• <
gryfia_70lat

Maersk Oil wstrzymuje wydobycie

27.08.2015 07:24 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Maersk Oil wstrzymuje wydobycie - GospodarkaMorska.pl

Maersk Oil planuje wstrzymanie wydobycia węglowodorów z trzech złóż na Morzu Północnym. Wszystko przez rekordowo niskie ceny ropy naftowej i gazu. Cena baryłki ropy typu Brent na londyńskiej giełdzie w środę wynosiła nieco ponad 43 dolary. W połowie sierpnia ubiegłego roku za baryłkę płacono 100 dolarów.

Spółce bardziej opłaca się wstrzymać eksploatację złóż przez platformę Janice, niż prowadzić wydobycie, które dobowo  wynosiło około 7 tys. baryłek. Decyzja władz Mearska Oil nie dziwi wcale, biorąc pod uwagę fakt, że koszty wydobycia surowca znajdują się w tej chwili powyżej ceny rynkowej.

Koncerny na całym świecie będą szukać oszczędności poprzez wycofywanie się z inwestycji, przerwanie wydobycia i redukcję etatów. Łączna liczba utraconych miejsc pracy w 2015 r. na całym świecie już oscyluje w granicach 150 tys. i nadal rośnie. Z ostatniego raportu opublikowanego przez agencję Swift Worldwide Resources dowiadujemy się, że najszybciej spada liczba miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych. Znacznie ucierpiał również rynek pracy w rejonie Morza Północnego. Autorzy raportu przewidują dalsze wyhamowywanie nowych inwestycji i zwiększenie liczby zwolnień. Choć w Azji Południowo-Wschodniej na razie nie są odczuwane skutki spowolnienia, to w niedalekiej przyszłości ucierpi Kora, Chiny i Singapur. W porównaniu z resztą świata najlepiej wypada Bliski Wschód. Przykładowo w Arabii Saudyjskiej wydobycie nie stało na tak wysokim poziomie od 20 lat. Dobra sytuacja nie przekładana się niestety ma tworzenie nowych miejsc pracy.

Jest jednak światełko w tunelu. Zgodnie z raportem przygotowanym przez agencję statystyczną ministerstwa energii EIA (Energy Information Administration), do 2040 roku rosnąć będzie konsumpcja energii pochodzącej ze wszystkich źródeł, a konsumpcja paliw ciekłych ma wzrosnąć aż o 30%.  „Wzrost zużycia ropy w transporcie oraz sektorze petrochemicznym zwiększy popyt z 90 milionów baryłek dziennie (mb/d) w 2013 roku do 104 mb/d w 2040 roku, pomimo, że wysokie ceny i nowe polityki energetyczne stopniowo ograniczą tempo całościowego wzrostu konsumpcji, prowadząc do potencjalnego ustabilizowania się popytu na stałym poziomie. Aby sprostać prognozowanemu popytowi, konieczne będą inwestycje rzędu 900 miliardów dolarów rocznie w latach 2030-tych w rozwój projektów związanych z wydobyciem ropy i gazu”- czytamy w raporcie.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.