• <
mewo_2022

Europa w tarapatach. Konflikt rosyjsko-ukraiński wpływa na rekordowy import LNG

01.08.2022 20:35
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Europa w tarapatach. Konflikt rosyjsko-ukraiński wpływa na rekordowy import LNG

Partnerzy portalu

Europa w tarapatach. Konflikt rosyjsko-ukraiński wpływa na rekordowy import LNG - GospodarkaMorska.pl

Konflikt rosyjsko-ukraiński odgrywa istotną rolę w kształtowaniu globalnego rynku surowców energetycznych. Wskutek polityki gazowej Kremla, Europa importuje rekordowe ilości LNG.

Według Wood Mackenzie, od początku roku kraje europejskie zwiększyły import LNG o 49 proc. Dostawcy LNG, którzy mogą wypełnić pustkę po nieprzewidywalnej dla kontrahentów Rosji i skorzystać z wysokich cen, otrzymali wspaniałą szansę. W obecnej, nerwowej sytuacji, nie jest łatwo podjąć decyzję o długoterminowym charakterze, mając na uwadze fakt, że już wkrótce zima, a Moskwa jest świadoma energetycznego asa w rękawie.

Ameryka liderem eksportu LNG do Europy

Stany Zjednoczone stały się czołowym eksporterem LNG w pierwszym półroczu br., podała amerykańska Energy Information Administration (EIA), powołując się na dane CEDIGAZ. Ameryka zwiększyła dostawy LNG do Europy w związku z kryzysem na Ukrainie. Około 71 proc. eksportu LNG ze Stanów trafiło do Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku.

Eksport LNG z USA wzrósł o 12 proc. do średnio 11,2 mld stóp sześciennych dziennie (bcf/d) w pierwszej połowie roku w porównaniu z drugą połową 2021 roku, jak podaje EIA.

Zwiększone zdolności eksportowe LNG, wyższe ceny i popyt, szczególnie z Europy, pomogły zwiększyć eksport. Europejski import – w tym kontekście Unia Europejska i Wielka Brytania –  LNG ustanowił w kwietniu 2022 roku historyczny rekord, osiągając średnio 16,5 mld bcf/d miesięcznie i przekraczając 19,0 bcf/d w niektóre dni kwietnia, jak podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna.

Import LNG w Europie wzrósł w 2022 roku, ponieważ zapasy magazynowe gazu ziemnego były na historycznie niskich poziomach od jesieni 2021 roku do tegorocznej wiosny.

Tradycyjne źródła gazu ziemnego dostarczane rurociągami nie zaspokajały potrzeb energetycznych Europy, a ceny spot w głównych europejskich hubach były na ogół wyższe niż ceny spot na innych rynkach. Wyższe ceny spot w Europie spowodowały zwiększenie importu od dostawców z elastycznością przeznaczenia w swoich kontraktach, w szczególności ze Stanów Zjednoczonych.

W ciągu ostatnich kilku lat eksport LNG gwałtownie wzrósł, ponieważ kraje na całym świecie starają się zdywersyfikować swoją działalność od elektrowni węglowych.

Rekordowy wzrost zamówień na gazowce i statki zasilane LNG

Jak podaje Bloomberg Intelligence, tegoroczna produkcja LNG ma wynieść 455 mln ton. Około 70 proc. ładunków jest zarezerwowane dla klientów posiadających długoterminowe kontrakty, podczas gdy pozostałe 30 proc. jest sprzedawane na globalnym rynku spot.  

Co więcej, po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy DNV podkreśla rekordowe tempo zamówień na statki zasilane LNG. Motorem wzrostu jest rosnąca adopcja LNG dla dużych, dalekomorskich statków. Pozostałe zamówienia rozproszone są we wszystkich głównych kategoriach żeglugi.

Według najnowszych danych z platformy DNV’s Alternative Fuels Insight (AFI), zamówienia na LNG, znacznie wyprzedzają tempo obserwowane jeszcze rok temu.

Pomimo szybkiego wzrostu portfela zamówień na statki zasilane LNG, obecna działalność w zakresie bunkrowania LNG pozostaje bardzo niska.  Na horyzoncie pojawia się nadzieja, że aktywność na rynku bunkrowania LNG może powrócić, ponieważ ceny ropy naftowej utrzymują się na wysokim poziomie.

Rosja wpływa na ceny surowców

Konflikt rosyjsko-ukraiński zmienił oblicze świata surowców i sprawiła, że bezpieczeństwo energetyczne znalazło się na szczycie listy światowych priorytetów.

W sytuacji, gdy polityka energetyczna w Europie odchodzi od gazu w perspektywie średnioterminowej, rządy mogą być zmuszone do wsparcia kontraktów o dłuższym okresie obowiązywania, których domagają się sprzedawcy.

Jeśli europejscy gracze nie są gotowi budować globalnej pozycji w LNG, aby stworzyć nowe rynki zbytu dla swoich wolumenów, alternatywą jest pozwolenie graczom portfelowym na podjęcie ryzyka.

Wysokie ceny nie będą trwały wiecznie. Niewiadomą jest zachowanie Rosji. Im dłużej utrzymują się wysokie ceny, tym większe są szanse na powstanie bańki LNG przy zbyt dużej ilości nowych dostaw na raz. Załamanie cen spotowych spowodowałoby, że i kontrakty związane z ropą naftową przestałyby być opłacalne.

Gwałtownie rosnące ceny i niepewność dostaw mają wpływ na popyt na gaz w Europie i poza nią. Wzrost na rynku globalnym w dłuższej perspektywie dotyczy przede wszystkim Azji, gdzie gaz wypiera węgiel w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię i ograniczenia emisji.

Wyższe ceny zmuszają Chiny i Indie do podwojenia wysiłków w zakresie rozwoju wewnętrznego.

Jako główni konsumenci i producenci węgla energetycznego, każde z nich ma ogromny wpływ na światowy rynek, przez co oba kraje będą starały się zmniejszyć ekspozycję na bardziej niestabilny rynek importowy poprzez zwiększenie tańszej produkcji krajowej, co zmniejszy presję popytu na rynku morskim i obniży ceny.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.