• <
gryfia_70lat

Australia nakłada kolejne sankcje na Rosję, m.in. na okrętobudownictwo

jm

14.04.2022 09:21 Źródło: PAP, jm
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Australia nakłada kolejne sankcje na Rosję, m.in. na okrętobudownictwo

Partnerzy portalu

Australia nakłada kolejne sankcje na Rosję, m.in. na okrętobudownictwo - GospodarkaMorska.pl
Fot. USC

W czwartek Australia nałożyła ukierunkowane sankcje finansowe na 14 rosyjskich przedsiębiorstw państwowych, w tym na podmioty związane z obronnością, takie jak producent ciężarówek Kamaz oraz firmę transportową SEVMASH i koncern stoczniowy United Shipbuilding Corp.

W skład United Shipbuilding Corporation wchodzi kilkadziesiąt stoczni i innych zakładów. Należą do niej m.in. duże i ważne stocznie, jak Admirałtiejskije Wierfi (Stocznia Admiralicji; budowała m.in. okręty podwodne z napędem jądrowym), Baltiysky Zavod (Stocznia Bałtycka w Petersburgu; jedna z najstarszych stoczni w Rosji, budująca m.in. lodołamacze o napędzie nuklearnym), Siewiernaja Wierf (Stocznia Północna z Petersburga; pracująca m.in. nad nowymi korwetami dla rosyjskiej marynarki) czy Zakłady Marynarki Wojennej w Sewastopolu na zajmowanym przez Rosjan Krymie.

Nowe australijskie sankcje w związku z inwazją Moskwy na Ukrainę obejmą również firmę elektroniczną Ruselectronics, odpowiedzialną za produkcję około 80 proc. wszystkich rosyjskich komponentów elektronicznych, a także Koleje Rosyjskie, poinformowała minister spraw zagranicznych Marise Payne.

Australia w odpowiedzi na atak Rosji na Ukrainę dotychczas nałożyła sankcje na około 600 osób i podmiotów, w tym na większość rosyjskiego sektora bankowego i wszystkie organizacje odpowiedzialne za dług państwowy tego kraju.

Dostarcza również sprzęt obronny i pomoc humanitarną na Ukrainę, zakazując jednocześnie eksportu tlenku glinu i rud aluminium, w tym boksytu, do Rosji.


Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.