• <
mewo_2022

Stany Zjednoczone stały się największym na świecie eksporterem LNG

01.08.2022 23:20
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Stany Zjednoczone stały się największym na świecie eksporterem LNG

Partnerzy portalu

Stany Zjednoczone stały się największym na świecie eksporterem LNG - GospodarkaMorska.pl

Według najnowszych danych amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (EIA), Stany Zjednoczone stały się największym na świecie eksporterem skroplonego gazu ziemnego (LNG) w pierwszej połowie 2022 roku.

EIA powołuje się na dane Międzynarodowego Centrum Informacji o Gazie Ziemnym (CEDIGAZ). Eksport LNG z USA wzrósł o 12 proc. w pierwszej połowie 2022 roku, w porównaniu z drugą połową 2021 roku, osiągając poziom 11,2 miliarda stóp sześciennych dziennie (Bcf/d). Na wzrost wpłynęły trzy czynniki - zwiększona zdolnośc

 eksportowa LNG w USA, wzrost międzynarodowych cen gazu ziemnego i LNG oraz wzrost globalnego popytu, szczególnie w Europie, za sprawą wojny na Ukrainie. 

Od listopada 2021 roku amerykańskie zdolności eksportowe LNG wzrosły o 1,9 Bcf/d nominalnie (2,1 Bcf/d w szczycie). Zwiększenie przepustowości obejmowało projekty w Sabine Pass LNG, 18 nowych ciągów skraplania w Calcasieu Pass LNG oraz zwiększenie zdolności produkcyjnej LNG w zakładach Sabine Pass i Corpus Christi LNG. EIA szacuje, że w lipcu 2022 roku zdolność skraplania LNG w USA wynosiła średnio 11,4 Bcf/d, natomiast szczytowa zdolność sięgnęła poziomu nawet 13,9 Bcf/d.


Źródło: U.S. Energy Information Administration, Liquefaction Capacity Table, and U.S. Department of Energy LNG reports

Międzynarodowe ceny gazu ziemnego i LNG osiągnęły rekordowy poziom w ostatnim kwartale 2021 roku i w pierwszej połowie 2022 roku Ceny w Title Transfer Facility (TTF) w Holandii są rekordowo wysokie od października 2021 roku. W pierwszej połowie 2022 roku ceny TTF wynosił średnio 30,94 USD/MMBtu. Ceny LNG na rynku spot w Azji również były wysokie, w tym samym okresie wynosiły średnio 29,50 USD/MMBtu.

Od końca ubiegłego roku kraje europejskie coraz częściej importują więcej LNG, aby zrekompensować niższy import rurociągowy z Rosji i uzupełnić historycznie niskie zapasy magazynowe gazu ziemnego. Import LNG w UE i Wielkiej Brytanii wzrósł o 63 proc. w pierwszej połowie 2022 roku i wyniósł średnio 14,8 Bcf/d.

W czerwcu Stany Zjednoczone wyeksportowały o 11 proc. mniej LNG, głównie w wyniku nieplanowanej przerwy w pracy instalacji eksportowej Freeport LNG. Oczekuje się, że Freeport LNG wznowi częściową operację skraplania gazu na początku października 2022 roku.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.