• <
siemens_gamesa_2022

Brytyjski okręt HMS Richmond drażni Chińczyków

jm

27.09.2021 13:15 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Brytyjski okręt HMS Richmond drażni Chińczyków

Partnerzy portalu

Brytyjski okręt HMS Richmond drażni Chińczyków - GospodarkaMorska.pl
Fot. US Navy

Brytyjska fregata HMS Richmond przepłynęła w poniedziałek przez Cieśninę Tajwańską, która oddziela Chiny i Tajwan. Chińskie wojsko uważnie śledziło przeprawę i ostrzegło Brytyjczyków, że angażują się w działania, które „skrywają złe intencje”.

Jak podaje Agencja Reutera, przeprawa brytyjskiego okrętu przez cieśninę to rzadkość. Stosunkowo regularnie z tej trasy korzystają natomiast Amerykanie. Z obecności jednostki Royal Navy w okolicy nie są jednak zadowoleni Chińczycy. HMS Richmond był cały czas śledzony zarówno z wody, jak i z powietrza. Otrzymał też ostrzeżenie. „Tego rodzaju zachowanie skrywa złe intencje i szkodzi pokojowi i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej” – poinformowało dowództwo chińskiej armii. W komunikacie zaznaczono, że siły chińskie utrzymują wysoki poziom czujności i „są gotowe do zdecydowanego przeciwstawienia się wszelkim zagrożeniom i prowokacjom”.

HMS Richmond został pierwotnie oddelegowany na wody Morza Wschodniochińskiego, by nadzorować przestrzeganie sankcji nałożonych na Koreę Północną. Teraz – przez Cieśninę Tajwańską – okręt udaje się do Wietnamu.

Uznawany przez Pekin za część Chin Tajwan od miesięcy informuje o aktywności militarnej ChRL w pobliżu wyspy, szczególnie o licznych naruszeniach strefy identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu przez samoloty chińskich sił powietrznych.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.