• <
mewo_2022

PGE startuje z drugą edycją projektu „Plaża PGE – poznaj moc bałtyckiego wiatru”

gm

07.07.2022 22:45 Źródło: PGE
Strona główna Energetyka Morska, Offshore PGE startuje z drugą edycją projektu „Plaża PGE – poznaj moc bałtyckiego wiatru”

Partnerzy portalu

PGE startuje z drugą edycją projektu „Plaża PGE – poznaj moc bałtyckiego wiatru” - GospodarkaMorska.pl

PGE startuje z II edycją projektu edukacyjnego „Plaża PGE – poznaj moc bałtyckiego wiatru", którego celem jest promocja morskiej energetyki wiatrowej. Od 8 lipca do 16 sierpnia na plażach w Ustce, Łebie, Lubiatowie i Sasinie powstaną specjalne strefy, w których zarówno mieszkańcy, jak i turyści przebywający nad Morzem Bałtyckim, niezależne od wieku, będą mogli poszerzyć wiedzę dotyczącą odnawialnych źródeł energii i morskich farm wiatrowych.


To druga po zeszłorocznej edycja projektu „Plaża PGE – poznaj moc bałtyckiego wiatru".

Znaczenie odnawialnych źródeł energii w polskiej energetyce rośnie z każdym dniem. Kluczową rolę w tym sektorze już niedługo będzie odgrywać morska energetyka wiatrowa. PGE, jako lider tego rozwijającego się sektora, dba o to, aby dostarczyć wszystkim Polakom wiedzę na temat tego nowego dla naszego kraju sposobu produkcji energii elektrycznej. Chcemy pokazać, że moc pochodząca z bałtyckiego wiatru już niedługo będzie stanowić ważny element niezależności energetycznej Polski - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W ramach Plaży PGE będzie można skorzystać ze strefy interaktywnej edukacji, gdzie dzięki okularom wirtualnej rzeczywistości (VR) uczestnicy przeniosą się do wnętrza turbiny wiatrowej, jak również będą mogli posłuchać  o korzyściach, jakie niesie wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych.

W strefie wiedzy będzie można uzyskać informacje o morskich farmach wiatrowych oraz zobaczyć skalę turbin offshore w otoczeniu innych rozpoznawalnych obiektów, takich jak PGE Narodowy czy Wieża Eiffla.

Dodatkowo na odwiedzających czekać będą gry i zabawy oraz strefa sportu z wielkoformatowym boiskiem, na którym odbywać się będą turnieje - siatkówki plażowej, piłki nożnej lub przeciągania liny. W weekendy dostępne będą także dodatkowe akcje specjalne, jak wizyty gwiazd sportu wspieranych przez PGE. Wśród nich znajdą się: Zofia Klepacka polska windsurferka, mistrzyni i dwukrotna wicemistrzyni świata w olimpijskiej klasie RS:X i brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie, członkowie polskiej kadry narodowej w windsurfingu: Tomasz Romanowski i Dominik Lewiński, Maja Dziarnowska i Maciej Rutkowski, polscy windsurferzy w klasie olimpijskiej iQFOiL, jak również Agata Barwińska, polska reprezentantka w żeglarskiej klasie ILCA6 oraz Jakub Sztorch i Mikołaj Staniul, czyli polscy żeglarze w klasie 49er.

Harmonogram wydarzeń przedstawia się następująco:
Ustka –  8 – 17 lipca 2022 – wejście na plażę nr 5
Łeba – 20 – 26 lipca 2022 – wejście na plażę za hotelem Łeba
Lubiatowo – 29 lipca-7 sierpnia  2022 r. – wejście na plażę nr 44
Sasino – 10-16 sierpnia  2022 r. – wejście na plażę nr 51 (Stilo).
 
Projekt „Plaża PGE – poznaj moc bałtyckiego wiatru" jest organizowany w ramach działań edukacyjnych związanych z realizacją projektu Offshore przez Grupę PGE na Morzu Bałtyckim.

Grupa PGE to największe krajowe przedsiębiorstwo energetyczne i lider produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w Polsce. PGE realizuje największy krajowy program budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. W ramach programu Offshore, obecnie PGE realizuje inwestycje na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy ok. 3,5 GW: Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy ok. 2,5 GW oraz Baltica 1 o łącznej mocy ok. 1 GW. Prace prowadzone na tych obszarach realizowane są zgodnie z harmonogramem, a pierwszy prąd z Bałtyku od PGE popłynie w 2026 roku.

Celem strategicznym Grupy PGE w obszarze morskiej energetyki jest zbudowanie co najmniej 6,5 GW mocy do 2040 roku. Pozwoli to na pokrycie zapotrzebowania na energię dla 10 mln gospodarstw domowych w kraju.

Kolejne projekty morskich farm wiatrowych Grupa PGE będzie realizować samodzielnie lub we współpracy z partnerem. Od listopada 2021 roku Grupa PGE złożyła w sumie osiem nowych wniosków o wydanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, w tym dwa wspólnie z Eneą, jeden wspólnie z Tauronem i jeden z firmą Ørsted.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.