• <
mewo_2022

USA inwestuje miliony w projekty związane z technologią energii z falowania

zk

13.07.2021 09:38 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore USA inwestuje miliony w projekty związane z technologią energii z falowania

Partnerzy portalu

USA inwestuje miliony w projekty związane z technologią energii z falowania - GospodarkaMorska.pl
Fot. Istock

Jest to najnowsza próba wspierania innowacji w sektorze, który ma bardzo mały wpływ w porównaniu z innymi rodzajami energii odnawialnej. Rozwój technologii związanych z energią fal nie jest zarezerwowany wyłącznie dla Stanów Zjednoczonych. Również Europa, jest również domem dla tego dynamicznie rozwijającego się sektora. 

Amerykański Departament Energii ogłosił, że aż 27 milionów dolarów z funduszy federalnych zostanie przeznaczonych na projekty badawczo-rozwojowe dotyczące energii fal.

Wybrane projekty będą mogły realizować swoje badania w ośrodku PacWaveSouth, który znajduje się u wybrzeży Oregonu.

Budowa PacWaveSouth– dotowanego między innymi od DOE i stan Oregon – rozpoczęła się w zeszłym miesiącu, zakończenie i oddanie gotowego do działania obiektu planowane jest na 2023 rok.  

Finansowanie zostanie podzielone na trzy osobne pule: pierwsza pula 15 milionów dolarów zostanie przeznaczona na testowanie technologii konwerterów energii fal; do 7 milionów dolarów zostanie przeznaczonych na badania i rozwój w zakresie energii fal; a maksymalnie 5 milionów dolarów zostanie przeznaczonych na rozwój projektów konwerterów energii fal dla PacWave. 

– Dzięki energii fal, mamy możliwość dodania większej ilości energii odnawialnej do sieci i wdrożenia bardziej zrównoważonej energii do trudno dostępnych społeczności – podaje w oświadczeniu wydanym wraz z ogłoszeniem DOE, sekretarz ds. energii USA Jennifer M. Granholm.

Pora odejść od węgla 

Podczas gdy pieniądze będą mile widziane w niektórych kręgach, wstępne dane z U.S. Energy Information Administration pokazują, że trzeba będzie włożyć wiele pracy, jeśli kraj ma odejść od paliw kopalnych w jakikolwiek znaczący sposób.

Według EIA udział gazu ziemnego i węgla w produkcji energii elektrycznej na skalę przemysłową w 2020 roku wynosił odpowiednio 40,3 proc. i 19,3 proc. Dla porównania całkowity udział źródeł odnawialnych wyniósł 19,8 proc.

Rozwój technologii energii fal nie ogranicza się wyłącznie do Stanów Zjednoczonych. Jest to sektor, który dość prężnie rozwija się w Europie, w którym wiele firm pracuje obecnie nad różnorodnymi systemami.

W zeszłym miesiącu Mocean Energy ogłosiła, że jej urządzenie Blue X – o długości 20 metrów i wadze 38 ton –  rozpoczęło testy w Europejskim Centrum Energii Morskiej na Orkadach, archipelagu położonym na północ od Szkocji.

W marcu ogłoszono, że około 10,4 mln dolarów z funduszy publicznych zostanie przeznaczonych na wsparcie rozwoju ośmiu projektów związanych z energią fal, prowadzonych przez uczelnie wyższe w Wielkiej Brytanii.

Z kolei dane Ocean Energy Europe pokazują, że w ubiegłym roku w Europie przybyło tylko 260 kW mocy z pływów, a tylko 200 kW energii z falowania.

Dla porównania, według organizacji branżowej WindEurope w 2020 roku w Europie zainstalowano 14,7 gigawatów mocy w energetyce wiatrowej.


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.