• <
nauta_2024

PARP: firmy będą mogły wnioskować o fundusze w programie "Promocja marki innowacyjnych MŚP"

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki PARP: firmy będą mogły wnioskować o fundusze w programie "Promocja marki innowacyjnych MŚP"

Partnerzy portalu

Firmy z sektora MŚP od 28 maja br. będą mogły wnioskować o fundusze w programie "Promocja marki innowacyjnych MŚP", by zwiększyć aktywność za granicą, m.in. przez udział w międzynarodowych targach w tym w EXPO 2025 w Japonii - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła piątek nabór "Promocja marki innowacyjnych MŚP" finansowany z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG). Poinformowała, że budżet programu to 100 mlm zł. Przedsiębiorstwa będą mogły składać wnioski o fundusze od 28 maja do 19 czerwca 2024 r. Warunkiem jest to, by firma w ostatnim zamkniętym roku obrachunkowym wykazała przychody netto ze sprzedaży produktów na eksport w wysokości co najmniej 20 proc. przychodów netto ze sprzedaży towarów i usług. Jak podkreśliła PARP, program FENG ma na celu także wsparcie inwestycji produkcyjnych, co bezpośrednio wpływa na tworzenie nowych miejsc pracy.

Agencja wskazała, że głównym celem "Promocji marki innowacyjnych MŚP" jest zwiększenie konkurencyjności polskich MŚP przez wspieranie ich aktywności na zagranicznych rynkach handlowych, w tym przez udział w międzynarodowych targach i konferencjach.

W komunikacie dodano, że to kluczowy element wsparcia dla firm w kontekście największego i najbardziej prestiżowego wydarzenia promocyjnego na świecie – Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai w Japonii.

PARP oceniła, że to strategiczny krok dla rozwoju potencjału eksportowego polskich przedsiębiorstw, co przyczyni się do wzrostu ich rozpoznawalności i umocnienia pozycji na rynku globalnym.

"Konkurs ("Promocja marki innowacyjnych MŚP" - PAP), jest skierowany do firm, które planują uczestnictwo w wydarzeniach targowych i konferencyjnych towarzyszących Wystawie Światowej i będzie miał na celu wsparcie polskich przedsiębiorców w zdobywaniu nie tylko rynku Japonii, ale również Korei Południowej oraz państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej ASEAN: Filipin, Indonezji, Malezji, Singapuru, Tajlandii, Brunei, Wietnamu, Laosu i Kambodży" - poinformowała PARP, zaznaczając, że dzięki temu przedsiębiorcy będą mieli szansę na zdobycie finansowania na promocję swojej marki produktowej oraz Marki Polskiej Gospodarki.

PARP poinformowała, że projekty w ramach programu będą mogły być realizowane od 1 stycznia do 31 grudnia 2025 roku.

W komunikacie wskazano też, że informacje o inicjatywach i wsparciu dla polskiego biznesu można znaleźć na stronie: Program Gospodarczy - Expo 2025.

"Program Gospodarczy stanowi kluczowy element udziału Polski w Expo 2025 Osaka, Kansai i koncentruje się na rozwoju współpracy gospodarczej z Japonią, promocji polskich firm i umacnianiu pozycji Polski jako miejsca inwestycji" - wyjaśniła PARP. Wskazała, że priorytetem są branże: medyczna, kosmetyczna, IT/FinTech, gamingowa, zielonych technologii i rolno-spożywcza. Dodano, że wystawa potrwa od 13 kwietnia do 13 października 2025 r., według założeń odwiedzi ją 28 milionów osób, z czego 3,5 miliona będą stanowić goście zagraniczni.

PARP informuje, że jej celem jest realizacja programów rozwoju gospodarki, wspierających działalność innowacyjną i badawczą małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), rozwój regionalny, wzrost eksportu, rozwój zasobów ludzkich oraz wykorzystywanie nowych technologii w działalności gospodarczej.

Dodała też, że jest zaangażowana w realizację krajowych i międzynarodowych przedsięwzięć, finansowanych ze środków funduszy strukturalnych, budżetu państwa oraz programów wieloletnich Komisji Europejskie.

Anna Bytniewska
ab/ mmu/

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.