• <
gryfia_70lat

Rosjanie uprowadzili załogi dwóch statków w Mariupolu

gm

13.04.2022 22:27 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Rosjanie uprowadzili załogi dwóch statków w Mariupolu

Partnerzy portalu

Rosjanie uprowadzili załogi dwóch statków w Mariupolu - GospodarkaMorska.pl
Azburg. Fot. Marine Traffic

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała w środę, że w porcie handlowym Mariupola wojska rosyjskie zatrzymały składające się z Ukraińców i Syryjczyków załogi statków: Azburg pływającego pod banderą Dominiki i Lady Augusta pod banderą Jamajki.

Azburg przybył do Mariupola 22 lutego i miał załadować tam wyroby metalowe. „Po ostrzałach artyleryjskich i moździerzowych ze strony Federacji Rosyjskiej prace załadunkowe wstrzymano” – przekazała Denisowa w komunikacie na Facebooku.

3 kwietnia w wyniku ostrzału na statku uszkodzone zostały urządzenia nawigacyjne. Dzień później po ostrzale w maszynowni jednostki wybuchł pożar – relacjonowała rzeczniczka.

Załoga Azburga ewakuowała się na pokład statku Lady Augusta, którego załoga składa się z obywateli Syrii. 10 kwietnia Rosjanie wzięli do niewoli załogi obu jednostek – napisała Denisowa.

Według rzeczniczki marynarze zostali zabrani do Doniecka. Ukraińska załoga liczyła 12 osób. Nie jest jasne, ilu było marynarzy z Syrii.

Denisowa podkreśliła, że działania Rosji naruszają prawo międzynarodowe.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.