• <
port_rezerwa_mega_1100_200

Różne oblicza podróżowania po Skandynawii. Wybierając prom i własny samochód może być tanio jak nigdy

ew

14.08.2019 08:01 Źródło: promyskat.pl
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Różne oblicza podróżowania po Skandynawii. Wybierając prom i własny samochód może być tanio jak nigdy
Różne oblicza podróżowania po Skandynawii. Wybierając prom i własny samochód może być tanio jak nigdy - GospodarkaMorska.pl

Polacy kochają podróże – i te małe, i te wielkie. Są też świadomi różnorodności dostępnych opcji. Dziś, wybierając się nawet za morze, wybór samolotu nie jest już wcale taki oczywisty. Postawienie na prom, przy chęci poznania bogactwa danego kraju, stwarza znacznie większe możliwości i daje poczucie komfortu. Firma Stena Line, która oferuje przeprawy promowe z Polski do Szwecji poinformowała właśnie o dostępnych promocjach dla tych, którzy chcieliby poznać Skandynawię oraz tych, którzy chcieliby tam powrócić.

Stena Line już od blisko ćwierć wieku łączy Gdynię z Karlskroną. Każdego roku z oferowanej przez szwedzkiego armatora trasy korzysta ponad pół miliona pasażerów, którzy mają do dyspozycji cztery różne promy. To pozwala na zaproponowanie pasażerom elastycznego rozkładu rejsów.

Przewoźnik poinformował właśnie o nowej, promocyjnej ofercie. Dzięki temu w rejs samochodem po Skandynawii ze Stena Line można się wybrać w atrakcyjnej cenie w ramach propozycji „Samochodem po Skandynawii”- już od 349 zł za osobę. Cena ta obejmuje: rejs promem w dwie strony, miejsce w kabinie 4-os. z łazienką, rozrywkę na statku podczas dnia; przewóz samochodu w obie strony (cena dotyczy auta osobowego o wysokości do 2 m i długości do 4,70 m).

Szwedzka Karlskrona wydaje się idealnym punktem startowym dla tych, którzy własnym samochodem zamierzają przemierzać jeden z najpiękniejszych regionów świata.

„Podróż samochodem po Skandynawii pozwala na zwiedzanie wybranymi trasami i we własnym tempie, z rodziną czy też przyjaciółmi. Bez planu, za to z namiotem i z rowerami na dachu, albo z rezerwacją w urokliwych hotelikach po drodze. Może to być wyprawa, podczas której codziennie nocujesz w innym miejscu, bądź wracasz do ulubionej bazy wypadowej przed krótszą czy dłuższą trasą. Warto wspomnieć, że zarówno w Szwecji jak i w Norwegii namiot można rozstawić praktycznie wszędzie – w zgodzie z prawem” - przypomina Stena Line.

Sam przewoźnik przygotował kilka podpowiedzi dla tych, którzy chcieliby eksplorować Skandynawię, ale jeszcze nie mają pomysłu, od czego zacząć.

 Autostrada E4 wzdłuż Wysokiego Wybrzeża (Höga Kusten)

Popularna szwedzka trasa rozciąga się wzdłuż jedynego w Szwecji obszaru wysokiego wybrzeża morskiego, które zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To krótka wyprawa, do przejechania w zaledwie 1,5 godziny, gwarantuje niezapomniane widoki.

„Droga Emigrantów” (Utvandrarnas Väg)

Ta spokojna i piękna trasa wzdłuż obszarów wiejskich na południu Szwecji, poza malowniczymi krajobrazami, pełna jest także kulturowych i historycznych odcinków. Nazwa trasy ma swoje korzenie w ruchu emigracyjnym Szwedów do Stanów Zjednoczonych pod koniec XIX wieku. To właśnie oni rozsławili ciekawe szlaki i zakątki wzdłuż tej wyjątkowej drogi. Ta trasa prowadzi do pięknego i pełnego zabytków miasta Kalmar czy malowniczej wyspy Olandii.

Flatruetvägen

Droga wzdłuż pasma górskiego Flatruetvägen to najwyżej położona trasa w Szwecji, która łączy doliny Funäsdalen i Ljungdalen w historycznej prowincji Härjedalen. To jeden z najtrudniejszych szlaków drogowych w Szwecji, który często jest zamykany nocą (szczególnie w okresie zimowym), ale jest świetnym wyborem na wiosnę czy lato. Widok ze szczytu góry zapiera dech w piersiach i wynagradza trudności trasy.

Niebieska autostrada (Blå Vägen)

Nazwa niebieska droga/autostrada pochodzi od niebieskiej rzeki Ume, która płynie wzdłuż szwedzkiej części trasy. Blå Vägen ciągnie się od Norwegii, przez Finlandię, aż do Rosji. Szwedzka część trasy z zachodu na wschód rozciąga się wzdłuż spokojnych terenów leśnych, charakterystycznych dla prowincji Västerbotten i południowej części Laponii. Ten malowniczy szlak pozwala na podziwianie dzikiej szwedzkiej natury.

Droga Nordkalott i dalej na Przylądek Północny (Nordkalottvägen)


Nordkalottvägen to skandynawska trasa wzdłuż autostrady E10, pomiędzy szwedzką Kiruną i norweskim Narwikiem. Szczególnie polecana jest amatorom arktycznych pejzaży Laponii i dalekiej północy. To dobry wybór dla tych, którzy potrzebują ciszy i wytchnienia. Różni się od pozostałych tras surowością krajobrazów i niezwykłym spokojem, którym emanuje nietknięta ludzką ręką przyroda. Kiedy się dotarło aż do Narwiku, oczywistym jest, że koniecznie trzeba pokonać ostatnie kilkaset kilometrów i postawić stopę na Przylądku Północnym – najdalej wysuniętym na północ miejscu Europy. Narwik to też brama na Lofoty – jedne z najpiękniejszych wysp Norwegii i zapewne świata!

Stena Line to istniejący od 1962 roku szwedzki koncernem promowy z siedzibą w Göteborgu. Operuje na 21 trasach łączących 10 krajów, eksploatuje około 38 promów i zatrudnia ponad 5000 pracowników. Promy armatora przewożą rocznie 7 milionów pasażerów, 1,5 miliona pojazdów osobowych oraz 2 miliony jednostek frachtowych.

Źródło:
promyskat.pl
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_deepwater_2021_390x100

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40237,00 $ tona 0,15% 24 lis
 Cynk 3429,00 $ tona 0,23% 24 lis
 Aluminium 2698,00 $ tona 0,30% 24 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.