• <
siemens_gamesa_2022

Szef dyplomacji UE: decyzja Australii w sprawie francuskich okrętów była racjonalna

AK

08.10.2021 11:29 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Szef dyplomacji UE: decyzja Australii w sprawie francuskich okrętów była racjonalna

Partnerzy portalu

Szef dyplomacji UE: decyzja Australii w sprawie francuskich okrętów była racjonalna - GospodarkaMorska.pl
Fot. Darren Halstead/Unsplash

Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell powiedział w piątek w Madrycie, że decyzja rządu Australii o zerwaniu kontraktu na dostawę francuskich okrętów podwodnych była racjonalna.

Podczas dyskusji w ramach Forum Europa przygotowanego przez organizację Nueva Economía Forum szef unijnej dyplomacji oświadczył, że choć decyzja wywołała dyplomatyczny konflikt między Francją a Australią, to była racjonalna.

"Australia zdecydowała o wzmocnieniu militarnego sojuszu z tym podmiotem, który mógł zaoferować jej najlepszą ochronę" - ocenił Borrell.

Rząd Australii zerwał kontrakt na zakup od francuskiego koncernu Naval Group konwencjonalnych okrętów podwodnych o wartości ok. 40 mld dolarów.

15 września ogłoszono też zawarcie nowego trójstronnego paktu obronnego między Australią, Wielką Brytanią i USA, zwanego AUKUS. Australia ma teraz otrzymać amerykańskie okręty podwodne o napędzie atomowym.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.