• <

Australijski samolot w rejonie Morza Południowochińskiego zagroził chińskiej suwerenności?

gm

07.06.2022 11:22 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Australijski samolot w rejonie Morza Południowochińskiego zagroził chińskiej suwerenności?

Partnerzy portalu

Australijski samolot w rejonie Morza Południowochińskiego zagroził chińskiej suwerenności? - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Ministerstwo obrony Chin odniosło się we wtorek do zarzutów ze strony Australii, że chiński myśliwiec w niebezpieczny sposób przechwycił jej samolot zwiadowczy w rejonie Morza Południowochińskiego. Australijska maszyna zagroziła naszej suwerenności – oświadczył resort w Pekinie.

Australijski samolot wojskowy poważnie zagroził bezpieczeństwu Chin, a podjęte przez chińską armię działania były “profesjonalne, bezpieczne, uzasadnione i prawowite” – oświadczył rzecznik chińskiego ministerstwa obrony Tan Kefei, cytowany przez państwowe media.

Tan oskarżył stronę australijską o “rozpowszechnianie fałszywych informacji i podżeganie do konfrontacji” oraz wezwał ją do zaprzestania “niebezpiecznych działań prowokacyjnych”. “W przeciwnym razie Australia będzie odpowiedzialna za wszystkie poważne konsekwencje” – ostrzegł.

Ministerstwo obrony Australii poinformowało w niedzielę, że myśliwiec sił powietrznych ChRL w niebezpieczny sposób przechwycił w maju w rejonie Morza Południowochińskiego australijski samolot w czasie “rutynowej aktywności zwiadowczej” w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

Relacje pomiędzy Australią a Chinami są w ostatnich latach bardzo napięte w związku z rosnącymi wpływami Pekinu w regionie Pacyfiku. Morze Południowochińskie jest natomiast jednym z najbardziej zapalnych punktów Azji Wschodniej, a Chiny uznają prawie cały ten akwen za własne terytorium, co kłóci się z roszczeniami szeregu innych państw.

Do napięć z udziałem samolotów wojskowych dochodziło ostatnio również pomiędzy Chinami a Kanadą, która twierdzi, że chińskie odrzutowce przeszkadzały w egzekwowaniu sankcji nałożonych przez ONZ na Koreę Północną. W odpowiedzi chińskie ministerstwo obrony oskarżyło w poniedziałek Kanadę o prowadzenie zwiadu i prowokacji przeciwko Chinom.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.