• <
escort_980x120_gif_2020

Gdynia pierwszym miastem w Polsce w Green City Accord, inicjatywie KE

ac

02.03.2021 18:10 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Gdynia pierwszym miastem w Polsce w Green City Accord, inicjatywie KE

Partnerzy portalu

Gdynia pierwszym miastem w Polsce w Green City Accord, inicjatywie KE - GospodarkaMorska.pl
fot. facebook

Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce przystąpiło we wtorek do porozumienia Green City Accord, zainicjowanego w październiku 2020 r. przez Komisję Europejską. Inicjatywa zrzesza europejskie samorządy zaangażowane w troskę o jakość środowiska.

- To agenda obejmująca pięć ważnych obszarów: jakość powietrza, jakość i wydajność wody, ograniczenie hałasu, działania na rzecz zwiększenia bioróżnorodności w miastach oraz promocja gospodarki o obiegu zamkniętym - powiedział prezydent Gdyni Wojciech Szczurek w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej miasta.

Jak wyjaśnił, w każdej z tych pięciu dziedzin miasta tworzące Green City Accord będą podejmować wyzwania, które będą realizować przez najbliższych dziesięć lat.

- To z jednej strony możliwość porównania swoich doświadczeń z najlepszymi europejskimi samorządami, troszczącymi się o jakość środowiska, a z drugiej strony bez wątpienia motywacja do tego, by Gdynia była jeszcze bardziej zielonym, przyjaznym miastem o czystym środowisku - zaznaczył Szczurek.

Gdynia jest pierwszym samorządem w Polsce, które dołączyło do Green City Accord oraz 25. miastem z obszaru całej Europy. Wcześniej do tej inicjatywy przystąpiły m.in. stolica Norwegii Oslo, Lille (Francja), Saragossa (Hiszpania), Braga (Portugalia) oraz fińskie Lahti, Turku i Helsinki.

Członkostwo Gdyni w Green City Accord stwarza też nowe możliwości finansowania „zielonych” inwestycji i dostęp do przydatnej, związanej z nimi wiedzy technicznej.

Przyjazne środowisku inicjatywy są już obecne w Gdyni. W mieście funkcjonują m.in. ogrody deszczowe, realizowane są też duże inwestycje związane z retencją i odprowadzaniem wód opadowych (Potok Wiczliński) czy tworzeniem nowych miejsc do rekreacji na łonie natury (Park Centralny, KLIMATyczne Centrum).


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.