• <

Agata Barwińska złotą medalistką mistrzostw Europy

AK

11.10.2021 09:11 Źródło: inf. prasowa
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Agata Barwińska złotą medalistką mistrzostw Europy

Agata Barwińska złotą medalistką mistrzostw Europy - GospodarkaMorska.pl

Agata Barwińska (MOS Iława) mistrzynią Europy w olimpijskiej klasie Laser Radial (ILCA 6). Regaty odbyły się w Warnie (Bułgaria) a Polka odniosła zdecydowane zwycięstwo poprawiając swój zeszłoroczny wynik, kiedy to w Gdańsku sięgnęła po brązowy medal.

W Warnie o medale mistrzostw Europy ścigali się zarówno zawodnicy w klasie Laser Standard (ILCA 7), jak i zawodniczki w klasie Laser Radial (ILCA 6). Początek regat nie zwiastował takiego sukcesu. Agata Barwińska pierwsze trzy wyścigi kończyła na miejscach 20, 8 i 13, ale od czwartego wyścigu zaczęła pływać coraz lepiej i stopniowo odrabiała straty. Dość powiedzieć, że w pozostałych siedmiu wyścigach Polka tylko raz finiszowała poza pierwszą piątką, a dwa wyścigi wygrała. W efekcie wyprzedziła srebrną medalistkę Maximę Jonker (Holandia) aż o 20 punktów. Agata Barwińska była też najrówniej pływającą zawodniczką w tych regatach. Co ważne, wykazała się nie tylko wielką wolą walki stopniowo pnąc się na szczyt klasyfikacji generalnej, ale też po raz kolejny pokazała dużą odporność psychiczną broniąc pozycji liderki.

- Jestem bardzo szczęśliwa ze złotego medalu, ale też bardzo ważne dla mnie jest, że tytuł mistrzowski wywalczyłam w silnowiatrowych warunkach, które nie należą do moich ulubionych. Ale może to się zmieni i od teraz to będą też moje warunki. Po zdobyciu w zeszłym roku brązowego medalu nie próżnowałam i nie spoczęłam na laurach. Nie zakwalifikowałam się na igrzyska, ale ten czas poświęciłam na budowanie formy na mistrzostwa świata i Europy. To był rok intensywnej pracy z trenerem Jaredem Westem i całym zespołem. Przede mną dwa tygodnie przerwy na odpoczynek w domu, a potem lecimy do Hiszpanii na kolejne zgrupowanie, przygotowywać się do grudniowych mistrzostw Świata. Będziemy trenować wspólnie z Holenderkami i Australijkami, więc będziemy miały mocną grupę treningową – mówi Agata Barwińska.

Na 23 miejscu mistrzostwa Europy w klasie Laser Radial (ILCA 6) zakończyła Wiktoria Gołębiowska (MOS Iława). W klasie Laser Standard (ILCA 7) Polacy bez sukcesów. Najlepszy z nich, Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin) zajął 40 miejsce. Na 55 miejscu sklasyfikowany został Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk), na 73 Piotr Malinowski (MOS Iława), a na miejscu 77 pozycji ukończył regaty Mikołaj Silny (SEJK Pogoń Szczecin). Mistrzem Europy został Michael Becket (Wlk. Brytania).