwartale 2023 r. globalne przewozy węgla drogą morską wzrosły o 20,5% rok do roku do 310,8 mln ton (z wyłączeniem kabotażu) – ustalili eksperci Banchero Costa.
21.04.2023

"Debata terminali". Rusza XI Edycja Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2023

W świetle sytuacji międzynarodowej nabiera on szczególnego znaczenia, także dla zapewnienia bezpieczeństwa łańcuchów dostaw. Podczas debaty terminal, która odbędzie się podczas XI Edycji Forum Fracht, zostaną poruszone aktualne wyzwania związane z funkcjonowaniem korytarzy transportowych, międzynarodowych szlaków komunikacyjnych i łańcuchów dostaw oraz roli terminali we współczesnej wymianie handlowej.
17.04.2023

Morski hub energetyczny OX2 na Bałtyku będzie produkował zarówno wodór, jak i energię elektryczną

Szwedzka spółka OX2 rozpoczęła rozwój morskiego hubu energetycznego Neptunus w południowej części Morza Bałtyckiego, u wybrzeży Szwecji.
01.04.2023

Gdzie popłynęło najwięcej amerykańskiego LNG w 2022 r.? Mamy najnowsze dane

Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (ang. Energy Information Administration, EIA) opublikowała najnowsze dane dotyczące eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w 2022 r. Najwięcej dostaw zostało zrealizowanych do Europy, co nie wydaje się dużym zaskoczeniem.
29.03.2023

Biało-czerwoni blisko medalu w żeglarskich mistrzostwach Europy

Odbyły się mistrzostwa Europy w olimpijskiej klasie ILCA 6 i ILCA 7. Wśród zawodników z całego Starego Kontynentu w kategoriach mężczyzn i kobiet nie zabrakło również reprezentantów z Polski, walczących o miejsca na podium.
17.03.2023

Przełomowy traktat wzmocni wysiłki na rzecz ochrony różnorodności biologicznej

Nowy prawnie wiążący międzynarodowy instrument dotyczący ochrony i zrównoważonego użytkowania morskiej różnorodności biologicznej na obszarach poza jurysdykcją krajową, znany jako "BBNJ" został uzgodniony 4 marca, po zakończeniu piątej rundy negocjacji traktatu w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, w Stanach Zjednoczonych.
15.03.2023

Gaz-System wykorzysta Platformę GSA do obsługi transakcji na rynku wtórnym

Terminal LNG w Świnoujściu, którego operatorem jest Gaz-System umożliwi odsprzedaż zakontraktowanych usług na rynku wtórnym na Platformie GSA
03.03.2023

W 2023 roku logistyka surowców energetycznych się ustabilizuje. Rosyjska gospodarka straci nawet 190 mld dolarów w wyniku sankcji

Sankcje nałożone na Rosję po napadzie na Ukrainę osłabiły gospodarkę Rosji ale jej nie załamały. Moskiewski indeks MoEx zmalał w ciągu ponad roku o połowę, a akcje wiodących spółek zjeżdżają po równi pochyłej. Ceny surowców energetycznych i frachtów ustabilizowały się po skokowym wzroście cen surowców energetycznych spowodowanym zmianami w ich podaży i radykalną reorientacją logistyki.
23.02.2023

USA chcą dekarbonizować sektor transportu. Zmiany obejmą branżę morską

Sektor morski w USA odpowiedzialny jest za ok. 3% krajowych emisji zanieczyszczeń do powietrza, z czego za 1% odpowiedzialna jest żegluga. Amerykanie chcą dekarbonizować branżę, ale najpierw chcą postawić na badania i rozwój m.in. paliw alternatywnych.
12.01.2023

Morska logistyka węgla w 2022 r. Radykalna zmiana tras dostaw. Wzrosły ceny, frachty i tonomile. Polskie porty zdały egzamin

Napaść Rosji na Ukrainę i sankcje wprowadzone przez kraje UE sprawiły, że w 2022 r. nastąpiły radykalne zmiany w łańcuchach transportowych węgla w wymiarze globalnym. Polskie porty również włączyły się w nowy układ połączeń morskich pod wpływem zdecydowanych zmian źródeł pozyskiwania węgla na rynku międzynarodowym. Terminale masowe Gdańska, Gdyni, Szczecina i Świnoujścia szybko dostosował swój potencjał techniczny i organizacyjny i sprawdziły się w obsłudze ładunków w relacjach importowych.
07.01.2023

80 lat temu Naziści rozstrzelali polskiego superszpiega, który wysadzał ich okręty

80 lat temu, 4 stycznia 1943 r., polski bojownik greckiego ruchu oporu Jerzy Iwanow-Szajnowicz został rozstrzelany przez Niemców. Zorganizował on siatkę wywiadowczą w porcie Pireus i innych greckich miastach. Niemcy skazali go na trzykrotną karę śmierci. Ostatnie jego słowa brzmiały "Niech żyje Grecja! Niech żyje Polska!".
04.01.2023

Zielony amoniak będzie źródłem wodoru. Japoński holownik wytyczy kurs

Zielony NH3 staje się preferowanym źródłem wodoru, ale nie jest pozbawiony wyzwań, pisze Noel Tomnay, dyrektor ds. konsultingu w zakresie wodoru w firmie analityk energetyczny Wood Mackenzie. Jego zdaniem „Ponad 85% zorientowanych na eksport niskoemisyjnych projektów wodorowych planuje transport amoniaku, a nie wodoru”.
27.12.2022

LNG płynie z dalekiej Australii. Jak kryzys energetyczny w Europie zmienia globalny rynek gazu?

Globalne rynki gazu doświadczyły znacznych zmian w wyniku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Skutki konfliktu są szczególnie dotkliwe dla europejskiej gospodarki, zależnej przez lata na rosyjskich dostawach. Europa w poszukiwaniu alternatyw dla rosyjskiego gazu importuje LNG nawet z odległej Australii.
13.12.2022

Zdolność Europy do importu LNG wzrośnie o 30 proc. do końca 2024 roku

Amerykańska Administracja Informacji Energetycznej (EIA) przewiduje, że zdolność importowa skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii wzrośnie o 34 proc., czyli 6,8 mld stóp sześciennych dziennie (Bcf/d) do 2024 roku.
06.12.2022

Ciągle jej mało. Europa potrzebuje LNG, ale terminale nie nadążają

Europejskie rynki gazu doświadczyły olbrzymich zmian w wyniku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Dotychczasowi nabywcy poszukują realnych alternatyw dla rosyjskiego gazu, zaś obecną alternatywą jest LNG, którego europejski import bije rekordy. W obecnej sytuacji na rynku, europejska infrastruktura ma problem ze zmagazynowaniem dostaw LNG.
08.11.2022

Węglowe tonomile. Transport węgla wyzwaniem dla rządów i logistyków

Podczas gdy globalne wielkości handlu węglem utrzymały się na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku, to przewozy w wzrosły o 6,6% w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. twierdzą eksperci AXS. To informacja, że kupujący są zmuszeni do zakupów z kopalń położonych na większych niż dotąd odległościach.
23.10.2022

Handel UE z rosnącymi obrotami generuje ruch w portach. Dominuje import gazu

W II kwartale 2022 r. wartość eksportu wzrosła o 5,9% w porównaniu z poprzednim kwartałem, a importu o 13,3%. Deficyt Unii Europejskiej handlowy wzrósł z 69 mld euro w pierwszym kwartale 2022 r. do 123 mld euro w drugim kwartale 2022 r. I widać to w transporcie morskim, a w portach w postaci rosnących powoli albo zmniejszających się obrotów zarówno w drobnicy jak i w masowych.
25.09.2022

Europa w gazowym potrzasku. Globalny kryzys energetyczny a rynek LNG

Globalne rynki gazu doświadczyły olbrzymich zmian w wyniku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Ceny rosną do rekordowych poziomów na całym globie, a nabywcy realnych alternatyw dla rosyjskiego gazu. Minimalizacja szkód dla dotkniętych kryzysem gospodarek zależy od tego, czy branża energetyczna, rządy i konsumenci będą postępować racjonalnie; nie ulegając własnym emocjom, jak również politycznym populizmom.
19.09.2022

EIA: Eksport rosyjskiego gazu do Europy jest najniższy od 40 lat

Między styczniem a lipcem eksport gazu z Rosji do Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii za pomocą rurociągów był o 40 proc. niższy niż w analogicznym okresie w 2021 roku i o 50 proc. niższy od średniej w latach 2017-2021. W połowie lipca 2022 roku eksport spadł do poziomu 0,03 mld metrów sześciennych dziennie (mld m3/d), co jest najniższym poziomem od prawie 40 lat.
19.08.2022

Stany Zjednoczone stały się największym na świecie eksporterem LNG

Według najnowszych danych amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (EIA) Stany Zjednoczone stały się największym na świecie eksporterem skroplonego gazu ziemnego (LNG) w pierwszej połowie 2022 roku.
01.08.2022

Europa w tarapatach. Konflikt rosyjsko-ukraiński wpływa na rekordowy import LNG

Konflikt rosyjsko-ukraiński odgrywa istotną rolę w kształtowaniu globalnego rynku surowców energetycznych. Wskutek polityki gazowej Kremla, Europa importuje rekordowe ilości LNG.
01.08.2022

Rynek LNG w 2022 zwolni. W latach 2023-2025 popyt wolniejszy niż w poprzedniej dekadzie

Po 2025 gaz popłynie z nowych terminali i nowymi statkami. Przewiduje się, że światowe zużycie gazu nieznacznie zmaleje w 2022 r. Światowa konsumpcja gazu będzie rosła wolniej niż ubiegłej dekadzie, w ciągu najbliższych trzech lat dynamika popytu będzie mniejsza – koryguje poprzednie prognozy EIA w najnowszym raporcie.
30.07.2022

USA - czołowym eksporterem LNG w pierwszej połowie 2022. Polska ważnym odbiorcą o rekordowych wzrostach

Stany Zjednoczone stały się największym eksporterem skroplonego gazu ziemnego (LNG) w pierwszej połowie br. informuje amerykańska Energy Information Administration (EIA), powołując się na dane CEDIGAZ. To efekt wzrostu cen oraz zwiększenia dostaw LNG do Europy w celu wsparcia UE, która ograniczała import LNG z Rosji po napaści tego kraju na Ukrainę. Azjatyckie ceny LNG osiągają najwyższy poziom od początku wojny, Korea Południowa i Japonia zwiększają wysiłki na rzecz zakupu LNG – alarmuje Bloomberg.
28.07.2022

Kolejne trzy morskie kosze dla czystszego Bałtyku [ZDJĘCIA]

Każdego roku do mórz i oceanów trafia od 4,8 mln do 12,7 mln ton plastikowych odpadów. Jednym z najczęściej wymienianych rozwiązań tego problemu jest recycling, jednak globalnie jedynie 9% wytworzonego plastiku trafia do drugiego obiegu. Stąd niezbędne są działania na rzecz oczyszczania mórz i oceanów z plastiku, a doskonałym do tego narzędziem - morskie kosze, które Fundacja Mare od 2021 roku instaluje na Bałtyku.
13.06.2022

Rosną opłaty za tankowce. Winna niestabilność geopolityczna i ceny paliwa żeglugowego

Według danych amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (EIA), gwałtownie rosną stawki za europejskie tankowce z powodu niestabilności geopolitycznej i kosztów paliwa żeglugowego.
03.06.2022

Węgiel – jeśli nie z Rosji, to skąd?

W połowie kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. Ustawa wprowadza zakaz przywozu do Polski i tranzytu przez terytorium kraju węgla i koksu pochodzących z Rosji i Białorusi. Tym samym wielu polskich importerów zostało zmuszonych do poszukiwania nowych kierunków dostaw.
05.05.2022

Dekarbonizacja produkcji stali zwiększy znacznie popyt na energię elektryczną

Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA) bada obecnie wpływ przyśpieszonego wdrażania niskoemisyjnej produkcji stali na sektor energetyczny. Rozwój „ekologicznej” stali zwiększy znacznie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dekarbonizacja tego sektora wymaga przyspieszenia rozwoju OZE oraz technologii produkcji zielonego wodoru.
13.03.2022

BM Reflex: ropa staniała, a na stacjach korekty spadkowej jeszcze nie widać

Od początku inwazji ceny benzyny wzrosły na stacjach średnio o 27 proc., oleju napędowego o 41 proc. i autogazu o 39 proc. Ropa staniała, ale na stacjach korekty spadkowej jeszcze nie widać. Możliwa będzie w kolejnym tygodniu - oceniła w piątek analityczka BM Reflex Urszula Cieślak.
11.03.2022

Czy tankowanie będzie droższe? Konflikt rosyjsko-ukraiński a rynek paliw

Konflikt rosyjsko-ukraiński ma olbrzymi wpływ na globalny rynek paliw. Do dotychczasowych zawirowań spowodowanych problemami z globalnym łańcuchem dostaw dochodzi wojenna zawierucha, której konsekwencje wszyscy odczuwamy przy tankowaniu.
11.03.2022

USA i Wielka Brytania przestaną kupować ropę z Rosji

Wielka Brytania z końcem 2022 roku wprowadzi embargo na rosyjską ropę naftową. Podobną decyzję w Stanach Zjednoczonych zapowiedział prezydent Joe Biden.
08.03.2022

Ile jest plastiku w morzach? Raport: zanieczyszczenie plastikiem jest prawie tak groźne jak globalne ocieplenie

Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi to światowy kryzys i zagrożenie równie poważne, co globalne ocieplenie - wynika z raportu organizacji pozarządowej Environmental Investigation Agency (EIA). Organizacja apeluje o wiążący traktat ONZ w sprawie ograniczenia produkcji plastiku i ilości odpadów plastikowych.
19.01.2022

Obowiązek szczepień w marynarce wojennej Portugalii

Dowództwo portugalskiej marynarki wojennej wprowadziło obowiązek zaszczepienia się przeciw Covid-19 dla swoich żołnierzy jednostek operacyjnych. Jak podkreślono, chodzi o uniknięcie zakażeń podczas misji na pełnym morzu.
17.01.2022

Pociąg kontenerowy Shanghai-Express po raz pierwszy zajechał do Hamburga

Pierwszy w pełni załadowany pociąg kontenerowy przybył do portu w Hamburgu po wyjściu z Szanghaju. Usługa „Shanghai-Express” dotarła do terminalu DUSS w Hamburgu, usprawniając połączenia kolejowe między Hamburgiem a Chinami.
11.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

W USA gaz pod napięciem. Polska zwiększa dostawy LNG z USA

Tej zimy ceny gazu mogą w Henry Hub mogą osiągnąć 12 do 14 USD za MMBtu - przewidują eksperci Platts Analytics. EIA uspokaja, że gaz w tym amerykańskim terminalu będzie można nabyć w IV po 4 USD. 15 października Henry Hub oferował gaz po cenie 5,643 USD.
17.10.2021

Agata Barwińska złotą medalistką mistrzostw Europy

Agata Barwińska (MOS Iława) mistrzynią Europy w olimpijskiej klasie Laser Radial (ILCA 6). Regaty odbyły się w Warnie (Bułgaria) a Polka odniosła zdecydowane zwycięstwo poprawiając swój zeszłoroczny wynik, kiedy to w Gdańsku sięgnęła po brązowy medal.
11.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Equinor sygnatariuszem umowy sektorowej na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Equinor, zaangażowany od 2018 roku w budowanie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, jest w gronie sygnatariuszy zawartej dzisiaj umowy sektorowej. Firma prowadząc intensywny dialog z przedsiębiorcami i rozwijając własne platformy rozmów z polskimi dostawcami, jest jednym z inicjatorów zacieśniania współpracy między podmiotami z nowo powstającej branży.
15.09.2021

Firmy przenoszą siedziby poza Kalifornię. Przyczyną m.in. wysokie koszty energii

Eksperci Hoover Institution na Uniwersytecie Stanforda wskazują na nowy trend, który pojawił się wśród przedsiębiorstw w Kalifornii. Firmy masowo przenoszą swoje siedziby poza granicę stanu. Na delokalizację tych podmiotów wpływa polityka podatkowa, prawo, koszty pracy, koszty postępowania sądowego, a także wysokie koszty energii i mediów.
13.09.2021

Amerykańscy deweloperzy offshore wind przyśpieszają. Farma MarWind zostanie rozbudowana

Firma US Wind, amerykański deweloper morskich farm wiatrowych, ogłosiła plan rozszerzenia budowy famy MarWin o 82 turbiny, która pierwotnie miały składać się z 22 jednostek. Projekt Momentum Wind zakłada budowę elektrowni wiatrowej o łącznej mocy do 1200 MW. W planie jest także budowa zakładu produkcji monopali w stanie Maryland.
09.08.2021

USA inwestuje miliony w projekty związane z technologią energii z falowania

Jest to najnowsza próba wspierania innowacji w sektorze, który ma bardzo mały wpływ w porównaniu z innymi rodzajami energii odnawialnej. Rozwój technologii związanych z energią fal nie jest zarezerwowany wyłącznie dla Stanów Zjednoczonych. Również Europa, jest również domem dla tego dynamicznie rozwijającego się sektora.
13.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

PIE: ceny ropy będą znacząco wpływać na inflację w Polsce

Ceny ropy będą znacząco wpływać na inflację w Polsce - napisano w opublikowanym w czwartek wydaniu Tygodnika Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Prognozy analityków rynków surowcowych sugerują możliwość drobnych spadków cen surowca - dodano.
27.05.2021

Popyt na LNG będzie rósł do 2037 r. a potem spadnie

Popyt na LNG będzie systematycznie rósł do 2037 r., a później będzie malał – wynika z lutowego raportu McKinsey Global Gas Outlook to 2050. W 2035 r. podaż LNG osiągnie 4 333 cbm (mld m3), podczas gdy w 2020 r. wyniosła 3 787 cbm.
08.03.2021

W 2021 roku popyt na ropę będzie stopniowo rósł

Zarówno prognozy OPEC, jak i Międzynarodowej Agencji Energetycznej zakładają stopniową odbudowę popytu na ropę naftową w przyszłym roku. Według ostatnich aktualizacji prognozy są jednak mniej optymistyczne niż kilka tygodni temu. Choć ropa naftowa wyszła z kwietniowego dołka cenowego, wciąż nie przebiła się przez granicę 50 dol. za baryłkę.
31.12.2020

ME w klasie Laser – Barwińska trzecia przed ostatnim dniem regat

Agata Barwińska zajmuje trzecie miejsce przed ostatnim dniem odbywających się w Górkach Zachodnich w Gdańsku mistrzostw Europy w olimpijskiej żeglarskiej klasie Laser Radial. W poniedziałkowych wyścigach zawodniczka MOS SSW Iława zajmowała lokaty poza czołową „10”.
12.10.2020

Nadanie pośmiertnej nominacji oficerskiej bosmanowi Siei

2 października 2020 r. o godz. 12.00. w siedzibie Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się uroczystość pośmiertnego nadania pierwszego stopnia oficerskiego bosmanowi Ignacemu Siei, połączona z seminarium poświęconym Jego osobie oraz historii nurkowania w polskiej Marynarce Wojennej.
22.09.2020

Ropa nadal pod presją podaży, w tym roku mocno nie podrożeje

Baryłka ropy Brent w przyszłym roku może kosztować średnio mniej niż 50 dolarów - przewidują analitycy. W tym roku cena nie powinna przekroczyć 50 dol., ponieważ podaż po kryzysie jeszcze się nie odbudowała.
12.09.2020

Europa 2: pierwszy wycieczkowiec w sezonie w Porcie Gdynia [foto, wideo]

Dzisiaj (11 września) do Portu Gdynia zawinął pierwszy w tym sezonie statek wycieczkowy. Europa 2 linii Hapag Lloyd to jeden z najbardziej widowiskowych, luksusowych wycieczkowców pływających po naszych wodach.
11.09.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w czwartym tygodniu lipca 2020 roku

Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
07.08.2020

Ćwiczenia wojskowe z użyciem rakiety balistycznej w cieśninie Ormuz

Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej wystrzelił w środę rakietę balistyczną z podziemnego silosa w ramach ćwiczeń w cieśninie Ormuz. W manewrach użyto makiety amerykańskiego lotniskowca.
29.07.2020

Ceny ropy w USA spadają; inwestorzy niepokoją się o popyt na surowiec

Ceny ropy w USA idą w dół, rynek reaguje na informacje o wzroście zapasów w zeszłym tygodniu. Analitycy wskazują, że popyt na ropę może ucierpieć, jeśli w USA nadal będzie rosła liczba przypadków koronawirusa.
08.07.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w pierwszym tygodniu czerwca 2020 roku

Wybuch pandemii Covid-19 wciąż odbija się na globalnej gospodarce, silnie odczuwalny jest nadal w branży morskiej. W ostatnim tygodniu maja Komisja Europejska zaproponowała utworzenie „funduszu naprawczego" dla wszystkich 27 państw członkowskich o wartości 750 mld euro (825 mld dolarów) na odbudowę gospodarki po pandemii Covid-19. Fundusz w wysokości 750 mld EUR stanowiłby uzupełnienie uzgodnionego w kwietniu pakietu wsparcia w wysokości 540 mld EUR, którego uruchomienie zaplanowano na 1 czerwca.
10.06.2020

Dostawy gazu LNG w USA najniższe od października 2019 r

Dostawy gazu ziemnego do amerykańskich zakładów produkujących skroplony gaz na eksport (LNG) spadły do ​​najniższych poziomów od października 2019 r.
29.05.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w trzecim tygodniu maja 2020

Obserwując aktualny stan gospodarki morskiej w ujęciu globalnym często wskazuje się na już zauważalne skutki epidemii. Mimo, że na pełne opisanie rozmiaru zniszczeń i dokładnego obrazu gospodarki morskiej w momencie zakończenia epidemii jest za wcześnie, przedstawiane są dane obrazujące zmiany w wolumenie transportu morskiego, ilości i wartości produkcji i remontów, czy wreszcie opisujące dynamikę zmian w odniesieniu do portfela zamówień.
28.05.2020

Analitycy: drożejąca ropa naftowa może zatrzymać spadki cena paliw

Dzięki utrzymującym się spadkom cen paliw, średnia cena diesla pierwszy raz od 2016 r. spadła poniżej 4 zł – wskazali analitycy rynku paliw. Drożejąca na świecie ropa naftowa może jednak zatrzymać przecenę na krajowym rynku paliw - ocenili.
08.05.2020

Brazylia: Zatonął statek na dopływie Amazonki, zginęło 18 osób

W katastrofie statku, który zatonął na jednym z dopływów Amazonki w stanie Amapa, zginęło co najmniej 18 osób. 30 osób uznano za zaginione, wciąż trwają poszukiwania - podały w poniedziałek władze regionalne. Na pokładzie promu Anna Karolina III było 70 osób.
03.03.2020

Ciepłe zimy, rekordowe zapasy i import LNG skutkują niskimi cenami gazu

Ceny gazu na europejskich giełdach od wielu miesięcy pozostają rekordowo niskie. Jako główne przyczyny wskazuje się ciepłe zimy oraz wysokie poziomy zapasów w magazynach i importu taniego LNG. Dodatkowym impulsem ku spadkom stała się epidemia koronawirusa.
23.02.2020

Analitycy: w 2020 r. ropa raczej nie podrożeje, możliwa jest nadpodaż

Ropa w 2020 r. nie powinna znacząco drożeć, nie przewiduje się większych problemów z podażą surowca, a wyższe niż w ostatnich latach zapasy zmniejszają wrażliwość rynku na jakiekolwiek geopolityczne ryzyko - oceniają analitycy.
25.01.2020

Julia Damasiewicz ze srebrem!

Julia Damasiewicz (Sopocki Klub Żeglarski) zdobyła srebrny medal na Igrzyskach Sportów Plażowych rozgrywanych w Doha w Katarze. Polska kitesurferka przegrała tylko z wielokrotną mistrzynią świata Danielą Moroz (USA).
16.10.2019

Iran/ Rowhani: jesteśmy gotowi rozmawiać z USA, jeśli zniosą sankcje

Iran jest gotowy negocjować ze Stanami Zjednoczonymi pod warunkiem, że zniosą one nałożone na Teheran sankcje - oświadczył we wtorek prezydent Hasan Rowhani. Przestrzegł przed prowokowaniem Iranu do konfliktu zbrojnego.
06.08.2019

USA nałożyły sankcje na szefa irańskiej dyplomacji

Stany Zjednoczone postanowiły nałożyć sankcje na ministra spraw zagranicznych Iranu Mohammada Dżawada Zarifa - poinformował w środę pragnący zachować anonimowość wysokiej rangi urzędnik Białego Domu.
01.08.2019

Ceny ropy w USA idą w górę wraz ze spadkiem zapasów i wzrostem napięć na Bliskim Wschodzie

Ceny ropy w USA rosną - analitycy wskazują, że problemy strony podażowej w związku z napięciami na Bliskim Wschodzie i spadkiem zapasów w USA wywierają presję wzrostową, która jest jednak tłumiona przez obawy o słabnące perspektywy dla popytu po gorszych od oczekiwań danych dotyczących PMI z przemysłu na świecie.
25.07.2019

Wielka Brytania dementuje, by wysłała do Iranu mediatora w sprawie tankowca

Wielka Brytania zdementowała podaną w środę przez półoficjalną irańską agencję Tasnim informację, że wysłała do Iranu mediatora na rozmowy w sprawie uwolnienia pływającego pod brytyjską banderą tankowca, który Irańczycy zatrzymali 19 lipca w cieśninie Ormuz.
24.07.2019

Iran poinformował, że W. Brytania przysłała mediatora na rozmowy w sprawie załogi tankowca

Wielka Brytania przysłała do Iranu mediatora na rozmowy w sprawie uwolnienia załogi pływającego pod brytyjską banderą tankowca Stena Impero, który Irańczycy zatrzymali 19 lipca w cieśninie Ormuz - podała w środę półoficjalna irańska agencja Tasnim.
24.07.2019

Doradca przywódcy Iranu: Sprawy drona i tankowca to punkty zwrotne w „walce muzułmanów”

Doradca duchowo-politycznego przywódcy Iranu ajatollaha Alego Chameneia oświadczył we wtorek, że zestrzelenie przez Teheran amerykańskiego samolotu bezzałogowego i przejęcie brytyjskiego tankowca to punkty zwrotne w "walce muzułmanów" - podała agencja Fars.
24.07.2019

USA grożą sankcjami za import ropy naftowej z Iranu

Stany Zjednoczone będą karać sankcjami każdy kraj, który będzie importował irańską ropę naftową i nie ma od tego wyjątków - oświadczył w piątek specjalny przedstawiciel USA ds. Iranu Brian Hook.
29.06.2019

Rowhani do Amerykanów: obraliście niewłaściwą drogę

Ameryka obrała niewłaściwą drogę - oświadczył w środę prezydent Iranu Hasan Rowhani. Z kolei najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei zapowiedział, że Teheran nie cofnie się w obliczu amerykańskich sankcji i "zniewag".
26.06.2019

Ceny ropy mocno rosną i mogą jeszcze zyskać 10 USD

Ceny ropy naftowej w USA mocno rosną - w środę surowiec drożeje o 1,9 proc. za baryłkę, po zwyżce wcześniej o 2,2 proc.. Nie jest wykluczone, że jeśli nastąpi eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie ropa zdrożeje nawet o 10 dolarów na baryłce - podają maklerzy.
26.06.2019

Prezydent Iranu: Bez zniesienia sankcji USA nie będzie końca konfliktu z Waszyngtonem

Bez zniesienia amerykańskich sankcji na Iran nie będzie możliwe zakończenie konfliktu z Waszyngtonem, także w sferze militarnej - powiedział we wtorek wieczorem prezydent Iranu Hasan Rowhani w rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
26.06.2019

Izrael: Patruszew kwestionuje stanowisko USA ws. drona i tankowców

Rosja dysponuje informacjami wywiadu wojskowego pokazującymi, że dron USA zestrzelony w zeszłym tygodniu przez Irańczyków znajdował się w irańskiej przestrzeni powietrznej - oświadczył we wtorek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew.
25.06.2019

Bolton powtarza, że USA są otwarte na rozmowy z Iranem

Przebywający z wizytą w Izraelu doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton zapewnił we wtorek, że USA nadal chcą rozmawiać z Iranem. Dzień wcześniej Stany Zjednoczone nałożyły kolejny pakiet sankcji na Teheran.
25.06.2019

Ceny ropy w USA zmienne - najpierw w 3 dni +7,7 proc., a we wtorek -0,6 proc.

Ceny ropy naftowej w USA spadają o 0,6 proc. po zwyżce w ciągu 3 sesji o 7,7 proc. Inwestorzy analizują informacje z Białego Domu w sprawie relacji z Iranem. Z kolei cięcie dostaw ropy przez kraje OPEC+ w drugiej połowie tego roku nie jest jeszcze przesądzone - podają maklerzy.
25.06.2019

Trump ogłasza nowe sankcje na Iran, w tym na duchowego przywódcę Chameneia

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w poniedziałek, że jego kraj wprowadza nowy pakiet "surowych" sankcji przeciw Iranowi, które obejmą m.in. najwyższego duchowo-politycznego przywódcę tego kraju ajatollaha Alego Chameneia. Ostrzegł, że sankcje mogą obowiązywać latami.
25.06.2019

USA, Wielka Brytania, Arabia Saudyjska i ZEA zaniepokojone działaniami Iranu

USA, Wielka Brytania, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie wyraziły w poniedziałek zaniepokojenie napięciami na Bliskim Wschodzie i zagrożeniami, jakie "destabilizująca działalność" Iranu stwarza dla pokoju i bezpieczeństwa w Jemenie i w regionie.
25.06.2019

RB ONZ potępia ataki na tankowce na Bliskim Wschodzie i wzywa do dialogu

Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła w poniedziałek dwa ataki na tankowce w rejonie Zatoki Perskiej i określiła je jako zagrożenie dla bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Zaapelowała także o "dialog" i zakończenie konfliktu, w którym główne rolę odgrywają USA i Iran.
25.06.2019

Reuters: Trump ostrzega Iran, że atak USA jest nieuchronny, wzywa do rozmów

Przedstawiciele władz Iranu powiedzieli w piątek Reutersowi, że Teheran otrzymał za pośrednictwem Omanu przesłanie od prezydenta Donalda Trumpa z ostrzeżeniem, że atak USA na Iran jest nieuchronny (ang. imminent), ale i z wezwaniem do rozmów.
21.06.2019

Ropa tanieje po rekordowych wzrostach

Ropa tanieje w południe na amerykańskich rynkach, po rekordowych wzrostach z czwartku rano - podaje Reuters. Obniżka to wynik wysokiej produkcji surowca w USA i rosnących zapasów, które równoważą piki cenowe.
25.04.2019

Doradca Chameneia: Iran może zneutralizować sankcje, zamknąć cieśninę Ormuz

Iran ma wiele możliwości zneutralizowania "nielegalnych sankcji", w tym zamknięcie cieśniny Ormuz i zatrzymanie dostaw ropy naftowej na światowy rynek - oświadczył w sobotę Ali Szamchani, doradca najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu ajatollaha Alego Chameneia.
24.02.2019

Martwy kaszalot od miesiąca dryfuje u wybrzeży Hawajów (wideo)

Martwy kaszalot u wybrzeży Hawajów. Zwłoki dryfują od miesiąca. Mimo że hawajskie władze kilkukrotnie odholowywały je na głębsze wody, te wciąż wracają. A wraz z nimi rekiny.
07.02.2019

Piotr Kula dziewiąty, sześcioro Polaków w pierwszej dziesiątce Pucharu Świata w Miami

Piotr Kula zajął dziewiąte miejsce w klasie Finn podczas żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich, który w dniach 29 stycznia-3 lutego odbył się w Miami. Dzień wcześniej drugie, czwarte oraz szóste miejsce w klasie RS:X zajęli kolejno Radosław Furmański, Paweł Tarnowski oraz Zofia Klepacka, a na dziesiątej pozycji w klasie 49erFX rywalizację ukończyły Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda.
04.02.2019

Radosław Furmański zajął drugie miejsce w Pucharze Świata w Miami!

Dla naszych młodych dziewczyn jest to bardzo dobry wynik, tym bardziej, że w pokonanym polu zostawiły złote, a także brązowe medalistki zeszłorocznych mistrzostw Europy. Na piątku udział w regatach zakończyły siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn), które uplasowały się na dwudziestej trzeciej pozycji. Rywalizację w tej flocie wygrały Brazylijki Martine Soffiatti Grael i Kahena Kunze, a na dwóch kolejnych pozycjach znalazły się wicemistrzynie olimpijskie z Rio de Janeiro, Nowozelandki Alexandra Maloney i Molly Meec
03.02.2019

Iran: Manewry Strażników Rewolucji w pobliżu cieśniny Ormuz

W pobliżu cieśniny Ormuz trwają w sobotę manewry Strażników Rewolucji, formacji podległej bezpośrednio najwyższemu przywódcy duchowemu Iranu ajatollahowi Alemu Chamenei - podała państwowa irańska telewizja.
22.12.2018

MGMiŻŚ: Nieprawidłowości, o których pisze Onet dotyczą rządów PO-PSL

Sprawa podejrzeń nieprawidłowości w wydatkowaniu środków z Programu Operacyjnego "Ryby 2007-2013" dotyczy lat, kiedy w Polsce rządziła koalicja PO-PSL, a rybołówstwem zajmował się resort rolnictwa - oświadczył resort gospodarki morskiej, odnosząc się do matreiału Onetu na ten temat.
20.12.2018

Światowy rynek gazu skroplonego bez Rosji

Rosja jest wiodącym światowym producentem i eksporterem gazu tradycyjnego, transportowanego rurociągami. Nie doceniła jednak rewolucji, związanej z rozwojem światowego rynku gazu skroplonego (LNG).
15.12.2018

Grimaldi Lines rusza z nowym połączeniem promowym. Dodatkowe możliwości przewozów na Sardynii

Grupa Grimaldi ruszyło z nowym połączeniem promowym. Statki przewoźnika kursują teraz na linii Civitavecchia-Olbia-Cagliari.
15.11.2018

Singapur: Szef Pentagonu spotkał się ministrem obrony ChRL

Szef Pentagonu James Mattis ocenił w czwartek na spotkaniu z ministrem obrony ChRL Wei Fenghem, że USA i Chiny powinny pogłębić kontakty wysokiego szczebla, by złagodzić napięcia w dwustronnych relacjach i opanować ryzyko niepożądanych konfliktów.
18.10.2018

Konsorcjum polskich firm pracuje nad innowacyjnym systemem monitoringu zagrożeń powodziowych

Konsorcjum polskich firm pracuje nad innowacyjnym systemem monitorowania zagrożeń, opartym na technologiach satelitarnych, który może być wykorzystywany do walki z powodziami. Projekt powstaje w ramach programu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
27.09.2018

Ceny ropy w górę

Wycena głównych benchmarków ropy naftowej w środę zwyżkuje z powodu optymizmu związanego z planami stymulacji gospodarki przez rząd Chin.
25.07.2018

Iran: Ajatollah Chamenei za blokadą eksportu ropy z Zatoki Perskiej

Najwyższy duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei poparł w sobotę stanowisko prezydenta Alego Rowhaniego, który sugerował, że jeśli irański eksport ropy naftowej zostanie wstrzymany, Iran zablokuje eksport ropy z krajów Zatoki Perskiej.
21.07.2018

Ropa z niewielkimi zmianami, tydzień na solidnym minusie

Wycena kontraktów na ropę naftową w USA i Londynie utrzymuje się w okolicach zamknięcia poprzedniej sesji. Surowiec kończy tydzień na solidnym minusie.
13.07.2018

Rosja: Putin rozmawiał z przedstawicielem przywódcy Iranu o programie nuklearnym i Syrii

Prezydent Rosji Władimir Putin i doradca przywódcy Iranu Alego Chameneia Ali Akbar Welajati potwierdzili poparcie dla porozumienia nuklearnego zawartego w 2015 roku przez Iran ze światowymi mocarstwami; rozmawiali też o Syrii - poinformował w czwartek Kreml.
12.07.2018

Seminarium: MASS – statki autonomiczne – nieodległa przyszłość?

W Centrali Polskiego Rejestru Statków 25 czerwca odbędzie się seminarium poświęcone autonomicznym jednostkom nawodnym – MASS. Od wielu lat prowadzone są intensywne prace nad rozwojem tej technologii zarówno wśród pojazdów lądowych, powietrznych oraz wodnych. Bezzałogowe maszyny są ciągle udoskonalane i nieustannie poszukuje się dla nich nowych zastosowań. Milowym krokiem postępu technologicznego jest fakt, że takie pojazdy nie muszą już być zdalnie sterowane – swoje zadania mogą wykonywać w pełni autonomicznie i automatycznie.
04.06.2018

Polacy nadal w czołówce Pucharu Księżniczki Zofii

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński awansowali na trzecie miejsce w klasie 49er, a Zofia Klepacka oraz Paweł Tarnowski zajmują kolejno szóstą oraz siódmą pozycję w klasie RS:X po drugim dniu żeglarskiego Pucharu Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca.
04.04.2018

Rozpoczęto procedury środowiskowe dla projektu Baltic Pipe

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu ekonomicznego dla Baltic Pipe, operatorzy GAZ-SYSTEM i Energinet kontynuują działania w ramach projektu. W grudniu 2017 r. zarówno w Polsce, jak i w Danii rozpoczęto procedurę uzyskiwania pozwoleń środowiskowych tzw. Environmental Impact Assessment (EIA), zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami w poszczególnych krajach. W przypadku tak dużych projektów infrastrukturalnych realizacja inwestycji zależy od dokładnej analizy warunków środowiskowych oraz ich możliwego wpływu na o
23.12.2017

Ropa zwyżkuje; mocny spadek zapasów w USA, ale wydobycie w tym kraju rośnie

Po mocnych, środowych spadkach ceny ropy naftowej odbijają i rosną o ok. 0,2-0,4 proc. W centrum uwagi rynku znajduje się największy od ponad roku spadek zapasów surowca w USA. Zaniepokojenie wzbudza jednak rosnące wydobycie ropy w tym kraju.
17.08.2017

Ropa na plusie; w centrum uwagi dane API i doniesienia z Libii

Po spadkach na początku tygodnia, w środę ceny ropy naftowej zwyżkują o ok. 0,5 proc. Uwagę zwracają szacunki branżowego instytutu API, który podał, że zapasy surowca w USA w ubiegłym tygodniu spadły oraz doniesienia z Libii.
16.08.2017

Ropa na minusie; inwestorzy czekają na dane o stanie zapasów surowca w USA

Ceny ropy naftowej zniżkują o ok. 0,2 proc., rynek wciąż pozostaje sceptyczny wobec efektywności wprowadzonego na początku roku planu OPEC. Inwestorzy czekają też na cotygodniowe dane na temat zapasów surowca w USA.
15.08.2017

Ropa na minusie; EIA podnosi w górę prognozy wydobycia surowca w USA

Ceny ropy naftowej zniżkują. W centrum uwagi znajduje się rewizja w górę prognoz wydobycia surowca w USA oraz szacunki instytutu API, który podał, że zapasy ropy w tym kraju w ubiegłym tygodniu mocno spadły. Uwaga inwestorów skupia się też wokół rozmów przedstawicieli OPEC i pozostałych producentów ropy.
09.08.2017

Ceny ropy najwyżej od 7 tygodni; zapasy w USA mocno w dół - API

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku zyskują ok. 1 proc. i są bliskie 7-tygodniowych szczytów. Uwagę zwracają szacunki branżowego instytutu API, który podał, że zapasy surowca w USA w ubiegłym tygodniu mocno spadły.
26.07.2017

Ceny ropy na minusie, zapasy w USA wzrosły - szacuje API

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku zniżkują o ok. 0,3 proc. Uwagę zwracają szacunki branżowego instytutu API, który podał, że zapasy surowca w USA w ubiegłym tygodniu nieoczekiwanie wzrosły, a także doniesienia, że Arabia Saudyjska rozważa redukcję eksportu.
19.07.2017

Nagroda główna w konkursie POIIB dla absolwentów WEiA

Absolwenci Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej, mgr inż. Marcin Skibowski i mgr inż. Robert Przystalski, zdobyli główną nagrodę w III edycji konkursu Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa na najlepszą pracę dyplomową.
18.07.2017

Notowania ropy bez zmian, USA i Libia zwiększają wydobycie, Ekwador nie chce ciąć

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku we wtorek rano pozostają bez zmian, po spadku o 1,1 proc. w poniedziałek. W centrum uwagi rynków znajdują się doniesienia o większej dostępności surowca na rynku.
18.07.2017

Ropa wyraźnie w górę, w USA mogły spaść zapasy

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno rosną, kontynuując niemal 2-proc. zwyżki wypracowane od początku tygodnia. Uwagę zwracają szacunki mocnego spadku zapasów surowca w USA.
12.07.2017

Wizyta Trumpa. Polska ma ujemny bilans handlowy z USA

Wartość polskiego eksportu do USA wyniosła w 2016 r. 4,8 mld dol., a import z USA do Polski był na poziomie 5,6 mld dol. USA były w 2016 r. naszym 12. partnerem w eksporcie i 8. w imporcie. W relacjach biznesowych "czynnikiem ryzyka ograniczającym zaufanie do rynku" są wizy dla Polaków.
04.07.2017

Kolejny Dzień Otwarty w BCT

15 lipca swoje bramy dla zwiedzających otworzy BałtyckiTerminal Kontenerowy w Gdyni. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji związanych z morzem, gospodarką morską oraz z samym terminalem kontenerowym.
29.05.2017

Za dwa tygodnie ruszają Dni Elektroniki Morskiej. Jeszcze można się rejestrować

MARELDAYS to konferencja popularyzująca tematy elektroniki morskiej wśród specjalistów z branży oraz wśród studentów zainteresowanych tematyką. Udział w konferencji jest bezpłatny.
25.04.2017

18 rannych po wybuchu tankowca na Filipinach

Wypadek w Manila Bay na Filipinach. 18 członków załogi zostało rannych po tym, jak zbiornikowiec zapalił się, a następnie wybuchł. Przyczyną zdarzenia była awaria jednego z silników.
16.12.2016

W środę w Świnoujściu rusza Baltic Business Forum

Pół tysiąca przedsiębiorców, ekonomistów i polityków spodziewają się organizatorzy rozpoczynającego się w środę w Świnoujściu Baltic Business Forum. Uczestnicy będą rozmawiali m.in. o współpracy z Turcją, inwestycjach w sektorze wydobywczym, rozwoju przemysłów kreatywnych.
12.09.2016

W USA ropa w górę - spekulacje o ograniczeniu wydobycia przez OPEC

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną na fali spekulacji o możliwym ograniczeniu wydobycia przez OPEC. Wsparciem dla cen surowca są również prognozy EIA o zbliżającej się równowadze na rynku surowca.
16.08.2016

Rośnie cena ropy w USA

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną na fali spekulacji o możliwym ograniczeniu wydobycia przez OPEC. Wsparciem dla cen surowca są również prognozy EIA o zbliżającej się równowadze na rynku surowca.
13.08.2016

Cena ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rośnie; dostawy przez Bosfor bez zakłóceń

Ceny ropy naftowej na giełdzie w Nowym Jorku rosną o 0,5 proc. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 46,02 USD, po zwyżce o 7 centów.
18.07.2016

Cena ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rośnie; dostawy przez Bosfor bez zakłóceń

Ceny ropy naftowej na giełdzie w Nowym Jorku rosną o 0,5 proc. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 46,02 USD, po zwyżce o 7 centów.
18.07.2016

Dzień Otwarty BCT w sobotę 11 czerwca

BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni zaprasza na kolejny Dzień Otwarty. Już w najbliższą sobotę (11 czerwca) w godzinach 9:00 – 14:00 terminal po raz kolejny otwiera swoje bramy dla mieszkańców Trójmiasta i turystów.
06.06.2016

Indeks zarobków masowców dalej spada

Indeks BDI, śledzący zarobki masowców, ponownie spadł w poniedziałek. Oznacza to mniejsze stawki dla wszystkich segmentów tego sektora frachtu.
08.12.2015

Baltic Dry Index jeszcze nigdy nie spadł tak nisko. Problemy armatorów

Indeks BDI, śledzący zarobki masowców, spadł na najniższy poziom w swojej historii. Głównym powodem jest niski popyt Chin na rudy żelaza i węgla.
20.11.2015

Nowe fakty w sprawie śmiertelnego zatrucia na statku polskiego armatora

Eufoafrica opublikowała na swojej stronie oświadczenie, w którym wyraża smutek z powodu śmierci członków swojej załogi. W oświadczeniu opisuje również przebieg wydarzeń, które miały swój tragiczny finał.
29.09.2015

Tania ropa coraz większym problemem dla Lotosu

- Gdy ceny baryłki ropy (159 litrów) oscylowały wokół 100 dolarów, chcieliśmy zwiększyć produkcję do 100 tys. baryłek (na dobę do roku 2020). Jednak teraz mamy cenę około 50 dolarów za baryłkę. To sprawia, że musimy się do tego dostosować - powiedział Mariusz Machajewski, wiceprezes Grupy Lotos.
21.09.2015

Maersk Oil wstrzymuje wydobycie

Maersk Oil planuje wstrzymanie wydobycia węglowodorów z trzech złóż na Morzu Północnym. Wszystko przez rekordowo niskie ceny ropy naftowej i gazu. Cena baryłki ropy typu Brent na londyńskiej giełdzie w środę wynosiła nieco ponad 43 dolary. W połowie sierpnia ubiegłego roku za baryłkę płacono 100 dolarów.
27.08.2015

Sektor wydobywczy ma problem. Ropa poniżej 50 dolarów

Notowania kontraktów terminowych na ropę Brent z dostawą na wrzesień spadły w środę do 49,02 dolarów za baryłkę. Jest to najniższy poziom od 30 stycznia. Co to oznacza dla branży? Przerwanie inwestycji, zmniejszenie wydobycia i dalsze zwolnienia.
07.08.2015

Rynek ropy wrażliwy na ograniczenia w transporcie

Wąskie gardła w światowym transporcie morskim ropy naftowej i paliw mają kluczowe znaczenie dla globalnego bezpieczeństwa energetycznego - ocenia Agencja Informacji Energetycznej (EIA), statystyczne ramię amerykańskiego Departamentu Energii. Dwa najważniejsze punkty tego typu to zatoki Hormuz i Malacca.
21.11.2014

Rekordowe wydobycie ropy w Brazylii

W ciągu dwóch pierwszych kwartałów 2014 roku produkcja ropy naftowej w Brazylii była o 100-200 tys. baryłek dziennie większa niż rok wcześniej i osiągnęła najwyższy wynik w dotychczasowej historii - wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE).
18.09.2014

Certyfikat ISO 50001 dla BCT

30 maja 2014 roku w siedzibie Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w Gdyni nastąpiło uroczyste przekazanie certyfikatu ISO 50001:2011 potwierdzającego wdrożenie w BCT systemu zarządzania energią. Stanowi to zwieńczenie wielomiesięcznych przygotowań i prac prowadzonych przez specjalnie do tego powołany Zespół ds. wdrożenia i utrzymania Systemu Zarządzania Energią w BCT zmierzających do wprowadzenia nowych procedur nadzoru wykorzystania energii w firmie.
11.06.2014

BCT członkiem Grupy Inicjatywnej Polskiej Logistycznej Platformy Technologicznej

Podczas odbywającego się w Poznaniu, w dniach 14 -16 maja, Polskiego Kongresu Logistycznego doszło do podpisania porozumienia inaugurującego powstanie Polskiej Logistycznej Platformy Technologicznej. Sygnatariuszami porozumienia byli członkowie Grupy Inicjatywnej – przedstawiciele najważniejszych instytucji naukowych i badawczych zajmujących się problemami współczesnej logistyki a także przedstawiciele firm, które operują z sukcesami na rynku usług logistycznych w Polsce.
02.06.2014

Festyn wśród kontenerów - Dzień Otwarty BCT (wideo)

Wystawa nietypowych ładunków, skaner kontenerów, dźwigi portowe, zwiedzanie żaglowca Fryderyk Chopin oraz możliwość przyjrzenia się pracy portu podczas rozładowywania kontenerowca, to tylko część atrakcji, jakie zapewnił mieszkańcom Trójmiasta Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni.
27.05.2014

Dziękujemy za wysłane grafiki.