• <
mewo_2022

Morski hub energetyczny OX2 na Bałtyku będzie produkował zarówno wodór, jak i energię elektryczną

zk

01.04.2023 21:27
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Morski hub energetyczny OX2 na Bałtyku będzie produkował zarówno wodór, jak i energię elektryczną

Partnerzy portalu

Morski hub energetyczny OX2 na Bałtyku będzie produkował zarówno wodór, jak i energię elektryczną - GospodarkaMorska.pl

Szwedzka spółka OX2 rozpoczęła rozwój morskiego hubu energetycznego Neptunus w południowej części Morza Bałtyckiego, u wybrzeży Szwecji.

Według OX2 szacowana całkowita zainstalowana moc hubu, który będzie produkował zarówno energię elektryczną, jak i wodór jest na poziomie  1,9 GW.

W jego skład wejdą morskie turbiny wiatrowe, a także instalacje do przetwarzania energii elektrycznej na wodór. Roczna produkcja szacowana jest na 8 TWh energii elektrycznej, co odpowiada około 5 proc. obecnego rocznego zużycia energii elektrycznej w Szwecji.

"Spółka OX2 w ciągu ostatnich dwóch lat wykonała monitoring i przeprowadziła badania na tym obszarze, a w okresie zimowym przeprowadziła konsultacje, podczas których władze i społeczeństwo zostały poinformowane i miały możliwość przedstawienia swoich uwag. Kolejnym krokiem jest opracowanie oceny oddziaływania na środowisko (EIA), która zostanie przedłożona w latach 2023-2024. Hub energetyczny może zacząć działać na początku przyszłej dekady" - poinformowała spółka OX2 w komunikacie.

- Przejście na wodór, przemysł wolny od kopalin i ogólna elektryfikacja wymagają ogromnych ilości energii odnawialnej, a Neptunus jest strategicznie położony, aby odegrać kluczową rolę w tej transformacji. Z przyjemnością ogłaszam, że włączyliśmy kolejny projekt do szwedzkiego portfolio rozwoju - powiedział Emelie Zakrisson, dyrektor działu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Szwecji, OX2.

Wodór, jak twierdzi OX2, ma odegrać kluczową rolę jako nośnik energii w przyszłym systemie energetycznym, ponieważ przemysł ciężki i transport potrzebują rozwiązań pozwalających na redukcję emisji dwutlenku węgla.

Wodór może być wykorzystywany do przechowywania, transportu i dostarczania energii, jak również może być przekształcany w inne e-paliwa.

Jak twierdzi spółka, planowana produkcja energii elektrycznej w Neptunus ułatwiłaby produkcję wodoru na poziomie do 225 000 ton rocznie.

OX2 poinformowała również, że zbada, czy tlen, który jest produktem ubocznym produkcji wodoru, może być wykorzystany do natleniania wód dennych Morza Bałtyckiego w obszarze objętym projektem.

Na koniec czwartego kwartału portfel morskich projektów wiatrowych OX2 wynosił 13,9 GW.

Jednak bardziej zgodny z tym nowo ogłoszonym projektem na południowym Bałtyku jest być może Baltic Sea Hydrogen Collector (BHC), ogromny projekt infrastruktury wodorowej, którego OX2 jest częścią od grudnia 2022 roku.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.